Kuchyňa

Ako sa vyznať v sushi?

Sashimi Combo a ako sa vyznať v sushiKeď sa povie sushi, väčšina z nás si vybaví charakteristické, malé kolieska tvorené rybou a ryžou, ktoré sú obalené riasou. Druhov sushi je ale oveľa viac. Takže, ak sa chcete vyznať v jedálnom lístku japonskej reštaurácie, čítajte ďalej a naučíte sa rozpoznať a vyznať sa v sushi.

Čo je potrebné na rozpoznanie jednotlivých druhov:

  • sushi

Maki sushi

maki sushiMaki sushi je najznámejším druhom sushi. Má tvar malých roliek. Obvod tvorí riasa, potom nasleduje ryža a vnútri sú rôzne druhy náplne: zvyčajne surová ryba s rôznymi druhmi zeleniny. Rozpoznať sushi Maki nebude vôbec ťažké.

Podáva sa spoločne s marinovaným zázvorom, chrenom wasabi a sójovou omáčkou.

Sushi uramaki

Sushi uramaki je vlastne naruby obrátené maki sushi. Vonkajšiu vrstvu tvorí ryža, potom nájdeme kapustový prúžok riasy a konečne uprostred náplň.

Sushi uramaki sa často obaľuje v najrôznejšom korení alebo semienkach. Servíruje sa rovnako ako maki sushi.

Gunkan maki sushi

Gunkan maki sushi je šištička ryže potretá wasabi, obalená plátkom riasy nori. Toto sushi sa zdobí napr. kaviárom alebo bylinkovými vetvičkami. Servíruje sa s obvyklými prísadami.

Nigiri sushi

Nigiri sushi je valček ochutenej ryže (zvyčajne potretý pastou wasabi) vytvarovaný prstami na tanieri a ozdobený plátkom surovej ryby, popr. vajcom, omeletou či avokádom.

Rovnako ako maki sushi možno aj nigiri sushi jesť rukami.

Temaki sushi

nigiriTemaki sushi je kornútok z morskej riasy naplnený ryžou a ďalšími ingredienciami (rybou, zeleninou atď.).

Aj toto sushi sa môže jesť rukami, dokonca je dovolené z neho ukusovať.

Servíruje sa s obvyklými prísadami. Treba vedieť rozpoznať sushi aby ste si zbytočne nespôsobili faux pas v spoločnosti.

Sashimi sushi

Sashimi sushi si vraj obľúbili Samuraji. Ide vlastne o plátky nakrájané zo surovej ryby, podávané so sójovou omáčkou a wasabi.

Je sa paličkami. Niekedy sa sashimi podáva aj s omáčkou Ponza, ktorej hlavnou ingredienciou sú citrusové plody.

Chirashi sushi

Chirashi sushi je skôr taký sushi šalát. Nájdete tu všetky ingrediencie bežne používané na prípravu sushi. Kuchári ich však všetky zmiešali v jednej veľkej mise. Vyberať si môžete teda len také sústa, ktoré vám najviac chutia. Pri jedle používame paličky.

Tak čo, už viete rozpoznať a vyznáte sa v sushi ?

Viac informácií o príprave sushi nájdete tu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button