Domácnosť

Ako zatepliť sklenené tvárnice vo fasáde?

ako zatepliť sklenené tvárniceV posledných dobe sa vracajú do módy sklenené tvárnice. Ich využitie v domácnosti je pomerne rozmanité. V určitých prípadoch je potrebné počítať s ich zateplením. V dnešnom článku si načrtneme, ako jednoducho vykonať zateplenie sklenených tvárnic/sklobetónu.

V nasledujúcom článku sa dozviete:

 • Čo sú sklenené tvárnice
 • Prečo zatepľovať sklenené tvárnice
 • Postup zateplenia
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Čo sú to sklenené tvárnice?

Sklenené tvárnice možno jednoducho opísať ako sklenené tehly, ktoré prispievajú k presvetleniu vnútorných priestorov objektu. Najčastejšie sa používajú do kúpeľní, ktoré nemajú vlastné okno. Vďaka nim sa tak do miestnosti dostane svetlo.

sklobetónSklenené tvárnice majú priepustnosť svetla až okolo 90% v závislosti na ich hrúbke a farebnom prevedení.

Okrem kúpeľne ich je možné využiť napríklad aj vo predsieňach, pri schodiskácha v neposlednom rade tiež vo fasádach.

Tu je však nevyhnutné vykonať ich zateplenie, aby cez ne nepreniklo teplo zvnútra domu a zabránilo sa tak prílišným tepelným stratám.

Prečo zatepľovať sklobetón?

Zateplenie sklobetónu nie je nijako náročným úkonom. Prináša pritom veľký úžitok. Najmä tým znížite energetické straty a docielite tak lepšieho tepelného komfortu vo vašej domácnosti.

Pri voľbe vhodného typu, hrúbky a farby navyše získate pomerne atraktívny prvok, ktorý obohatí dizajn interiéru aj exteriéru domu.

Postup zateplenia sklenených tvárnic

zatepľovanie sklobetonuNajprv si vytvorte stavebný otvor patričných rozmerov, v ktorom budú sklenené tvárnice umiestnené. Po jeho obvode namontujte natreté laty, ktoré budú mať funkciu akéhosi nosného rámu pre sklenené tvárnice.

V ďalšej fáze do otvoru namontujte izolačné dvojsklo. Alternatívou môže byť napríklad využitie polykarbonátu. Všetko dôkladne priskrutkujte a celý otvor uzavrite.

Následne už len stačí použiť silikónový tmel, ktorým utesníte všetky škáry.

Čo je potrebné na zateplenie fasády?

 • Ochranný náter na laty
 • Sklobetón
 • Laty pre vytvorenie nosného rámu
 • Izolačné dvojsklo (polykarbonát)
 • Silikónový tmel

Ako dlho zatepľovanie potrvá?

Zateplenie sklobetónu vám zaberie približne 2-3 hodiny, v závislosti na rozmeroch stavebného otvoru, ktorý nimi budete vypĺňať.

Aké budú náklady na zatepľovanie?

Jeden kus čírej sklenené tvárnice vás vyjde cca 2 až 4 eura. Ďalej potrebujete tiež silikónový tmel, ktorého cena sa pohybuje tiež okolo 3 eur.

Zaobstaranie lát pre zostavenie nosného rámu vás bude stáť rádovo maximálne pár eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button