Ako liečiťZdravie a krása

Ako sa prejavujú najčastejšie otravy z húb?

otravy z húb Každoročne nás médiá informujú o prípadoch otravy z húb. Tieto otravy sú úplne zbytočné, lebo osveta okolo hubárčenia je dostatočná. Na trhu existuje množstvo obrazových publikácií o hubách. Je dôležité dodržiavať zásadu, čo dokonale nepoznám, nezbieram!

Huby sú ťažko stráviteľné, takže taký žlčníkový záchvat po požití húb sa tiež svojimi príznakmi podobá otrave (vlastná bolestná skúsenosť). Najznámejšie druhy otráv z jedovatých húb popisujeme v nasledujúcom článku.

Otravy z húb vznikajú aj nesprávnou manipuláciou!

Treba podotknúť, že otravy z húb môžu spôsobiť aj pôvodne jedlé druhy, ktoré sú buď staré, premrznuté alebo napríklad zaparené (zaparia sa v igelitových vreckách alebo taškách), preto si vždy berte na huby najlepšie prútený košík alebo plátenné vrecko.

Faloidné otravy z húb

Muchotrávka zelená je naša najjedovatejšie huba. Jed obsiahnutý v päťdesiatgramovej plodnici je smrteľnou dávkou pre človeka vážiaceho 70 kg. Otravy z tohto druhu húb po požití sa prejavujú za 6 až 10 hodín, výnimočne aj dlhšie.

Postihnutý zvracia a trpí úpornými hnačkami. Asi po dvoch dňoch sa chorému uľaví, ale zostáva malátny a rozvíja sa u neho žltačka z poškodenia pečene. Spravidla na 5. deň zomiera na zlyhanie pečene a obličiek. Pri včasnom prevoze do nemocnice a začatí liečby je možné uzdravenie.

Otravy rovnakou látkou ako muchotrávka zelená spôsobuje závojenka olovová, pavučinec plyšový, muchotrávka jarná alebo muchotrávka jedovatá. Naučte sa tieto huby a ich znaky dobre poznať. V každom atlase húb sú tieto huby veľmi dobre popísané.

Muskarínové otravy z húb

muchotráva červenáPôvabným a najznámejším zástupcom húb, spôsobujúcim túto otravu je krásna, les zdobiaca muchotrávka červená. Ďalšími druhmi sú napríklad niektoré druhy strmuľka alebo vláknica začervenaná.

Muskarínová otrava sa prejavuje veľmi skoro po požití húb. Chorý sa dusí, má poruchy videnia, nápadne sa potí a sliní.

Ďalšími príznakmi sú bolesť brucha, hnačka, spomalený tep.

Postihnutého s podozrením na otravy z húb muchotrávky červenej okamžite prevezte do nemocnice.

Psychotropné otravy z húb

Tieto otravy spôsobuje napríklad muchotrávka tigrovaná, holohlavec český, muchotrávka červená. Huby s týmito účinkami sa poslednou dobou zneužívajú určitými skupinami osôb a tiež hubárov práve kvôli ich halucinogénnym účinkom (najviac holohlavec český, poznáte možno aj pod názvom lysohlávky).

Otrava sa prejavuje asi za 2 hodiny a pripomína silnú opitosť. Uzdravenie býva pomerne rýchle a väčšinou bez následkov.

Otravy termolabilními látkami

Otrávite sa látkami obsiahnutými v niektorých druhoch húb. Najbežnejšie sú otravy pečiarkou páchnucou (ľudový názov šampiňón), alebo nedostatočne tepelne upraveným, inak jedlým hríbom zrnitohlúbikovým alebo podpňovkou.

Dostatočne dlhá tepelná úprava, najmenej 20 minút, tieto látky zničí a huby sa môžu konzumovať.

Dôležitá je znalosť húb

Otravy z húb spôsobuje viac druhov húb, v tomto článku sú uvedené tie najbežnejšie. Tento článok nechce vyvolávať zbytočný strach, uvedomte si však, že jedovatých druhov je len zlomok proti rozmanitosti a množstvu húb, ktoré sú jedlé. Alfou a omegou je dôkladná znalosť zbieraných húb.

Prvá pomoc pri otrave z húb

otrava hubamiPri podozrení na otravy z húb je dôležité odstránenie zvyškov húb zo žalúdka.

Snažte sa preto vyvolať zvracanie. Podávajte veľké množstvo tekutín (voda, minerálka) a postihnutého ihneď dopravte k lekárovi. V žiadnom prípade nepodávajte alkohol!

K lekárovi vezmite aj zvyšky húb alebo hubového jedla. Druh huby sa dá zistiť aj z výtrusov, zo zvratkov alebo stolice.

Tipy

Huby sa učíme poznať vždy podľa niekoľkých publikácií. Vo väčších mestách fungujú tiež myko poradne, kde vám nájdenú prinesený hríb určí mykológ.

Varovanie

Nie je pravidlo, že červivá huba alebo plodnice ohryzené od zvieraťa sú jedlé!

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button