Domácnosť

Ako odizolovať kúpeľňu krok za krokom

hydroizolácia kúpelnePri rekonštrukcii kúpeľne a nanášaní obkladov a dlažby je potrebné vykonať nanesenie hydroizolácie. Tá zaistí odolnosť stien voči vlhkosti, nepriepustnosť vody v okolí prívodov vodu či odpadových rúr a tým pádom predĺži životnosť celej stavby. Ako odizolovať kúpeľňu postup krok za krokom.

Obsah článku:

  • Postup
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady
  • Video

Postup odizolovania kúpeľne

1. Príprava podkladu

V prvej fáze je nutné steny dôkladne pripraviť na následné nanesenie hydroizolačnej vrstvy. Je potrebné, aby steny boli úplne suché. V opačnom prípade by potom totiž dochádzalo k rýchlemu odtrhnutiu izolácie od podklad.

Steny je potrebné nielen riadne vysušiť a spevniť, ale tiež je potrebné cih zbaviť od všetkých nečistôt a prachu. To vykonajte pomocou obyčajnej metly, použiť možno aj vysávač. Povrch musí byť úplne rovný.

2. Nanesenie penetračnej vrstvy

odizolovanie kúpeľňeAby sa hydroizolačná vrstva dobre ujala, je nutné v ďalšej fáze naniesť penetráciu. Tá okrem iného naviaže zvyšky nečistôt a prachu. Predovšetkým však dôjde k spevneniu povrchu, ktorý získa rovnomernú nasiakavosť.

Penetračnú vrstvu je vhodné nanášať dvakrát. Prvú vrstvu pritom nechajte zhruba 3 hodiny zaschnúť.

Platí tu, že čím savejší je podklad, tým je potrebné použiť redšiu penetráciu, a to až zriedenú v pomere 1 ku 1.

Prečítajte si aj:

3. Aplikácia hydroizolácie

Po nanesení druhej vrstvy penetrácie počkajte niekoľko hodín, kým úplne zaschne. Je však dôležité, aby penetrácia nevyschla príliš. Aplikáciu hydroizolácie je tak vhodné vykonávať najneskôr do 24 hodín.

Hydroizoláciu budete nanášať opäť v dvoch vrstvách. Použite na to valček s vysokým chlpom, prípadne štetec.

ako odizolovať kúpeľňuK rohom stien naneste tiež tesniacu hydroizolačnú pásku, ktorú následne pretrite izolačným materiálom. Samotnú aplikáciu hydroizolácie vykonávajte najprv v rohoch, až potom po plochách stien či podlahy.

Dôležité je tiež kvalitné odizolovanie okolí všetkých rúrok – prívodov vody, odpadov a pod. K tomu použite hydroizolačné budgety, ktoré jednoducho pretiahnete cez rúrky na stenu. Potom je pretrite.

Po nanesení prvej vrstvy počkajte na jej zaschnutie. To potrvá približne 5 hodín. Následne sa môžete pustiť do aplikácie druhej vrstvy.

Buďte však opatrní a snažte sa vyvarovať toho, že prídete do kontaktu s už natretú plochou. Mohlo by totiž dôjsť k poškodeniu izolácie. Prečítajte si aj články ako prať uteráky a ako vyčistiť vaňu.

4. Ďalšie práce ako odizolovať kúpeľňu

Akonáhle je aj druhá vrstva izolácie hotová a zaschnutá, môžete pristúpiť k ďalším prácam v kúpeľni, a to napríklad k obloženiu obkladov a dlažieb, následne potom inštaláciu toalety, sprchy, končiac rozmiestnením kúpeľňového nábytku.

Čo je potrebné na izoláciu kúpeľne?

  • Vysávač, metla
  • Štetec, valček
  • Penetrácia
  • Hydroizolačný materiál

Ako dlho odizolovanie kúpeľne potrvá?

Celkové práce pri odizolovaní kúpeľne vám zaberú cca 2 dni. Je totiž nutné počítať s dobou, počas ktorej budú schnúť jednotlivé nátery.

V prípade pauzy medzi nátermi penetrácie sa bude jednať cca o 3 hodiny. Interval medzi aplikáciou prvej a druhej vrstvy samotnej hydroizolácie je potom okolo 5 hodín. Navyše počítajte aj s niekoľkohodinovým čakaním, než zaschne druhá vrstva penetrácie.

Aké budú náklady na izoláciu kúpeľne?

Päťlitrovej balenie podkladovej penetrácie vás vyjde na zhruba 15 Eur. Liter pritom vystačí až na 5 metrov štvorcových. Kúpeľňová hydroizolácia v tekutej forme stojí 30 – 40 Eur.

Video ako odizolovať kúpeľňu

Na videu si môžete prezrieť presný postup, ako vykonať odizolovanie kúpeľne svojpomocne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button