Domácnosť

Ako odvzdušniť podlahové kúrenie?

Ako odvzdušniť podlahové kúreniePodlahové kúrenie, aj keď to vlastne nie je žiadna novinka, je známe už z antiky, napriek tomu patrí k najmodernejším vymoženostiam súčasného stavebníctva. Podlahové kúrenie nie je vidieť, je lacné na prevádzku a je „nízkoteplotné.“ Asi ho máte v novostavbe, ale môže sa použiť pri rekonštrukcií staršieho objektu. Používajú sa dva základné druhy, elektrické a teplovodné.

Postup ako odvzdušniť podlahové kúrenie

Teplovodné podlahové kúrenie

Ak máme teplovodné podlahové kúrenie, môže sa stať, že zavzdušnenie a tlak vykurovacieho systému bude kolísať.

Ďalšia závada sa vyskytne, keď niektoré okruhy kúrenia už od začiatku nefungujú. To potom je samozrejme vada už priamo v inštalácii, kedy firma nedodrží postupy a podobne.

Neverte, keď firma ubezpečuje, že sa do niekoľkých dní systém rozbehne a všetko bude v poriadku.

Odvzdušňovanie podlahového kúrenia

odvzdušnenie podlahového kúreniaKaždé vykurovanie, ktoré obsahuje vodu, je potrebné odvzdušňovať, nie inak tomu je aj u podlahového kúrenia.

Každý systém podlahového teplovodného vykurovania by mal mať odvzdušňovacie ventily v rozvádzači a tiež priamo na kotle. Tými sa vzduch vypúšťa automaticky, len raz za čas sa musí dopustiť chýbajúca voda.

Samozrejme, ak budeme dolievať vodu príliš často, môžeme spôsobiť prasknutie kúrenia. To potom poznáme podľa toho, že sa nám anhydrit v niektorom mieste premáča.

Ako na odvzdušnenie

Keď budeme chcieť vyskúšať jednotlivé okruhy, vypneme obehové čerpadlo a súčasne uzavrieme všetky vetvy kúrenia. Potom budeme po jednej, jednotlivej vetve otvárať a počkáme, až z nich vyjde vzduch. Takto odvzdušníme celý systém.

Čo ak je chyba vo ventile

Porucha môže byť aj v odvzdušňovacom ventile. ten sa trebárs zasekne, potom ho len povolíme a zatlačíme pružinku.

Ak je chyba v expanznej nádobe

podlahové kúrenieChyba môže byť aj v zle navrhnutej expanznej nádobe.

Ak je menšia, budú problémy s tlakom, so zavzdušňovaním, ale tiež so správnou funkčnosťou niektorých okruhov, pretože v podlahovom kúrení je pomerne veľa vody.

Spiroventil

Ak sa chceme niektorým problémom vyhnúť, môžeme do systému umiestniť spiroventil, čo je odvzdušňovací a odkaľovací ventil.

Ten sa montuje na prívod z kotla, ktoré je najteplejším miestom systému. Tým sa viditeľne zlepší odvzdušnenie a súčasne voda vo všetkých okruhoch zostane čistá.

Nechajte si poradiť

Ak budú problémy s odvzdušňovaním aj tlakom v systéme teplovodného podlahového kúrenia dlhodobejšieho rázu, možno to riešiť aj inými spôsobmi, ale to riešme radšej po konzultácií s firmou, ktorá systém zhotovila. Tá má s tým určite väčšie skúsenosti, pokiaľ nejde napríklad o „suseda“, ktorý je len kúrenár a robil takú vec prvýkrát.

Dokonca sa uvádza, že dokonalé vyladenie odvzdušnenia môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button