Šport

Ako pripraviť bicykel na sezónu?

Ako pripraviť bicykel na sezónuJar sa blíži a s ňou aj prvé jazdenie na bicykli. Či už bicykel používate len na prepravu do práce, alebo ho beriete aj do terénu, pred prvým výletom sa vždy odporúča ho skontrolovať a pripraviť na novú sezónu, prípadne ho dať rovno do servisu. Nielen že Vaša jazda bude bezpečnejšia, ale zabezpečí Vám aj oveľa väčšiu radosť z cyklistiky. Ktoré základné kroky je potrebné urobiť? Ako pripraviť bicykel na sezónu?

Čo je potrebné ak chcete pripraviť bicykel na sezónu:

  • handrička
  • voda
  • kefka
  • špeciálny roztok na reťaz
  • mazadlo
  • pumpička
  • prípadne mierka
  • manometer a náhradné plášte

Dohustenie kolies a kontrola plášťov 

Ako pripraviť bicykel - olejovanie reťazeNajskôr koleso dohustíme, a to buď „od oka“, alebo použijeme manometer. Jeho použitie sa oplatí vtedy, ak sa rozhodnete nasledovať inštrukcie týkajúce sa dohustenia od výrobcu. Ten zvyčajne na plášťoch uvádza rozpätie vhodného tlaku.

Potom skontrolujeme, či nie sú plášte poškodené či neobsahujú trhliny a pod.

V prípade, že niečo také objavíme, alebo zistíme, že sa z povrchu stráca vzor, čiže sú plášte „ojazdené„, potom ich necháme vymeniť.

Kontrola reťaze

Staré vrstvy oleja vytvárajú na reťazi „krustu“, ktorá bráni plynulej jazde. Preto teda očistite reťaz kefkou a špeciálnym roztokom na odmastenie.

Následne ju vysušte handričkou a znovu namažte mazadlom, ktoré je priamo určené na reťaz. Stav reťaze sa tiež kontroluje mierkou, čo je nástroj, ktorý slúži na rozpoznanie toho, či reťaz nie je príliš vytiahnutá.

Brzdy

Ako pripraviť bicykel - dotiahnutie bŕzdS kotúčovými brzdami sa oplatí zájsť do servisu, ale s klasickými ráfikovými si poradíte sami.

Najskôr sa zamerajte na opotrebovanie brzdových plôch. Na nich musí byť viditeľná linka, inak je čas ich vymeniť. Ak brzdy správne fungujú, mali by byť opotrebované na oboch stranách rovnako.

Skontrolujte tiež stav brzdových laniek, či sa nerozpletajú a či nie sú vyschnuté. Suché lanka premažte napríklad olejom. Celkovú funkčnosť bŕzd vyskúšajte vždy pred jazdou.

Odrazové sklá a svetlá

Príprava bicykla na sezónu obnáša aj kontrola svetiel a odraziek. Absencia svetiel či odraziek zdanlivo neznižuje komfort z jazdy, ale tieto komponenty sú nevyhnutnou súčasťou dobre vybaveného bicykla, vďaka ktorému bude Vaša jazda bezpečná. Overte si teda, že sú v poriadku.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button