Chudnutie

Ako schudnúť pomocou zdravej stravy?

ako schudnúť pomocou zdravej stravyZmeniť svoje stravovacie návyky je pre niektorých z tých, ktorí uvažujú o chudnutí pomocou zdravej stravy, zo začiatku ťažko predstaviteľná vec. Vypustiť zo stravy údeniny a vyprážané jedlá, tučné mäso, výrobky z bielej múky – rožky a chleba, sladené mliečne produkty … To dokáže najmä ten, ktorý je len pevne odhodlaný schudnúť. Ako schudnúť pomocou zdravej stravy?

Chudnutie pomocou zdravej stravy

Dietológovia rýchle chudnutie vôbec neodporúčajú. Maximálny úbytok váhy pri chudnutí by mal byť maximálne 1 kg týždenne. Čo je ale najdôležitejšie, že chudnutie je individuálny a dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje okrem pevnej vôle aj vytrvalosť.

Pred začiatkom chudnutia navštívte najprv svojho lekára, ktorý posúdi váš zdravotný stav a poradí s problémom prípadne s vašou nadváhou.

Zdravotnícky poplatok vo výške eura vám prinesie viac úžitku, než utrácať za nezmyselné diéty, ktoré nezaberú. Vaša nadváha môže mať pôvod v dedičnosti, hormonálnych zmenách alebo v užívaní niektorých liekov.

BMI index a chudnutie pomocou zdravej stravy

zdravá a nezdravá strava a chudnutieSpočítajte si svoj BMI index. Obezita sa radí k civilizačných chorobám, teda ochoreniam, ktoré sú spôsobené moderným životným štýlom.

K takýmto chorobám sa radí aj depresia alebo rôzne cievne ochorenia. BMI predstavuje skratku pre Index telesnej hmotnosti (z angličtiny Body mass index).

BMI index je, ale iba orientačný, pretože nezohľadňuje ďalšie individuálne faktory, ako je napríklad hmotnosť svalstva. Na výpočet BMI indexu nájdete na internete jednoduché kalkulačky. Stačí poznať svoju hmotnosť a svoju výšku.

Výslednú hodnotu porovnajte s nasledujúcimi dátami podľa klasifikácie Svetovej zdravotníckej organizácie. Príklad: Som 175 cm vysoký a vážim 97 kg. BMI index je 32,0. Spadám tak do kategórie BMI 30 až 34,9 – teda obezita prvého stupňa. To signalizuje stredne zvýšené zdravotné riziko. Čo môže mať vplyv na vysoký krvný tlak, cukrovku, bolesti kĺbov, a pod.

Základná klasifikácia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie:

BMI Kategória

  • 0 – 18.4 Podváha
  • 5 – 24.9 Normálna hmotnosť
  • 25 – 29.9 Nadváha
  • 30 – 34.9 Obezita I. stupňa
  • 35 – 39.9 Obezita II. stupňa
  • 40 – viac Obezita III. stupňa

Už sa u nás stalo tradíciou, že vždy po Novom roku sa zaplnia športové strediská novými návštevníkmi, ktorí si dali novoročné predsavzatie, že schudnú.

O chudnutie po Vianociach je vysoký záujem. Nadšenie, ale u mnohých pominie po tom, čo zistia, že chudnutie je aj o náročnej fyzickej aktivite.

chudnutie pomocou zdravej stravy a vhodný jedálničekPoprední dietológovia odporúčajú, počas chudnutia so zdravou stravou aj pohyb. Ten je primárnym predpokladom pre úspech.

Zdravá strava je žiadaným doplňujúcim prostriedkom. Pripravte si preto svoj tréningový plán. Nemusí byť náročný, mal by zodpovedať hlavne vašej fyzickej kondícii.

Chudnutie pomocou zdravej stravy je jednoduché. Prestaňte jesť také jedlá, ktoré neprospievajú vášmu telu.

Medzi nevhodné potraviny dietológovia radia upravované mlieko, mliečne výrobky, tučné mäso a údeniny, sladkosti, čokoládu, vyprážané jedlá, jedlá z rýchlych občerstvení, slepačie vajcia, kávu, maslo a margarín, korenené jedlá a biele pečivo. Taktiež 100% ovocné šťavy.

Medzi zdravú stravu odporúčanú pre chudnutie patrí najmä zeleninu a ovocie, morské ryby, kura, ryžu, bezlepkové cestoviny.

Schudnúť pomocou zdravej stravy bez jojo efektu

Schudnúť a dosiahnuť lepšiu kondíciu, to je jedna stránka veci. Začať sa obmedzovať v jedle a v tom, čo máte radi, druhá. Aby ste doslova netrpeli, upravte si svoj jedálniček tak, aby ste nestrádali.

Drastické zmeny nemusia prospieť. A to najmä z toho dôvodu, že obvykle potom diétu po nejakom úspechu či neúspechu ukončíte a vraciate sa k pôvodnému životnému štýlu.

A s tým rastie aj riziko zvýšenia hmotnosti. Zdravá strava môže byť chutná. Neváhajte si dopriať aj sem-tam váš obľúbený chleba s masťou. Ale nie tak často ako doteraz. Všetko má svoje medze. Platí jedno zásadné pravidlo – naše telo potrebuje dostatočný prísun živín. A v tom sa obmedzovať nemožno.

Niektorí odporúčajú, aby si ten, kto svoje chudnutie myslí vážne, a napriek tomu má problém dodržiavať svoj nový jedálniček, jedlo pripravoval deň dopredu a ukladal do potravinových boxov do chladničky. Používajte čerstvé potraviny, primerané porcie si pripravíte ráno na celý deň.

PRO tip ako schudnúť pomocou zdravej stravy

Jednodňové hladovka raz za mesiac je pre vaše telo očistou a detoxikačným prostriedkom. Pamätajte však na dostatočný príjem tekutín.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button