AkoaPreco.com > Auto-moto > Ako sa starať o bicykel?

Ako sa starať o bicykel?

ako sa starať o bicykelCyklistická sezóna pomaly, ale určite s príchodom babieho leta, končí. Svoje bicykle budete upratovať a namiesto nich budete pripravovať lyže alebo snowboard pre nadchádzajúcu zimu. Aby ste si užili dobrý pocit z jazdy na bicykli aj budúci rok, je potrebné ho správne udržiavať. Ako na základnú údržbu bicykla vám poradia nasledujúce riadky. Ako sa starať o bicykel?

Základná starostlivosť o bicykel


Dohustenie kolies

Skontrolujte správne dohustenie duše. Stačí koleso stlačiť palcom a ukazovákom. Plášť by mal byť pevný, nemali by ste ho ľahko stlačiť.

nafuknutie bicyklaRovnako ako u automobilov aj u bicyklov je uvedený odporúčaný tlak hustenia zboku na plášti. Ak nájdete dva údaje, potom pamätajte, že vyššia hodnota tlaku je určená pre cestnú jazdu a nižšia hodnota tlaku je určená pre jazdu v teréne.

Zväčša táto hodnota predstavuje maximálnu hodnotu, na ktorú by ste mali plášť hustiť. Preto radšej hustite plášť na odporúčanú hodnotu tlaku. Ak prekročíte odporúčanú hodnotu, riskujete uvoľnenie a poškodenie plášťa, a tým aj svoju bezpečnosť.

Hustilka

Rozhodne odporúčam pre hustenie kolies používať cyklistickú pumpu tzv. pumpičku. Tlakové kompresory na benzínových pumpách sú príliš výkonné. Ak sa rozhodnete hustiť svoj bicykel s ich pomocou, Potom postupujte opatrne a po etapách, aby nedošlo k pretlakovaniu kolies.

Ráfiky

Skontrolujte, či sú vaše ráfiky kolies v poriadku. Nemali by byť preliačené, prasknuté alebo príliš opotrebované.

Výplet kolies

ako vycentrovať kolesoRovnako ako ráfiky skontrolujte výplet kolies. Opäť by nemal byť prasknutý, preliačený ani javiť známky prílišného opotrebovania. U výpletu je dôležité, aby bol správne napnutý.

Vycentrovanie kolies

Či sú kolesá správne vycentrované, zistíte jednoducho. Roztočte koleso naprázdno a sledujte jeho pohyb. Koleso by sa malo točiť bez výchyliek do strán alebo do výšky. Pozrite si aj článok ako vycentrovať koleso.


Brzdy

Najdôležitejšími súčasťami, ktoré by vás na brzdách mala zaujímať, sú brzdové čeľuste brzdové lanka.

Pri brzdových čeľustiach skontrolujte predovšetkým ich správnu vzdialenosť voči ráfiku a ich opotrebovanosť. Poškodené alebo príliš opotrebované čeľuste radšej vymeňte. Pre správnu funkčnosť brzdových čeľustí je nevyhnutné, aby ste mali kolesá správne vycentrované.

U brzdového lanka skontrolujte, či je správne dotiahnuté. Brzdové lanko by nemalo byt rozštiepené ani poškodené.

Reťaz

ako opraviť pretrhnutú reťaz na bicykliReťaz je najviac namáhaná časť bicykla. Reťaz by mala byť čistá a namazaná. Pre jej údržbu používajte špeciálne prostriedky.

Reťaz sa časom vyťahá a je potrebná jej výmena. Tú prenechajte odbornému servisu. Vyťahaná reťaz môže nenávratne poškodiť časti radiaceho systému, preto jej údržbu nepodceňujte.

Umývanie bicykla

špeciálne prostriedky na mazanie a čistenie bicyklaRozhodne neumývajte bicykel pomocou wapky (vysokotlakového čističa). Kolesá umývajte ručne. Reťaz a súčasti radiaceho systému umývajte špeciálnymi odmasťovacími prostriedkami. Zvyšné časti bicykla môžete umyť klasickou mydlovou vodou.

Mazanie

Pre namazanie jednotlivých časti bicykla, ako sú napr. prehadzovačky a predovšetkým reťaz, používajte špeciálne prípravky priamo na bicykle. Pri premazávaní jednotlivých častí dávajte pozor, aby ste prípravku nenaniesli veľa (prílišné množstvo spôsobuje nadmerné usadzovaniu prachu a nečistôt).

Uskladnenie bicykla na zimu

Bicykel skladujte v suchom a tienistom prostredí. Pred zazimovaním odpustite tlak z plášťov – aspoň na polovičnú hodnotu (váha bicykla by ich mohla poškodiť). Je vhodné koleso ešte pred zazimovaním ošetriť antikoróznym prípravkom.

Tip


Typ ventilu

U kolies rozoznávame dva druhy ventilov: Automobilový a galuskový. Pri nákupe hustilky alebo náhradnej duše musíte vedieť, ktorý typ ventilčeka má vaše koleso.

Mohlo by vás zaujímať

letne pneumatiky

Ako vybrať letné pneumatiky?

Iste viete, že na trhu sú v ponuke dva typy pneumatík, a to letné pneumatiky a zimné. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.