NávodyZdravie a krása

Ako si vyrobiť domáci žihľavový šampón?

domaci zihlavovy samponChcete používať žihľavový šampón, ale zároveň chcete aby bol bez chémie? Nie je nič jednoduchšie ako si vyrobiť domáci žihľavový šampón. Nie len, že je vzhľadom na použitie značného množstva žihľavy veľmi účinný, ale zároven neobsahuje, narozdiel od bežne dostupnej kozmetiky, parabény, silikóny a ďalšiu chémiu. Výroba domáceho žihľavového šampónu je veľmi jednoduchá a výsledný produkt naozaj nezaťaží vašu peňaženku. Postup na výrobu tohto šampónu nájdete v našom článku.

Čo potrebujete na domáci žihľavový šampón:

  • hrsť čerstvej žihľavy alebo 15 ml žihľavovej tinktúry,
  • hrsť orechových listov,
  • 300 ml destilovanej vody,
  • 3 lyžice strúhaného olivového alebo detského bylinkového mydla,
  • pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.

Prečo práve žihľavový šampón?

Žihľavový šampón je vhodný najmä pre mastné vlasy a pre vlasy s výskytom lupín. Žihľavový šampón pôsobí tiež proti padaniu vlasov.

Navyše vlasy vyživuje a upokojuje vlasovú pokožku. Pri pravidelnom používaní podporuje rast nových vlasov, vlasy sú po použití šampónu lesklé a zdravé.

Výroba žihľavovej tinktúry

Pre výrobu domáceho žihľavového šampónu môžeme použiť buď čerstvú žihľavu alebo žihľavovú tinktúru, ktorú vyrobíme jednoducho tak, že lyžicu nasekanej čerstvej žihľavy zalejeme 3 lyžicami 45% – 60% liehu a necháme 10 dní macerovať v uzavretom pohári.

Túto tinktúru využijeme najmä v zime, keď nemáme k dispozícií čerstvú žihľavu.

Príprava surovín na domáci žihľavový šampón

V ďalšom kroku budeme potrebovať 300 ml destilovanej vody, 3 lyžice nastrúhaného olivového alebo detského bylinkového mydla a pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.

V prípade, že chceme, aby nám šampón dlhšie vydržal, pridáme tiež konzervant – tenzid, ktorý zoženieme napríklad v e-shopoch so surovinami na výrobu domácej kozmetiky.

Domáci žihľavový šampón môžeme obohatiť aj o hrsť orechových listov, ktoré pôsobia proti vypadávaniu vlasov, ale sú účinné aj proti ekzémom a lupienke vo vlasoch.

Postup na výrobu domáceho žihľavového šampónu

Hrsť čerstvej žihľavy povaríme spolu s hrsťou orechových listov v destilovanej vode asi 5 minút. Potom odvar necháme hodinu lúhovať, precedíme ho, pridáme nastrúhané mydlo a opäť krátko povaríme. Po rozpustení mydla pridáme pár kvapiek esenciálneho oleja, a prípadne tenzid.

Ešte teplý šampón nalejeme do pripravenej čistej fľaše. Bez použitia konzervačnej látky vydrží domáci žihľavový šampón asi týždeň.

Tipy ako si doma urobiť žihľavový šampón

žihľavaV prípade, že nemáme čerstvú žihľavy, pridáme asi 15 ml žihľavovej tinktúry.

Žihľavovú tinktúru môžeme použiť aj samostatne ako vlasovú vodu proti padaniu vlasov a proti lupinám, stačí si s ňou pravidelne masírovať vlasovú pokožku.

Varovanie

Éterické oleje môžu zriedkavo vyvolať alergickú reakciu, preto odporúčame urobiť pred ich použitím kontrolný test a vyskúšať ich najprv na jemnej koži na zápästí.

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button