Ako si vybraťElektronika

Ako vybrať klimatizáciu?

Ako vybrať klimatizáciuVďaka klimatizácii môžete v lete vo svojich domovoch nájsť príjemné útočisko chránené pred horúčavou. Klimatizácia predstavuje dnes už úplnou samozrejmosť v obchodoch, ale aj mnohých kanceláriách.  Čím ďalej viac sa u nás klimatizácie začína udomácňovať aj v bežných domácnostiach. Vybrať klimatizáciu ale nie je najľahšie.

Ak si chcete správne vybrať klimatizáciu potrebujete:

  • Poznať veľkosť miestnosti, bytu, domu
  • Aký typ klimatizácia chcete
  • Ak chcete len chladiť, alebo aj kúriť
  • Tento návod na správny výber klimatizácie
  • Peniaze
  • Internet

Pred kúpou klimatizácie

Pred kúpou klimatizácie si musíte dôkladne premyslieť, do akých priestorov (a koľko) chcete klimatizáciu zaobstarať.

Všeobecne sa odporúča vybrať klimatizáciu všade tam, kde sú obytné priestory, (predsieň, chodbu, kúpeľňu a toaletu nepočítajte, tam je zbytočná).

Podľa veľkosti priestorov si potom budete musieť vybrať  klimatizáciu s tou správnou veľkosťou a primeranou výkonnosťou.

Podľa čoho si vybrať klimatizáciu:

Výkon klimatizácie

Mobilná klimatizáciaVýkon klimatizácie je veľmi dôležitý a významne ovplyvňuje správne chladenie. Čím väčšiu miestnosť potrebujete chladiť alebo vykúriť, tým väčší výkon klimatizácie potrebujete. Ale pozor! Pokiaľ si zaobstaráte klimatizáciu s väčším výkonom, než je potrebné, bude sa často zapínať a priestor bude príliš chladný.

Zlá je tiež voľba klimatizácie s príliš malým výkonom na väčší priestor>, tu dochádza k nedostatočnému ochladeniu priestoru.

V oboch prípadoch dochádza aj k nadmernej spotrebe elektrickej energie, a preto vyberajte klimatizáciu starostlivo podľa veľkosti danej miestnosti.

Všeobecne sa správny výkon vypočíta podľa zmerania veľkosti miestností. Je potrebné, aby sa každá miestnosť počítala zvlášť a to v metroch štvorcových. Potreba výkonu sa tu udáva v jednotkách BTU.

A Základná klimatizácia je tá s 5000 BTU.
B Miestnosť s veľkosťou 9 – 14 metrov štvorcových potrebuje klimatizáciu s BTU 5000.
C Miestnosť 14 – 23 metrov štvorcových by potom mala mať klimatizáciu s 6000 BTU.
D Miestnosť o veľkosti 23 – 32,5 metrov štvorcových potrebuje klimatizáciu s hodnotou 7000 BTU.
E V miestnosti do 45 metrov štvorcových potrebujete klimatizáciu s 8000 BTU.
F K priestorom nad 75 metrov štvorcových pripočítajte ďalších 1000 BTU a ďalej na každých 15 metrov štvorcových + ďalších 1000 BTU.
G V prípade klimatizácie v kuchyni, pripočítajte k základu metrov štvorcových + ďalších 4000 BTU.
H V prípade, že sa v priestore stabilne pohybujú a žijú viac ako dve osoby, je nutné za každú osobu pripočítať 600 BTU.
Aj Výsledok vynásobte kvocientom 1,1 v prípade, že ide o presklnenú miestnosť, ak to tak nie je, tak ju vynásobte kvocientom 0,9.
J Konečné vypočítané číslo predstavuje potrebný výkon klimatizácie.

Typ klimatizácie

V ďalšom bode je nutnéujasniť si , aký typ klimatizácie chcete. Na výber pritom máte hneď niekoľko klimatizáciií.

Mobilná klimatizácia

Je najjednoduchšia a najlacnejšia. Ako už názov napovedá, klimatizácia je prenosná. Mobilná klimatizácia stojí na kolieskach. Jej negatívom je pomerne veľká hlučnosť.

Odporúčané články:

Montovaná klimatizácia

ako inštalovať okennú klimatizáciuVyžaduje odbornú montáž, ktorú vykoná špecializovaná firma. Táto klimatizácie môže byť viac začlenená do dizajnu interiéru, môže byť namontovaná na strope, na stene, pod stropom alebo v časti okna.

Montovaná pritom môže byť tiež delená, kedy externé jadro nájdete z vonkajšej strany domu (na stene alebo na streche) a vnútri potom nájdete chladiacu jednotku, týchto jednotiek pritom môže byť aj viacero.

SPLIT – klimatizácia

Zaisťuje tichú prevádzku, pretože kompresor a kondenzátor je umiestnený na vonkajšej strane domu. V prípade, že chcete ušetriť, vyberte si klimatizácia MULTISPLIT, ktorá umožňuje viac vnútorných jednotiek. Je to ekonomické a úsporné.

Okenné klimatizácie sú niečo medzi mobilnou a montovanou klimatizáciou. Vonku je namontovaný kompresor a kondenzátor a vo vnútri je tá časť, ktorá už je nehlučná.

Pri výbere klimatizácie sa u predajcu zaujímajte, aká je dostupnosť náhradných dielov, náročnosť údržby, aký servis klimatizačná jednotka vyžaduje a ako prebiehajú opravy prístroja.

Kúpte si klimatizáciu s časovačom

Časovač je veľmi praktickým zariadením klimatizácie, ktorý vám veľmi uľahčí proces chladenia interiéru. S pomocou časovača si môžete presne nastaviť spustenie jednotky na určitú hodinu a dokonca aj to, za ako dlho sa má vypnúť.

Okenná klimatizáciaMôžete si tak presne načasovať chladenie miestnosti na dobu, kedy napríklad prídete z práce domov. Pozitívne tiež je možnosť diaľkového ovládania klimatizácie.

Chcete klimatizáciu, ktorá len chladí alebo ktorá aj kúri? Oboje je možné. Klimatizácia, ktorá dokáže tiež kúriť, vie ušetriť peniaze.

Dizajn klimatizácie

Klimatizáciu tiež vyberajte podľa jej dizajnu. V dnešnej dobe je možné vybrať si takú klimatizáciu, ktorá vám bude zapadať do interiéru.

Cena klimatizácií

Nakoniec, až si vyberiete typ klimatizácie, porovnajte rôzne ponuky a ich ceny. Na trhu zaobstaráte jednoduché mobilné klimatizácie za cca 330 eur.

Okenné klimatizácie vás potom výjdu na cca 550 eur. Za klimatizácia SPLIT a MULTI-SPLIT zaplatíte až 1500 eur, ale ide o rentabilnú investíciu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button