Ako vybrať kuchynský digestor?

Ako vybrať kuchynskú digestorOdsávače pár so do panelákových kuchýň začali budovať síce už pred niekoľkými rokmi, ale až v poslednej dobe sa stali veľmi populárnymi. Kuchynský digestor okrem pary odstraňuje aj pachy. Vďaka odsávačom pár je v kuchyni počas varenia dýchateľný vzduch, a hlavne bez plesní. Pri nákupe digestora do kuchyne by sme sa mali sústrediť hlavne na výkon odsávača pár, hlučnosť prístroja, ďalej tiež na možnosti umiestnenia, typ a dizajn kuchynského pomocníka.


Čo je na výber kuchynského digestora potrebné:

  • meter
  • poznať veľkosť kuchyne
  • koľko peňazí chcete investovať
  • vedieť, či máte doma komín

Typy kuchynských digestorov

kuchynský digestorVýber digestora začnite od zvolenia vhodného typu prístroja. Na výber pritom máte hneď z dvoch hlavných kategórií – odťahový digestor (tzv. komínový) alebo digestor recirkulačný. Odťahový digestor môžete inštalovať iba tam, kde nemáte komín pripojený na krb. Princíp odťahového digestora spočíva v odtiahnutí pary a odvodu komínom.

Komínový digestor má výhodu v nízkej hlučnosti. Ak nemáte komín, na tento typ odsávania zabudnite a zvoľte si digestor recirkulačný. Tento digestor funguje na princípe nasatia vzduchu, ktorý postupuje cez uhlíkový filter, odkiaľ sa vyvádza von. Nevýhodou týchto filtrov je, že sa musí raz za 6 mesiacov meniť.

Ďalšie členenie je podľa toho, kde a ako je odsávač pár umiestnený. Máte tak na výber z digestorov podstavných (pod linku), ostrovčekových (zavesené v priestore na strope), výsuvných a vstavaných digestorov (v linke).


Kuchynský digestor a výkon

Pre správny nákup digestora je dôležité vybrať si prístroj s adekvátnym výkonom. Všeobecne totiž platí, že čím väčšiu kuchyňu máte, tým výkonnejší digestor budete potrebovať. Výkonný digestor by optimálne mal počas jednej hodiny vymeniť vzduch v kuchyni 5 – 10x. K správnej voľbe digestora je preto vhodné si výkon radšej vypočítať.

Ako vypočítať výkon?

luxusné digestory - ako vybrať

Výkon digestora vypočítajte podľa priestoru miestnosti (vynásobte jednu stranu miestnosti x druhú stranu miestnosti x výšku miestnosti), dosiahnutý výsledok potom vynásobte výmenou vzduchu za hodinu (keďže sa odporúča 5 – 10x, odporúčame násobiť zlatým stredom, teda 7x).

Týmto spôsobom ste sa dostali ku skutočnému potrebnému výkonu digestora.

Názorný príklad: Kuchyňa s veľkosťou 5 m x 4 m vynásobte následne aj výškou stropu 2,1 m = 42 metrov kubických. Toto číslo ďalej vynásobte priemernou optimálnou výmenou vzduchu za hodinu, čo je 7x (42 x 7) = a máte potrebný výkon digestora, teda 294 metrov kubických.

Kuchynský digestor a hlučnosť

Ďalší faktor, ktorý ovplyvňuje výber digestora do vašej kuchyne je jeho hlučnosť. Najtichšie digestory sú tie odsávacie – komínové, avšak ak nemáte túto možnosť, musíte sa uspokojiť s hlučnejšou variantou.

Pri nej sa pozerajte na označenie hluku v dBA. Vedzte, že ak na štítku nájdete hlučnosť digestora 50 dBA, tak to nie je nič moc. Popravde je taký digestor dosť hlučný. Každý 1 dBA nadol je však veľmi citeľne poznať, digestory s hlučnosťou 30 dBA predstavujú už absolútny luxus.

Náročnosť čistenia

Pri výbere digestora do kuchyne sa zamyslíte aj nad tým ako náročné bude vyčistiť digestor. Niektoré digestory sú na obsluhu a čistenie veľmi jednoducho stavané a pri niektorých to je naopak veľmi zložité. Rozobrať ich, vyčistiť a znovu zložiť vám zaberie veľa času a námahy.

Cena

V neposlednom rade je samozrejme rozhodujúca aj cena digestora. Ten najlacnejší kuchynský digestor je podstavný, ktorého cena  sa pohybuje už od 40 eur.

Najdrahšie sú komínové a ostrovčekové digestory, ktoré sa cenovo pohybujú cca od 300 eur a viac, ale dostupné sú aj dizajnové a luxusné digestory za viac ako 3 000 eur. Samozrejme, kuchynský digestor má byť hlavne praktický, nezabúdajte na to.


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.