FinancieNávody

Ako ušetriť peniaze pri praní?

ako ušetriť peniaze pri praníV dnešnej dobe hľadáme všetky možné a schodné cesty, ako ušetriť, a ušetriť peniaze pri praní je jedna z ciest. Veľakrát sa nám však už zdá, že viac šetriť sa už ani nedá. My vám však ukážeme skryté rezervy, ktorých by bolo škoda nevyužiť. Ušetrite peniaze pri praní bielizne.

Čo je potrebné ak chcete ušetriť peniaze pri praní:

  • rovnú podlahu
  • práčku A +++
  • kvalitný prací prostriedok

ušetriť peniaze pranímAk chcete ušetriť peniaze, potrebujete k tomu dobrú práčku, ktorá má minimálnu spotrebu vody aj energie. Musí mať preto označenie A +++ a vyššie. Jej spotreba by sa potom v ideáli mala pohybovať okolo 0,65 kWh.

Spotreba starších typov práčok môže byť až dvojnásobná, čo pri praní 3x týždenne môže predstavovať ročne 20-30 Eur naviac.

Nové práčky sú vybavené ďalšími funkciami, ako je možnosť nastavenia prania, odložený štart a podobne. Takáto práčka síce predstavuje vyššiu investíciu, ale potom môžete prať na lacnejší prúd, môžete si nastaviť menšie množstvo vody, kratší program a podobne.

Ako ušetriť peniaze na práčke?

Aby ste ušetrili peniaze, mali by ste prať vždy s plným bubnom. Pri výbere si tiež všímajte spotrebu vody. Ideálne je, keď jedno pranie spotrebuje 49 litrov vody a menej.

ako na šetrenie peňazí počas praniaViete, že ohrev vody zvyšuje náklady až o 25%? Ak môžete, používajte solárne panely alebo tepelné čerpadlá.

Ďalej sa snažte prať na 40 stupňov Celzia. Okrem toho tento spôsob prania je aj šetrnejší k tkaninám. Aj na štyridsať vyperiete dôkladne, keď budete mať kvalitnú práčku a prací prostriedok.

Áno, aj na pracom prostriedku môžete ušetriť. Vedzte, že pridaním bielidla bielizeň nie je prádlo viac čisté, ale iba biele.

Pri nákupe prášku nekupujte prášok iba v prepočte množstvo a cena, ale tiež aj počet praní. Ďalej sa riaďte inštrukciami na balení a dávajte do práčky len predpísané množstvo prášku.

Viac prášku nepredstavuje lepšie vypratú bielizeň. Ak máte možnosť lacnejšieho nočného prúdu a odloženého štartu, perte v priebehu noci. Prečítajte si aj články ako vyčistiť práčku, 11 tipov ako šetriť vodou v domácnosti a ako prať záclony.

Ďalšie tipy ako ušetriť peniaze pri praní

Práčku postavte na rovnú podlahu, aby sa zbytočne nepredlžovalo odstreďovanie. Namiesto chemikálií sa škvrny snažte vyčistiť prírodnou cestou a to hneď. Krv napríklad vyperiete pod studenou vodou a červené víno poľaví, keď škvrnu posolíte a pokvapkáte citrónom, potom odsajte obrúskom.

Nepoužívajte sušičku, je to síce skvelý vynález, ale ak máte tú možnosť, sušte vzduchom. 3x ročne vyčistite filter práčky. Kvalitná práčka sa dá zvyčajne zohnať už za 500 Eur, pri takejto práčke býva spotreba energie okolo 0,9 kWh.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button