Záhrada

Ako a kedy vysadiť brokolicu?

brokolica na tanieryBrokolica má povesť super zdravej potraviny a to vďaka vysokému obsahu živín. Obsahuje veľké množstvo draslíka, kyseliny listovej, vápnika a iných nemenej dôležitých látok. Brokolica je historicky pomerne mladou hlúbovou zeleninou, ale aj tak ju mnohí z nás skrátka milujú! Ako a kedy vysadiť brokolicu, aby bola úroda, čo možno najlepšia?

Nároky na pestovanie brokolice

Brokolica nie je na prostredie toľko náročná ako napríklad karfiol. Rastie dobre v ľahších aj ťažších pôdach. Vyžaduje humóznu pôdu s obsahom vápnika a dostatkom organických látok. Pre dobrú výnosnosť musí mať k dispozícii vlahu počas celého obdobia rastu a hnojenie. Ideálny je hnoj alebo kompost.

Znáša tak vyššie, ako aj nižšie teploty, napríklad až tesne pod bod mrazu.

Aké sú odrody brokolice?

brokolicaU brokolice sa pestujú skoré, letné a jesenné odrody.

Existujú dva typy brokolice:

Karfiolová brokolica

Vytvára jedno veľké kvetenstvo, obľúbené sú predovšetkým v Taliansku.

Výhonková brokolica

Má stredové kvetenstvo, ale po stranách sa vetví a tvorí sa tu veľké množstvo drobných postranných ružičiek.

Kedy vysadiť brokolicu?

Semená brokolice vysievame v polovici februára doma do kvetináča. Takto predpestované sadeničky sadíme na záhon od marca, ale iba v teplejších krajoch.

sadenie brokoliceV chladnejších oblastiach presádzame na trvalé stanovisko až v apríli. Ani neskoršie jarné prízemné mrazíky by rastlinke nemali uškodiť a navyše si skorou výsadbou zaistíme, že rastlina vytvorí veľkú stredovú ružicu.

Čím neskôr zasadíte, tým menšia bude hlava brokolice.

Kedy presne teda vysadiť?

Riaďte sa predovšetkým informáciami na balíčku s osivom. Väčšinou ale platia tieto termíny:

Rané druhy vysievame vo februári, na záhon vysádzame v apríli až máji, zberáme v júni.

Letné druhy vysievame od marca do apríla, von presádzame od mája do júna a zberáme od júla do augusta.

Neskoré druhy vysievame na začiatku júna, vysádzame v júli a zberáme od októbra do novembra.

Ako vysadiť brokolicu?

Predpestované sadenice vysádzame v daných termínoch. Vhodnými sponami pre výsadbu sú 50x 40 – 60 cm, brokolica totiž vyžaduje veľký priestor.

Rané výsadby je vhodné na dobu 3 – 4 týždňov po výsadbe prikryť netkanou textíliou. Po výsadbe záhon pravidelne odburiňujeme a okopávame. A nezabúdajme na pravidelnú závlahu!

Čas zberu brokolice!

Prvého zberu sa môžeme dočkať u skorých odrôd v júni. Ružicu odrezávame ostrým nožom a ukladáme do chladu. Po odrezaní stredovej ružice sa začnú tvoriť ďalšie, menšie ružice, ktoré zberáme priebežne, napríklad až do jesene.

Povedzte, nie je brokolica úžasná zelenina?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button