ChudnutieNezaradené

Čaj a 10 vecí, ktoré ste o ňom nevedeli

čaj a 10 vecí čo ste o ňom nevedeliČaj je súčasne s vodou najčastejšie používaným nápojom na svete. Každý deň ho pijú ľudia vo všetkých kútoch zemegule. Čaj je nápoj, ktorý nás sprevádza celým životom a mnohým ľuďom sa preto možno zdá všedný a obyčajný. Pre iných je to však celá filozofia. Niektorým ľuďom slúži ako osviežujúci nápoj na uhasenie smädu, iní ľudia zas s jeho prípravou si spájajú jasne stanovené čajové obrady. Počas niekoľkých storočí sa stal čaj najrozšírenejším a najznámejším nápojom na svete. Čaj a 10 vecí, ktoré ste o ňom nevedeli.

Ešte dnes si živo spomínam, kedy mi tento výborný nápoj vstúpil do života. Nie je to tak dávno, kedy som si na vysokej škole vyberala tému svojej bakalárskej práce a práve ma neskutočne zaujala téma o čaji. Od tej doby je čaj mojím výborným spoločníkom.

Domnievate sa, že čaj je bežný nápoj, ktorý má doma každý? Aj ja som si to kedysi myslela. Uvidíte, že v čaji sa skrýva oveľa viac, než možno tušíte.

1. Ďaleká cesta čaju

Dejiny čaju sa začali písať pred 5000 rokmi v Číne, lebo práve táto krajina je domovom čajovníka (Camelia sinensis).

Podľa legendy objavil čaj čínsky cisár Šen-nung tak, že pri prevarení vody mu do kotlíka spadlo niekoľko lístkov čajovníka. Potom čo nápoj ochutnal, cítil sa sviežejší a viac nabudený. Od tej doby píl tento chutný nápoj denne.

Začiatkom 8. storočia priniesol čaj do Japonska budhistický misionár a v 14. storočí sa pitie čaju v Japonsku stalo symbolom spoločenského postavenia. V 16. storočí sa prostredníctvom kresťanských misionárov čaj dostal do Európy. Spočiatku sa dovážal len kvalitný zelený čaj.

2. Začalo to od semienka

zberačka čajuČajovník čínsky je vždyzelená rastlina . Pestuje sa vo forme kríkov. Má krásne biele kvety a plody podobné orechu. O kvalite a chuti čaju rozhodujú podmienky pestovania a spracovania.

Čajovník potrebuje pre svoj rast teplotu okolo 18 ° až 20 ° C a dostatočný slnečný svit. Asi vás neprekvapí, že úroda čaju predstavuje veľmi náročnú ručnú prácu.

V oblastiach, kde sa čaj pestuje, zberačky zbierajú lístky ručne. Skúsené zberačky denne zožnú okolo 30 – 35 kg čerstvého čaju.

U veľmi kvalitných odrôd sa následné spracovanie vykonáva stále ručne. U menej kvalitných sa už dnes používajú stroje.

3. Na farbe čaju záleží

Už ste navštívili čajovňu a nemohli ste sa rozhodnúť, ktorý čaj si vybrať? Či zelený, biely, čierny, oolong či Phuer?

Vedeli ste, že vo všetkých prípadoch ide o tú istú rastlinu? Aj napriek tomu, že sa líšia nielen farbou, vlastnosťami, ale aj odlišnú chuťou, jedná sa naozaj o tie isté listy čajovníka čínskeho. Rozdiely sú spôsobené odlišným spracovaním čaju, tzv. Fermentáciou.

Druh čaju

Farba nálevu

Vlastnosti

Zelený čaj zelená alebo svetlo zelenožltá jemnejší, aj tak zvieravá chuť
Čierný čaj (červený) červená silná vôňa, nahorklá chuť
Bielý čaj svetlo žltá jemná vôňa a chuť, veľmi vzácny
Oolong (červený drak) polozelená alebo žltozelená zvieravá chuť, výrazná vôňa

4. Teplota, cesta k úspechu

Voda a jej správna teplota hrá významnú úlohu na chuť čaju. Často počúvam debaty o tom, aká je asi ideálna teplota vody pre prípravu čaju.

Zle zvolenou teplotou vody môžete totiž zničiť všetko, čo robí čaj tak výnimočným. V čajovni to máte jednoduché, tam sa o správnu prípravu a teda aj teplotu vody postarajú čajový majstri.

Ako si ale poradiť doma? Nerobte si z toho príliš ťažkú ​​hlavu, nie je to tak zložité ako to vyzerá.

  • Pre správnu prípravu čaju sa používa čajový teplomer, doma vám však postačí aj kuchynský teplomer.

Zelený čaj

Všeobecne zelené čaje sú veľmi náchylné na vysoké teploty. Zaliatím vriacou vodou sa zničia všetky cenné látky. Ideálna teplota je 60 – 80 ° C.

Zelený čaj nechajte lúhovať vždy maximálne 2-3 minúty!

Čierny čaj

Pre väčšinu čiernych čajov je najvhodnejšia teplota vody okolo 88 – 99 ° C. Napríklad „First Flush Darjeeling“ však vyžaduje teplotu nižšiu a to v rozmedzí 80 – 93 ° C. Čierne čaje sa z spravidla lúhujú 3-5 minút.

Biely čaj

oolong čajBezpečná teplota pre prípravu bieleho čaju je 75 ° C. Doba lúhovania je rovnaká, ako u čaju zeleného.

Oolong čaj

Teplota vody sa pohybuje v rozmedzí 88 – 93 ° C. Doba lúhovania je rovnaká ako u čajov čiernych.

5. Pár šálok čaju pre zdravie

Priaznivé účinky čaju sú pripisované najmä jeho antioxidačným vlastnostiam. Antioxidanty obsiahnuté v čaji majú schopnosť znižovať obsah škodlivých látok vo vašom organizme. Vedeli ste napríklad, že čaj vám pomôže znížiť vysoký krvný tlak a hladinu cukru v krvi?

  • Výskumy potvrdili, že čaj napomáha k zníženiu krvného tlaku a hladiny cukru v krvi.

citrónová vodaBohužiaľ tráviaci systém vstrebe iba 20% týchto antioxidantov. Ako môžete toto množstvo zvýšiť?

V túto chvíľu príde na scénu citrón. Šťava z citróna, ďalších citrusových plodov a všeobecne vitamín C napomáha lepšiemu vstrebávaniu týchto látok do nášho organizmu.

  • Klinické štúdie vykonané v Číne preukázali, že pravidelní konzumenti čaju, sú menej náchylní k bujneniu rakovinotvorných buniek.

6. Čajom k štíhlej línii
zelený čaj a chudnutie

Určite nečítate prvýkrát, že pravidelné pitie zeleného čaju napomôže k štíhlej postave. Je to skutočne tak? Chudneme pravidelnou konzumáciou tohto nápoja, alebo je to len reklamný ťah?

Účinky zeleného čaju na ľudské zdravie sú známe už po mnohé generácie a stáročia. V posledných rokoch sa o zelenom čaji hovorí ako o výbornom pomocníkovi pri znižovaní nadváhy.

Zlepšuje váš metabolizmus, povzbudzuje myseľ, vyvoláva pocit pohody a napomáha lepšej nálade. Všeobecne platí, že zelený čaj zmierňuje chute na sladké jedlo, zlepšuje spaľovanie tukov a zahrievanie organizmu pri pohybovej aktivite. Najlepší účinok dosiahnete, keď budete piť niekoľko šálok denne.

Aj napriek výborným, účinkom, nie je zelený čaj kúzelník a bez pravidelnej pohybovej aktivity, pitného režimu a vyváženej stravy, nebude na 100% fungovať!

6. Energetický nápoj

Ako som už spomenula, čaj má povzbudzujúce a stimulujúce účinky. Napomáha lepšej bdelosti a je prevenciou únavy. To je dané prítomnosťou kofeínu a ďalších látok jemu príbuzných.

Na rozdiel od kávy, má kofeín v čaji miernejší vplyv na náš organizmus. Napriek tomu čaj obsahuje oveľa viac kofeínu, než káva. Káva a 10 vecí ktoré ste o nej nevedeli.

8. Ako vybrať kvalitný čaj?

Kvalitné sypané čaje môžete jednoducho zakúpiť na internete alebo v čajovniach a obchodoch s čajom. Kvalitný obchod a eshop spoznáte podľa toho, že sypané čaje balia do nepriedušných vrecúšok, ktoré neprepustia svetlo ani vlhko. Priehľadné vrecká sú pre kvalitu čaju katastrofou.

Skvelá stránka kde kúpite rôzne bylinné zmesi ale aj rôzne ajurvedské a amazonské čaje je táto, ďalšou výhodou nakupovania čajov cez internet je že sa dajú kúpiť za veľmi výhodnú cenu zvyčajne pod 1€.

9. Čajovne a čajové festivaly

čajovňaAk si chcete vychutnať kvalitný čaj a stále váhate s jeho prípravou doma. Navštívte nejakú čajovňu vo vašom okolí. V špecializovaných čajovniach vám čaj pripravia podľa správnej receptúry a navyše sa dozviete veľa zaujímavostí.

Ak už ste, alebo sa stanete milovníkov čaju ako ja. Odporúčam napríklad navštíviť festival čaju v Čechách „Čajomírfest„.

Pravidelne každý rok máte možnosť  ochutnať to najčerstvejšie, čo sa vyprodukuje v tradičných čajových krajinách ako je Čína, Japonsko, Kórea, India, Cejlón.

Vďaka rýchlej leteckej doprave a dobrým dovozcom si môžeme pochutnať na naozajstných lahôdkach.

10. Najdrahšie čaje sveta

Na záver som si pre vás pripravila pár zaujímavostí o najkvalitnejších, ale zároveň najdrahších čajoch na svete.

Jubilee tea (150 eur / 100g)

Pôvod Srí Lanka, čajovník zasadil v roku 1954 princ Filip.

Yellow gold tea (200 eur / 100g)

Pôvod Singapur, zberá sa zlatými nožničkami, pokrýtými vločkami 24 karátového zlata.

Bug shit tea (7500 eur / 100g)

Tvorený výkalmi hmyzu, vzniká podobne ako cibetková káva.

Čaj pandí (5000 eur / 100g)

Pôvod provincia S’-čchuan, nový druh na trhu, čajovník je hnojený pandím trusom.

Lung keng (16 000 eur / 100g)

Pôvod Čína, silné prenikavé aróma, pestovaný v kláštore, iba pre Čínsku vládu.

Da Hong Pao (75 000 eur / 100g)

Pôvod horská oblasť Wu Yi v Číne, tvorený 4 rastlinami, veľmi silný, až 60 nálevov. Určený len pre bohatých a čínsku vládu.

Pu erh (až tisíce eur)

Pu erhy staršie ako 50 rokov majú hodnotu až stoviek tisíc eur, zrejú pod vrstvou plesní. Tento čaj je výborný na chudnutie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button