Ako liečiť

Dôsledne načúvajte svojmu telu, keď sa vám snaží niečo povedať

Možno ste ani netušili, že atopická dermatitída, alebo aj atopický ekzém postihuje až 30% celej populácie na svete. Jedná sa o najčastejšie vyskytujúcu sa formu ekzému, ktorá väčšinou postihuje malé deti, no neobíde ani dospelého. Samozrejme je to veľmi nepríjemné a podchytenie či úplné vyliečenie sa je beh na dlhú trať, no môže viesť k mnohým spokojným rokom bez problematickej pokožky.

AKo sa zbaviť atopického ekzému
Zdroj: namtipStudio / Shutterstock.com

Kde sa zvykne atopický ekzém objavovať a čo mu predchádza?

Hovoríte si, prečo práve vy patríte do týchto 30 %? Môže za tým byť genetická predispozícia, alergia na určité druhy potravín, niektoré lieky, nesprávna kozmetika, agresívne čistiace prostriedky či kožná infekcia. Je to vlastne obranný mechanizmus tela, kedy sa nám snaží častokrát prostredníctvom kožných prejavov ukázať, že niečo nie je v poriadku.

Prejavy kožnej dermatitídy môžu byť rôzne. Najčastejšie to však býva začervenanie niektorých oblastí (zväčša ruky – dlane, zhyby na kolenách, podpazuší..), svrbenie až pálenie, pľuzgieriky, či krupica. Na zmiernenie nepríjemných prejavov sa odporúčajú rastlinný, avokádový, kokosový a ricínový olej na pokožku, ktorá je akútne podráždená.

Pozor, ekzém nie je len jeden

Existuje niekoľko typov ekzémov, no odlišujú sa svojimi prejavmi, všetky majú spoločné nepríjemné začervenanie pokožky, svrbenie, čo častokrát prejde až v bolesť a tŕpnutie. Atopický ekzém okrem iného neprirodzene reaguje na bežné prejavy vonkajšieho sveta.

Veľmi priaznivo až upokojujúco takáto pokožka reaguje na pobyt pri mori. Kontaktná dermatitída sa objavuje v dôsledku podráždenia kože alergénnou dráždivou látkou. Nemusí sa však prejaviť hneď, ale často až po niekoľkých mesiacoch či rokoch permanentného styku s látkou.

Za seboroickou dermatitídou stojí zvýšená produkcia mazu a kvasiniek a objavuje sa obzvlášť na tvári alebo temene hlavy. Jej prejav je začervenanie pokožky s odlupujúcimi sa šupinkami kože.

Môže súvisieť s psychickým stavom aj klimatickými podmienkami, preto je veľmi ťažké sa tohoto typu ekzému zbaviť.

Posledná forma ekzému sa nazýva dyshidrotická dermatitída a vyznačuje sa začervenanými škvrnami a bielymi praskajúcimi pľuzgiermi naplnenými tekutinou, následne sa postihnuté miesto vysuší a olúpe sa. Postihuje hlavne dlane a chodidlá.

Ako sa atopického ekzému zbaviť?

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že ak sa vám podarí kožné príznaky zmierniť, môžu sa po nejakom čase symptómy znovu objaviť, nakoľko sa jedná o ochorenie kože recidivujúceho charakteru. U kojencov a detí sa atópia môže stratiť v pubertálnom veku.

V dnešnej dobe máte na výber z mnohých možností liečby. Od kortikoidových mastí, cez histamínovú eliminačnú diétu, až po prírodné oleje. Čo sa týka olejov, môžu okamžite zmierniť či uľaviť od štípavých, pálivých a svrbivých prejavov.

Všetky metódy majú svoje pre a proti, treba si nájsť tú, ktorá bude najviac vyhovovať vášmu organizmu, pretože každý je iný.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button