Chudnutie

Ako sa motivovať pri chudnutí?

ako sa motivovať pri chudnutíRozhodnutím zredukovať váhu ešte nemáte istotu, že sa vám to naozaj podarí. Čo je kľúčovým dielcom k úspechu? Je to motivácia. Bez tej vaše úsilie zhodiť prebytočné kilogramy postupom času slabne. Iba správna motivácia dokáže splniť váš sen o štíhlejšej postave. Ako sa motivovať pri chudnutí?

Položte si otázku, prečo vôbec chcete schudnúť. Veľmi závažné sú dôvody zdravotné, kedy ste nútení so svojou váhou zabojovať. Nie je to váš prípad? Potom si môžete gratulovať. Predchádzajte však zbytočným zdravotným komplikáciám spôsobeným nesprávnou životosprávou a predíďte obezite.

Druhy motivácie pri chudnutí

Vonkajšia motivácia

Vonkajšie motivácia je tá, ktorá prichádza z okolia a ktorá vás môže k niečomu prinútiť. Za vonkajšou motiváciou stojí nátlak spoločnosti či partnera alebo hrozby lekárov. Táto motivácia je síce silná, ale je spojená so slovom „musieť“.

Vonkajšia motivácia neprichádza z našej vôle, ale značí povinnosť, viac či menej nepríjemnú, zbaviť sa prebytočných kíl.

Človek nerád niečo pociťuje ako povinnosť a vníma to ako nátlak, voči ktorému jeho myseľ reaguje odporom. Ideálny stav je taký, kedy zo slova „musím“ prejdete na „chcem“ alebo dokonca „túžim“.

Vnútorná motivácia pri chudnutí

chudnutie začína v hlaveMotivácia pri chudnutí založená na dostatočnom množstve vašich vlastných emócií bude silnejšia a stálejšia.

Ukážme si to na príklade: Ak vykonávate nejakú činnosť ako nutnosť, ku ktorej musíte zapojiť vôľu, aby ste sa prinútili ju vykonať, ste náchylnejší k nesplneniu cieľa. Ale ak niečo robiť chcete, vôľu k tomu nepotrebujete a vaše želanie sa s vaším úsilím zmení v realitu.

Skúste si povedať pozitíva, ktoré vám prináša pohyb, chudnutie a zdravá strava, aby ste vnútornú motiváciu ešte viac podporili.

Ako a prečo sa motivovať?

Motivácia pri chudnutí je jeden z najdôležitejších faktorov v celom procese chudnutia. Zahŕňa vytvorenie plánu a stanovenie cieľa a odmeny. Najprv si ujasnite, či vôbec chcete začať chudnúť a prečo chcete začať práve teraz. Môže sa jednať o dôvod:

 • Zdravotný– preťažovanie kĺbov, cukrovka, zadýchate
 • Estetický– strach ukázať sa v plavkách, nemožnosť kúpiť si pekné módne šaty
 • Spoločenský– hanblivosť pred známymi, ktorí vás poznali ako štíhleho / štíhlu
 • Citový– problém s nadväzovaním partnerských vzťahov
 • Kvôli vonkajšiemu tlaku– obezita vadí pri zamestnaní, nevhodné poznámky okolia na vašu postavu
 • Subjektívny– obezita vadí predovšetkým vám samotným, túžite po nižšej váhe, ktorú ste mali predtým

Ste ochotní zmeniť svoj ​​doterajší životný štýl, s ktorým ste boli vcelku spokojní? Môže sa stať, že spoločenský tlak vás núti zredukovať váhu, bez toho aby ste si to sami priali. V tom prípade cesta k vášmu cieľu nemusí byť úspešná a trvalo efektívna.

Pokiaľ sú pre vás vyššie vymenované dôvody dostatočne motivujúce, pristúpte k ďalšiemu kroku. Napíšte si na papier všetky negatívne a pozitívne následky, ktoré vám zhodenie prebytočných kíl prinesie. Prevažujú pozitíva nad negatívami? Potom máte dostatočnú motiváciu a môžete smelo vykročiť k procesu chudnutia.

ako prestať fajčiťDôležité je začiatok chudnutia správne načasovať. Nespájajte redukciu váhy napríklad s odvykaním od fajčenia, sústreďte sa len na jedno z toho. Zmena životného štýlu je totiž podstatnou zmenou, ku ktorej potrebujete dostatok síl a energie.

A aké je vhodné načasovanie? Je to doba, kedy sa cítite relatívne v pohode a neprežívate akútne stresy.

Stanovte si váhový úbytok

Už ste našli správnu motiváciu a znova stojíte pred ďalšou otázkou: Aký váhový úbytok (cieľ) očakávať? Najprv si stanovte svoj ​​cieľ, ktorý musí byť reálny.

Keďže odporúčaný váhový úbytok je 0,5 až 1 kg za týždeň, je reálny cieľ schudnúť za dobu troch mesiacov 6 až 8 kg. V opačnom prípade, ak cieľ nie je reálny a teda nesplniteľný, dočkáte sa akurát neúspechu, za ktorý sa budete cítiť vinní.

vaha na chudnutieStanovili ste si svoj ​​cieľ na dobu jedného roka? Potom je potrebné rozdeliť ciele na čiastkové, aby sa nestalo, že začnete s chudnutím až v septembri, hoci je január.

Ťažko by ste potom dosiahli na konci roka požadovanej váhy. Rozdeľte si cieľ na jasne stanovené etapy a plňte ich od samého začiatku, kedy ste sa rozhodli pre redukciu váhy.

Odmeňte sa po chudnutí

masaz-ako-odmenaMotiváciou pre vás môžu byť aj odmeny. Za splnenie čiastkových krokov si kúpte niečo na seba, lístky do divadla alebo si doprajte masáž.

Za splnenie dlhodobého cieľa vyrazte na exotickú dovolenku alebo zrealizujte svoj ​​veľký sen.

Prekonajte nevhodné stravovacie návyky

Ste zvyknutí celý život prijímať tučné a sladké potraviny, ktoré spôsobili vašu nadváhu? Povedzte svojim stravovacím návykom „STOP!“. Proces zmeny je síce dlhodobý a prebieha na niekoľkých úrovniach, ale vidina cieľa – schudnutie – vás udržia vo vašom úsilí.

 • Poznávacia úroveň– pozorujte a predvídajte dôsledky nezdravého stravovania, vhodnosť a škodlivosť potravín.
 • Racionálna úroveň– zdôvodnite si, prečo vykonáte zmeny, aký z nich budete mať prospech a aké negatíva a pozitíva vám to prinesie.
 • Motivačná úroveň– vytvárajte si nové návyky, zmeňte postoj k jedlu aj svojmu zdraviu a intenzívne vnímajte pocity spokojnosti.
 • Emočná úroveň– s tým, ako sa snažíte potlačiť nevhodné zvyklosti, súvisí nervozita, únava i zmeny nálad. Druhá strana mince je radosť z podpory blízkych alebo kladného hodnotenia vašej osoby.
 • Konatívna úroveň– Jedná sa o najťažšiu úroveň, kedy sa musíte aktívne zapojiť do činností, ktoré ste nikdy pred tým nerobili, napr. začnete pravidelne cvičiť, čítať obaly potravín alebo budete vyhľadávať vhodné potraviny.

Veďte si tréningový denník

vlastny-treningovy-planPohybom podporíte zdravé chudnutie a nárast svalovej hmoty, ktorá prispieva k rýchlejšiemu metabolizmu.

Kúpte si zošit a zapíšte si do neho päť kladných a päť záporných dôvodov, prečo chudnete. Kladný motív môže byť vidina štíhlejšej postavy a pozitívneho hodnotenia okolia. Záporné motívy sú dôsledky obezity, napr. závažné ochorenie.

Premyslite si, akému druhu pohybu sa chcete venovať a zapisujte si ako priebeh tréningového plánu, tak aj priebeh chudnutia. Nezabúdajte sa pravidelne premeriavať a tešte sa z každého úbytku tukov.

Podporujte sa navzájom

najdite si koleguNie je nič lepšie, ako keď sa s niekým podporujete v spoločnom úsilí.

Dôležitá je aj podpora od rodiny a jej zapojenie do celého procesu, napríklad pravidelnými túrami alebo úpravou stravovacích návykov.

Nenašli ste v rodine oporu? Nájdite medzi spolupracovníkmi alebo priateľmi niekoho, kto chce tiež zredukovať svoju hmotnosť a podeľte sa s ním o svoje úspechy aj prehrešky.

Vedomie, že vám niekto dôveruje, rozumie a podporuje, obohatí vašu motiváciu o ďalší aspekt, prečo vydržať v novom režime.

Kto takého človeka nenájde, môže sa zapojiť do internetových diskusií a podeliť sa so svojimi skúsenosti s ďalšími užívateľmi internetu, ktorí majú podobné ciele ako vy.

Test: Ste motivovaný k chudnutiu?

Ku každému výroku napíšte číslo od jednotky do päťky, podľa toho, aký je váš postoj k danej vete.

1 – úplne nedôležité 2 – mierne dôležité 3 – stredne dôležité 4 – veľmi dôležité 5 – neobyčajne dôležité

 1. Zvýšený pohyb, ktorý budete musieť vykonávať a bude pre vás namáhavý.
 2. Keby ste schudli, cítili by ste sa lepšie, boli by ste optimistickejší.
 3. Keby ste sa snažili schudnúť, boli by ste menej výkonní v iných oblastiach.
 4. Keby ste schudli, cítili by ste sa viac príťažliví, sexy.
 5. Aby ste schudli, boli by ste nútení jesť menšie množstvo svojich obľúbených vysoko kalorických jedál.
 6. Keby ste schudli, vážili by ste si viac sami seba.
 7. Kvôli vášmu držania diéty by mohlo byť ťažšie plánovanie jedál pre rodinu.
 8. Keby ste schudli, bola by na vás rodina pyšná.
 9. Keby ste sa snažili schudnúť, museli by ste viac kontrolovať svoj jedálniček.
 10. Keby ste schudli, cítili by ste sa menej nesvoji.
 11. Dodržiavanie diéty by vám vzalo potešenie z jedla.
 12. Keby ste schudli, ľudia by si vás viac vážili.
 13. Keby ste sa snažili schudnúť, museli by ste obmedziť niektoré svoje obľúbené činnosti.
 14. Keby ste schudli, mohli by ste nosiť atraktívnejšie oblečenie.
 15. Keby ste sa snažili schudnúť, museli by ste sa vyhýbať niektorým svojim obľúbeným miestam.
 16. Keby ste schudli, zlepšilo by sa vaše zdravie.
 17. Keby sa všetko vzalo do úvahy, mohlo by sa ukázať, že snaha schudnúť je drahá.
 18. Keby ste schudli, cítili by ste sa energickejšie.
 19. Keby ste držali diétu, museli by ste obmedziť svoje obľúbené „uzobávánie“.
 20. Keby ste na sebe nosili menej kíl, boli by ste toho schopní viac vykonať.

Ako na vyhodnotenie?

Spočítajte body, ktoré ste získali v párnych otázkach a potom spočítajte body v nepárnych.

Ak je prvý súčet vyšší ako druhý, nachádzate sa vo výbornej východiskovej pozícii pre chudnutie a nechýba vám dobrá motivácia. V opačnom prípade bude vhodné nájsť si niekoho, kto bude chudnúť s vami, prípadne inak zvýšiť svoju motiváciu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button