Ako si vybraťKuchyňa

Ako vybrať kuchynský digestor?

Ako vybrať kuchynskú digestorOdsávače pár so do panelákových kuchýň začali budovať síce už pred niekoľkými rokmi, ale až v poslednej dobe sa stali veľmi populárnymi. Kuchynský digestor okrem pary odstraňuje aj pachy. Vďaka odsávačom pár je v kuchyni počas varenia dýchateľný vzduch, a hlavne bez plesní. Pri nákupe digestora do kuchyne by sme sa mali sústrediť hlavne na výkon odsávača pár, hlučnosť prístroja, ďalej tiež na možnosti umiestnenia, typ a dizajn kuchynského pomocníka.

Čo je na výber kuchynského digestora potrebné:

  • meter
  • poznať veľkosť kuchyne
  • koľko peňazí chcete investovať
  • vedieť, či máte doma komín

Typy kuchynských digestorov

kuchynský digestorVýber digestora začnite od zvolenia vhodného typu prístroja. Na výber pritom máte hneď z dvoch hlavných kategórií – odťahový digestor (tzv. komínový) alebo digestor recirkulačný.

Odťahový digestor môžete inštalovať iba tam, kde nemáte komín pripojený na krb. Princíp odťahového digestora spočíva v odtiahnutí pary a odvodu komínom.

Komínový digestor má výhodu v nízkej hlučnosti. Ak nemáte komín, na tento typ odsávania zabudnite a zvoľte si digestor recirkulačný.

Tento digestor funguje na princípe nasatia vzduchu, ktorý postupuje cez uhlíkový filter, odkiaľ sa vyvádza von. Nevýhodou týchto filtrov je, že sa musí raz za 6 mesiacov meniť.

Ďalšie členenie je podľa toho, kde a ako je odsávač pár umiestnený. Máte tak na výber z digestorov podstavných (pod linku), ostrovčekových (zavesené v priestore na strope), výsuvných a vstavaných digestorov (v linke).

Kuchynský digestor a výkon

Pre správny nákup digestora je dôležité vybrať si prístroj s adekvátnym výkonom. Všeobecne totiž platí, že čím väčšiu kuchyňu máte, tým výkonnejší digestor budete potrebovať.

Výkonný digestor by optimálne mal počas jednej hodiny vymeniť vzduch v kuchyni 5 – 10x. K správnej voľbe digestora je preto vhodné si výkon radšej vypočítať.

Ako vypočítať výkon digestora

luxusné digestory - ako vybrať

Výkon digestora vypočítajte podľa priestoru miestnosti (vynásobte jednu stranu miestnosti x druhú stranu miestnosti x výšku miestnosti), dosiahnutý výsledok potom vynásobte výmenou vzduchu za hodinu (keďže sa odporúča 5 – 10x, odporúčame násobiť zlatým stredom, teda 7x).

Týmto spôsobom ste sa dostali ku skutočnému potrebnému výkonu digestora.

Názorný príklad: Kuchyňa s veľkosťou 5 m x 4 m vynásobte následne aj výškou stropu 2,1 m = 42 metrov kubických. Toto číslo ďalej vynásobte priemernou optimálnou výmenou vzduchu za hodinu, čo je 7x (42 x 7) = a máte potrebný výkon digestora, teda 294 metrov kubických.

Kuchynský digestor a hlučnosť

Ďalší faktor, ktorý ovplyvňuje výber digestora do vašej kuchyne je jeho hlučnosť. Najtichšie digestory sú tie odsávacie – komínové, avšak ak nemáte túto možnosť, musíte sa uspokojiť s hlučnejšou variantou.

Pri nej sa pozerajte na označenie hluku v dBA. Vedzte, že ak na štítku nájdete hlučnosť digestora 50 dBA, tak to nie je nič moc. Popravde je taký digestor dosť hlučný. Každý 1 dBA nadol je však veľmi citeľne poznať, digestory s hlučnosťou 30 dBA predstavujú už absolútny luxus.

Náročnosť čistenia digestora

Pri výbere digestora do kuchyne sa zamyslíte aj nad tým ako náročné bude vyčistiť digestor. Niektoré digestory sú na obsluhu a čistenie veľmi jednoducho stavané a pri niektorých to je naopak veľmi zložité. Rozobrať ich, vyčistiť a znovu zložiť vám zaberie veľa času a námahy.

Cena kuchynských digestorov

V neposlednom rade je samozrejme rozhodujúca aj cena digestora. Ten najlacnejší kuchynský digestor je podstavný, ktorého cena  sa pohybuje už od 40 eur.

Najdrahšie sú komínové a ostrovčekové digestory, ktoré sa cenovo pohybujú cca od 300 eur a viac, ale dostupné sú aj dizajnové a luxusné digestory za viac ako 3 000 eur. Samozrejme, kuchynský digestor má byť hlavne praktický, nezabúdajte na to.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button