Ako liečiť

Ako sa zbaviť alergie?

zbaviť sa alergieAlergia je vlastne porucha imunitného systému človeka, kedy tento systém reaguje neadekvátne na bežné látky, respektíve reaguje prehnane. Tieto látky, nazývame ich alergény, považuje telo alergika za škodlivé a to aj napriek tomu, že škodlivé vlastne nie sú. Alergia sa prejavuje rôzne – nádchou, kýchaním, opuchom a slzením očí, alebo sa môžu objaviť aj kožné prejavy, ako je žihľavka alebo ekzém. Najhorším prejavom alergie je anafylaktický šok, ktorý môže skončiť aj smrťou alergika. Prečítajte si článok ako sa účinne  zbaviť alergie?

Prvý krok ako sa zbaviť alergie

alergia na kvetyAk sa chcete zbaviť alergie, prvým krokom musí byť zistenie alergénu, ktorý spôsobuje neprimeranú reakciu vášho organizmu.

Tento alergén môžete buď vypozorovať sami, ale pri nejednoznačnosti je vhodné, aby vám váš lekár urobil test na alergény – krvné odbery alebo kožný test.

Možné alergény

Alergény môžu byť prenášané vzduchom, čo sú pele, plesne alebo prach. Ďalšou rozsiahlou skupinou sú potravinové alergény, medzi ktoré patria najmä lepok, mliečne výrobky, vajcia, ryby, oriešky, niektoré druhy ovocia (napr. citrusy, jahody) či zeleniny (napr. paradajka).

Poslednou skupinou alergénov sú látky pôsobiace na kožu (alergény kontaktné), ako je napr. kozmetika. Nie je výnimkou, že sa alergie objavujú v rôznych kombináciách – veľmi častá je kombinácia alergia na pele s alergiou na nejaký druh ovocia a zeleniny.

Čo robiť ak spoznáte alergén

alergia na peľ a ako sa zbaviť alergieAk už poznáte alergén, je potrebné sa tomuto alergénu pokiaľ možno vyhýbať, respektíve ho najlepšie úplne odstrániť zo svojho života.

Následne je potrebné používať lieky proti alergiám – antihistaminiká, pričom niektoré sú voľne predajná a niektoré vám predpíše iba lekár.

Je vhodné mať tieto lieky stále pri sebe, pretože nikdy neviete, kedy narazíte na alergén, ktorý u vás spúšťa reakciu.

Čo môže proti alergii pomôcť?

Tieto dva postupy je navyše vhodné podporovať napríklad pobytmi pri mori alebo návštevami soľných jaskýň. A tiež je vhodné posilniť váš imunitný systém zdravou vyváženou stravou a dostatkom pohybu.

Ak máte alergiu, môžete zmierniť jej prejavy, ale pravdepodobne sa jej nikdy nezbavíte nadobro. Alergia sa u vás navyše môže objaviť kedykoľvek v priebehu života. Preto nepodceňujte zdravý životný štýl, tým predsa nemôžete nikdy nič pokaziť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button