Domácnosť

Ako zapojiť LED pásiky v kúpeľni?

LED pásikyLED osvetlenie je v dnešnej dobe veľmi moderné. Využíva sa v najrôznejších priestoroch, v domácnostiach, firmách, galériách či dielňach. Navyše síce počiatočná investícia nie je najnižšia, LED pásiky však majú oveľa dlhšiu životnosť, než bežné žiarovky. Chcete si kúpiť toto osvetlenie ako osvieženie kúpeľne? Pozrite sa, ako zapojiť LED pásiky v kúpeľni?

Čo sú to LED pásiky?

LED pásiky sú osadené LED diódami do samolepiaceho pásu. Vďaka svojej konštrukcii je tento LED pásik veľmi dobre ohybný a má nízku spotrebu energie. Hodí sa do rôznych priestorov, a to aj tam, kam sa iné osvetlenie zakomponovať nedá. Navyše sa nezahrieva ako obvykle používané žiarovky či žiarivky.

Vhodné miesta využitia

  • LED pásiky posteľKuchynské linky
  • Osvetlenie vitrín, schodísk, v šatniach či do podhľadov
  • Reklamné účely
  • Do kúpeľní

Diódové LED pásiky sú na zadnej strane opatrené samolepiacou obojstrannou páskou, ktorá sa vyznačuje výbornou priľnavosťou a pevnosťou. Okrem toho veľmi dobre znáša vlhko, preto sú ideálne aj do kúpeľní. Sú totiž vodeodolné.

Inštalácia LED pásikov

Vďaka obojstrannej samolepiacej páske je inštalácia tohto osvetlenia veľmi jednoduchá a ľahká aj pre začiatočníka. Odstráňte zadnú ochrannú fóliu zo samolepiacej časti LED pásika. LED pásik priložte na vami zvolené miesto určenia a chvíľu na mieste podržte. Lepiť ho možno ku každému povrchu (drevo, plast, plech, stena či sklo).

K svojmu svieteniu využíva LED pásik 12 V zdroj so spotrebou energie len 6,75 W pri zachovaní dĺžky 1,25m.

LED pásiky odporúča veľká väčšina odborníkov umiestniť do moderných LED profilov. Tieto LED lišty zaistí dobrý odvod tepla z pásku a dodajú priestoru elegantný vzhľad.

Pre spustenie osvetlenia je možné použiť špeciálne spínače miniatúrnych rozmerov, ktoré sa zmestia priamo do LED profilu.

Ako zapojiť LED pásiky – typy spínačov

Dotykové – dotykom na lištu sa svetlo rozsvieti

Bezdotykové – tu stačí prejsť rukou pod profilom a tým sa svetlo rozsvieti alebo zhasne.

Ďalšie potrebné náležitosti pri zapájaní LED pásikov

Zdroj – radšej silnejší ako slabší, aby nedochádzalo k prehrievaniu

Spojky a dvojlinka – prepojenie celého kompletu

Na konci každého LED pásiku sú plôšky pre pripojenie vodičov. Na tieto plôšky možno pripojiť drôty, alebo použiť konektor, ktorý sa na koniec opasku zacvakne. Z tohto konektora potom vedie krátka dvojlinka.

Na dvojlinku môžete napojiť medzišnúrový vypínač či prijímač diaľkového ovládania. Z druhej strany vypínača potom zapojíme napájač. U dotykového spínača je nutné napojiť ešte na koniec dvojlinky tzv.samicu, ktorá slúži pre prepojenie s napájačom alebo dotykovým ovládačom.

Podobné články

2 Comments

  1. Najviac sa mi páčia obyvačkové steny s LED
    skúšal som si vyrobiť ale je to nesmierne tažke spraviť tak aby svetko neoslepovalo a pekne osvetlilo poličky

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button