Návody

Ako oživiť kožený nábytok?

ako oživiť kožený nábytokMáte doma alebo na chalupe koženú sedaciu súpravu, je pohodlná, dobre zapadá do interiéru, ale vadí vám, že je na nej vidieť už opotrebovanie a neradi by ste sa jej zbavili? Nejaký škrabanec, vlásočnicové prasklinky permanentným používaním a tiež vplyv horúčavy, slnko urobí svoje. Kožený nábytok vysychá a praská. Čo si budeme hovoriť. V tomto článku vám poradíme ako oživiť kožený nábytok.

Postup ako oživiť kožený nábytok

Obnovte a oživte aspoň z časti skoršiu vláčnosť a urobte koniec ďalšiemu šíreniu prasklín, a to naolejovaním, vyleštením a celkovým vyčistením.

Čo budete na oživenie koženého nábytku potrebovať:

  • šálka bieleho octustarostlivosť o kožený nábytok
  • lyžička čpavku do domácnosti
  • jedna šálka olivového oleja
  • voda
  • popisovač

Popisovač to zvládne

Pokiaľ chcete nepekné a nevzhľadné škrabance na sedačke zamaskovať hnedou, pomôže popisovač alebo značkovač rovnakého farebného tónu ako je sedačka.

Je dobré si najskôr vyskúšať značkovač na nejakom málo viditeľnom mieste. Pracujte pomaly a opatrne podľa tvaru škrabanca.

Vyrobte si olivový roztok

  • jedna šálka vody
  • jedna šálka bieleho octu
  • jedna lyžička čpavku pre domácnosť
  • jedna šálka olivového oleja

Zmiešajte vodu, ocot a čpavok v menšom vedre a dobre premiešajte. Do tohto roztoku máčajte hubku, a tou potierajte koženú plochu.

Do malej misky si nalejte olivový olej, do vlhkej pokožky vtierajte handričkou alebo tampónom tento olej a nechajte cez noc pôsobiť.

Ďalší deň naleštite koženú plochu leštenkou na nábytok a dosucha utrite. Prečítajte si aj články ako vyčistiť kožu a ako vyčistiť krv.

Rozpustná káva pomôže na kožený nábytok

Ak je poškriabané drevo, ktoré tvorí kombináciu s kožou, použite roztok rozpustnej kávy. I keď je to malá puklinka alebo škrabanec,  stále to priťahuje váš zrak, a radi by ste to nejako stlmili alebo odstránili úplne.

Zmiešajte 3 lyžičky kávy s troškou vody tak, aby vznikla hustá pasta. U dreva s červenkastým odtieňom pridajte trochu jódovej tinktúry, ktorú určite nájdete v lekárničke. Pastu naberte stierkou,  potrite a vyplňte štrbinu alebo škrabanec. Potom utrite handričkou a preleštite nábytkovým voskom.

Pozrite si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button