Domácnosť

Ako vymeniť a opraviť sadrokartón?

Ako vymeniť a opraviť sadrokartónSadrokartón bol určite veľkým zvratom v stavebníctve, pretože uľahčil mnohé práce, napríklad murovanie priečok, stropov a podobne. Samozrejme nie je všemocný a všade sa nehodí, ale to neplatí pre byty. Sadrokartónové dosky sú určené práve pre použitie v interiéroch, a to ako v bytových, tak aj v občianskych a priemyselných stavbách. Sadrokartónové konštrukcie majú protipožiarne, akustické a tepelnoizolačné vlastnosti. Ako vymeniť a opraviť sadrokartón?

Čo je potrebné ak chcete vymeniť a opraviť sadrokartón:

  • tmel na sadrokartón
  • výstužná páska
  • skrutky typu TN
  • profil (napr. veľmi odolný rigiprofil)
  • špeciálna samolepiaca záplata
  • špachtľa
  • filcové hladítko
  • vŕtačka
  • voda na rozrobenie tmelu
  • nádoba na rozrobenie tmelu

Montáž sadrokartónu

stierkovanie sadrokartónuVýmena sadrokartónových dosiek je pre laika pomerne náročná. Z pevných stien najskôr odstránime olištovanie stien a obloženie dverí. Odstránime staré dosky.

U rovných stien pribíjame nové dosky priamo na ich povrch. U rámovej priečky podľa potreby odrežeme dosky, aby ich šírka súhlasila s rozstupom stojín.

V oboch prípadoch je potrebné upraviť dosky tak, aby nám zostala 12 mm medzera pri päte steny pre ľahšiu montáž. Potom dosky pripevníme, spoje prekryjeme a obnovíme lištovanie a obloženie.

Pri montáži sadrokartónu nezabúdajte na…

Dosky sa pribíjajú k drevenému rámu u stojanovej priečky alebo k dreveným doskám, teda u suchého obkladu na pevné steny. Je nutné, aby sa zvislé aj vodorovné spoje dotýkali v mieste pevného dreveného podkladu.

Je tiež dobré si zhotovovať dosky rovnakej výšky a šírky. Tým si ušetríme zbytočné rezanie dosiek. Ešte pripomienku, že rozstup stojok bývajú 45 či 60 cm a pre miestností s vysokými stropmi sa odporúčajú dosky 240 až 250 cm dlhé. Samozrejme, niekedy sa stáva, že sa musia použiť dva panely nad sebou.

Rezanie sadrokartónu

Na rezanie sadrokartónových dosiek pristupujeme, keď nemáme dosky rovnakej výšky, akú má naša miestnosť, alebo šírka nesúhlasí s rozstupom trámov.

Najprv prerežeme vrstvu papiera v mieste delenia ostrým nožom. Potom postavíme dosku na hranu, budúcim rezom zvislo, uchopíme rukami jej vrchnú časť a dosku sklápame k druhej ruke.

Prvou rukou dosku prehýbame, až sa zlomí jadro dosky, ale papier na vnútornej strane zostane neporušený. Sklopíme časti dosky pod uhlom 90 stupňov. Prerežeme zhora a oddelíme odpadnutú časť.

Okolo prekážok

Vyrezávanie dosiek okolo prekážok sa robí pílkou „dierovkou“. Pozor ale na to, že musíme dosku podložiť, aby sa nezlomila.

Pri vonkajších rohoch necháme z jednej strany presahovať krycí papier, ktorý nám prekryje rez.

Poškodené miesta

Najjednoduchšou opravou je oprava špeciálnou záplatou, kde miesto poškodenia prekryjeme špeciálnou samolepiacou záplatou na sadrokartón.

Potom nanesieme aspoň jednu vrstvu tmelu, necháme zaschnúť a opravené miesto zahladíme.

Tmelenie

Ak chceme dosku „zaplátať“, je jednoduchšie ich vypĺňanie. Pri menších otvoroch odrežeme kúsok dosky, väčšie na výšku aj šírku než je diera. Tento kúsok upevníme zozadu k otvoru tmelom alebo klincami a dokončíme opravu vrchným tmelom.

Tmel sa nanesie do otvoru, uhladí sa a nechá zaschnúť. Miesto potom prelepíme výstužnou páskou priamo na vrstvu tmelu a špachtľou sa zatlačí. Miesto opäť prekryjeme vrstvou tmelu a po zaschnutí zabrúsime dohladka.

Keď tmel nestačí

Opraviť sadrokartón so strednými dierami vieme zaplátaním skutočným sadrokartónom. Do diery vložíme zozadu kus rigiprofilu. vytvoríme kus sadrokartónu podľa otvoru tak, aby hrany na výreze opravovanej dosky a hrany na novom kuse dosky mali škáru v tvare „V“.

Tento nový kus pripevníme pomocou vŕtačky a skrutiek typu TN k rigiprofilu. Škáry vyplníme tmelom a necháme zaschnúť. Potom opäť nanesieme slabú vrstvu tmelu na sadrokartón a do neho vložíme výstužnú pásku. Opäť pretmelíme a po zaschnutí prebrúsime do hladka.

Vie opraviť sadrokartón veľké diery?

Ako opraviť sadrokartón

Vieme opraviť sadrokartón s dierou väčšiou ako 0,75 m? Vyrežeme pravouhlo časť dosky k najbližšej stojine.

Odrežeme pruh dosky vo veľkosti vzniknutého otvoru a pribijeme ho na oboch stranách klincami ku stojinám.

Horný a dolný okraj spevníme bandážnou páskou alebo vtlačíme murárskou lyžicou trochu vrchného tmelu do škár.

Potom povrch záplaty hladko pretmelíme a po zaschnutí prebrúsime do hladka.

Malé ryhy

Na ryhu postačí tmel a spevnenie výstužnou páskou.

Teraz si už budete vedieť sami vymeniť a opraviť sadrokartón ako pravý profesionál. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť špinavú stenu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button