Financie

7 tipov, ako ušetriť za elektrinu

ako ušetriť za elektrinuMnohí  nás sa zhrozia zakaždým, keď príde účet za elektrinu. Na mesačných splátkach dávate už tak celkom vysoké sumy a potom sa na pravidelnom vyúčtovaní objavia nedoplatky ďalších niekoľko desiatok až stoviek eur. Pýtate sa, ako ušetriť za elektrinu? V tomto článku nájdete niekoľko tipov ako na to.

Zmeňte dodávateľa

Najskôr skontrolujte sadzbu, za ktorú elektrickú energiu odoberáte. Zistite aké tarify ponúkajú ostatní dodávatelia a urobte si porovnanie.

S najväčšou pravdepodobnosťou zistíte, že len zmenou tarifu alebo dodávateľa môžete ušetriť nemalé peniaze. Vyberte si tarifu, ktorá sa najlepšie hodí pre vašu domácnosť a prejdite na ňu.

Znížte spotrebu elektriny

Ak máte vhodný tarif, môžete ušetriť tým, že znížite spotrebu elektrickej energie.

Vypínajte spotrebiče

Televíziu, rádio, počítač a ostatné spotrebiče úplne vypínajte. Ak televíziu vypnete len ovládačom, zostane v stand-by režime a aj keď sa tvári ako vypnutá, stále spotrebúva elektrinu. A tak je to so všetkými spotrebičmi, ktoré zostávajú v pohotovnostnom režime.

zásuvka s vypináčomKúpte si zásuvky s vypínačom, ktoré stoja len pár eur ale za veľmi krátke obdobie vám môžu takéto zásuvky ušetriť stovky eur.

Ďalším riešením sú rozdvojky s vypínačom a tými spotrebiče vypínajte.

Rovnako tak rôzne nabíjačky na mobilný telefón, notebook, apod., Ktoré necháte v zásuvke, aj naďalej spotrebúvajú elektrickú energiu, aj keď nič nenabíjajú. Preto ich vždy odpájajte zo siete hneď po skončení nabíjania.

Vykurovanie elektrinou

Ak používate elektrickú energiu na vykurovanie alebo ohrev vody, používajte programovateľný termostat a nekúrte v čase, keď nie ste doma a nepotrebujete to.

Určite doma neprekurujte a teplotu vody nastavte na optimálnu teplotu. Veď vám z kohútika nemusí nutne tiecť voda horúca 80 ° C.

Pranie bielizne

Veľa energie spotrebovávate tiež pri praní bielizne alebo pri používaní sušičky. Bielizeň ale vyprať musíte, a tak púšťajte práčku len keď je plná.

Ak používate kvalitný prací prostriedok, nie je nutné prať na 90 ° C, ale postačí nižšia teplota. Ak máte sušičku, nie je nutné ju zapínať, keď je vonku krásne a svieti slniečko. Vtedy ju dajte usušiť von. Prečítajte si aj ako prať záclony a ako prať uteráky aby ste ušetrili za elektrinu.

Úsporné spotrebiče

Ak kupujete nové spotrebiče do domácnosti, zamerajte sa na energetický štítok spotrebiča a snažte sa vyberať tie, ktoré sú energeticky úspornejšie. Prečítajte si aj články 11 tipov ako šetriť vodou a 30 tipov ako ušetriť peniaze

úsporné spotrebičeSvietenie

Skontrolujte aké žiarovky používate v svietidlách.

Tam, kde svietite najčastejšie, by ste mali využívať úsporné LED žiarovky. Cez internet kúpite LED žiarovky za pár eur.

Dávajte si pozor, aby ste zbytočne nesvietili aj tam, kde to nie je potrebné. Zhasínajte svetlá v miestnostiach, v ktorých nie ste.

Ako ušetriť za elektrinu v kuchyni

V kuchyni môžete tiež ušetriť veľa energie. Aj umývačku riadu púšťajte len keď je plná a používajte program podľa miery znečistenia riadu. Ak umývate riad ručne, neumývajte ho pod tečúcou vodou, ale napustite si drez. Pri varení dávajte hrnce na platničky s odpovedajúcou veľkosťou a používajte pokrievky.

Skontrolujte, či je chladnička v dostatočnej vzdialenosti od steny, aby mohla dostatočne „vetrať“. Chladničku aj mrazničku pravidelne rozmrazujte. To všetko môže pomôcť znížiť spotrebu elektrickej energie.

Zamyslite sa nad svojimi návykmi a skúste ich zmeniť podľa týchto rád a uvidíte, že ďalšie vyúčtovanie za elektrinu bude nižšie.

Podobné články

1 komentár

  1. to základné je zamyslieť sa nad spotrebou energií. dávať si pozor na to, aby sa doma zbytočne nesvietilo, aby ste mali úsporné spotrebiče apod., takže súhlasím s článkom a ak ani to nepomôže, tak sa potom zamyslieť či nezmeniť dodávateľa. Sám viem, že na trhu je celkom dosť alternatív a za seba môžem po dvoch rokoch u slovakia energy potvrdiť, že úspory idú u nich ľahšie získať. Rozhodne by som vždy začal tým, že sa pokúsim niečo urobiť so spotrebou.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button