ChudnutieŠport

Ako sa dostať po Vianociach znova do formy?

ako sa dostať po vianociach znova do formyPo Vianociach a oslavách nového roka máme všetci pocit, že sme nemotorní a hrubší. Je to predovšetkým nedostatkom športu, na ktorý cez sviatky nezostáva čas a ťažkou kalorickou stravou. Jedinou možnosťou, ako sa dostať po Vianociach späť do formy, zhodiť prebytočnú nadváhu a cítiť sa dobre, je kombinácia zdravej nízkotučnej stravy s pravidelným pohybom. Jedzte skôr v menších a skôr častejších porciách, vynechajte akékoľvek jedlo na noc (aj na zobanie k televízii) aj sladkosti. Pohyb pomáha telu spaľovať prebytočné tuky, ktoré ste počas Vianoc nabrali, a navyše vám pomôže znovu sa cítiť dobre. Ako sa dostať po Vianociach znova do formy čo najskôr?

Šport je cestou ku šťastiu a najlepším spôsobom ako sa dostať po Vianociach znova do formy

Šport je malý zázrak. Pri ňom sa totiž uvoľňujú endorfíny, chemické látky, ktoré spôsobujú pocity šťastia, spokojnosti a lepšieho sústredenia.

Nie je náhodou, že po športe často cítime, že dokážeme všetko na svete a že sme na seba pyšní a nepochybne nás dokáže dostať späť do našej formy. Prečo si teda také potešenie nezabudovať do každodenného denného plánu?

Výber vhodného športu po Vianociach

Dôležité je, aby ste si vybrali šport, ktorý vás bude baviť. U každého je to rôzne. Muži sa môžu „vybehať“ pri futbale, ženy sa môžu najlepšie cítiť pri cvičení aerobiku. Záleží len na vás, ktorý šport si vyberiete.

Uvedomte si však, že každý šport je náročný na určité svalstvo a je potrebné zvážiť vaše osobné dispozície.

Napríklad prechádzka, pri ktorej idete rýchlo, aby ste sa trochu zapotili, plávanie alebo bicyklovanie sú športy vhodné pre kohokoľvek. Plávanie navyše precvičuje väčšinu hlavných svalových skupín. Behanie alebo aerobik môže byť náročnejšie pre vaše kĺby. Tieto športy tiež nie sú vhodné pre ľudí so srdcovými chorobami, bolesťami chrbta, kolien alebo členkov.

Pokiaľ ale nemáte tieto problémy, sú to vynikajúce možnosti, ako zvýšiť výkonnosť srdca a pľúc a ako predchádzať množstvu zdravotných komplikácií.

Začnite s chudnutím a športovaním postupne

Nikdy si na seba nedávajte príliš hneď zo začiatku. Napríklad naplánovanie príliš dlhej trasy pre vaše behanie a vaše následné nesplnenie tohto plánu vás môže od cvičenia veľmi rýchlo odradiť a nie dostať vás po Vianociach späť do formy. Bežte na to z druhej strany.

cvičenieSpočiatku plánujte skôr kratšie trasy na behanie, menej uplávaných bazénov, 10 až 15 minút vychádzky alebo jeden aerobik týždenne namiesto každodenného maratónu.

Také množstvo pohybu zvládnete a budete na seba pyšní. Akonáhle sa budete cítiť, že máte na viac, postupne si naložte väčšiu záťaž. Predĺžte si váš plán zhruba o jednu tretinu toho, čo ste doteraz dokázali.

Nezvyšujte si plány príliš, aby ste nedocieli opäť opačného efektu. Postupné pridávanie nielen zvyšuje vašu výkonnosť, ale aj váš dobrý pocit zo seba samého.

Cvičte po Vianociach v skupine

Pokiaľ po pár ubehnutých trasách, uplavaných bazénoch alebo prechádzkach zisťujete, že vás šport osamote nenapĺňa, skúste nájsť niekoho blízkeho, kto bude cvičiť s vami. Môžete napríklad spoločne chodiť na nejaký šport (badminton, tenis, squash atď.) Alebo spoločne jazdiť na bicykli na výlety, spoločne sa prechádzať.

Aerobik je tiež vhodným „spoločným“ športom, ktorý vás za krátku dobu dostane späť do formy. Spoločné behanie nie je príliš vhodné, pretože každý potrebujeme určitý rytmus, v ktorom si beží, a je veľmi ťažké nájsť dvoch ľudí s podobným rytmom a podobnými požiadavkami na ubehnutú vzdialenosť.

Nízkotučná strava po Vianociach

zdravé jedloAk budete jesť rovnako ako doteraz, cvičenie vám síce dodá dobrý pocit, ale ten čoskoro zmizne, akonáhle sa najete.

S nízkotučnou stravou, strukovinami, ovocím a čerstvou zeleninou si udržíte oveľa viac energie a pohody a oveľa ľahšie sa dostanete do formy. Zdrojom energie sú škroby a sacharidy.

Určité , sacharidy nájdete aj v sladkostiach, tam sa však objavujú iba ako rýchlo utvorená energie, bez akýchkoľvek živín. Škrob nájdete napríklad v cestovinách, ryži, zemiakoch a chlebe.

Po Vianociach radšej menej a často

Potrebný tok energie pre celodenné fungovania sa udrží pravidelnými a malými dávkami jedla. Zaraďte medzi vaše tri hlavné jedlá denne tiež dopoludňajšiu a popoludňajšiu desiatu.

Po olovrante už nebudete mať taký veľký hlad na večeru, tá môže byť iba ľahká, aby ste organizmus na noc nezaťažili.

Alkohol a dobroty

Alkohol a dobroty ako slané (chipsy, chrumky), tak sladké (cukríky, čokolády, sladené nápoje), sa so športom a zdravým životným štýlom príliš nekamarátia.

Skúste ich obmedziť a namiesto nich zaradiť ovocie, zeleninu a zelený alebo bylinkový čaj.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button