Ako si vybraťAuto-moto

Ako vybrať a kúpiť ojazdené auto?

kúpa ojazdeného autaKúpiť ojazdené auto je dôležité rozhodnutie, ktoré vyžaduje veľa rozvahy a premýšľania. Kúpa nového automobilu nie je tak náročná a zložitá ako kúpa ojazdeného automobilu . Predsa len, záruka daná výrobcom vo vás vyvoláva určitý pocit istoty, že riešenie prípadných problémov spadá na jeho bedrá. U ojazdených vozidiel tomu tak nie je, preto je dôležité, aby ste si pri kúpe ojazdeného automobilu dávali väčší pozor. Na čo? To vám poradia nasledujúce riadky.

Skôr ako pôjdete kúpiť ojazdené auto, vyberte si dobrý typ a model

Ešte skôr ako budete chcieť kúpiť ojazdené auto, resp. pred samotným začatím okrasnej jazdy po autorizovaných predajniach alebo autobazároch, si urobte dôkladný monitoring, ktorý typ vozidla bude pre vaše potreby najvhodnejší.

Nezabudnite si pre kúpou auta ujasniť:

  • na aké účely si chcete kúpiť ojazdené autoako kúpiť ojazdené auto
  • aké sú vaše nároky a požiadavky na kapacitu vozidlá
  • ako veľmi ste náročný vodič a ako významnú úlohu pre vás hrajú jazdné vlastnosti
    vozidlá
  • sumu, ktorú ste ochotní a schopní za ojazdené auto zaplatiť

Iste, že nebudete kupovať kabriolet, keď máte v úmysle v automobile voziť deti, psy, rodinné nákupy a pod. Na druhú stranu si nebudete kupovať vozidlo s nízkym obsahom motora, keď ho potrebujete pre časté a dlhé cesty.

Než začnete navštevovať autorizované predajne (komisný predaj) a autobazáry, starostlivo si prejdite ponuku na internete a urobte si základné monitoring ceny typu vozidla, pre ktoré ste sa rozhodli.

Ako si správne kúpiť ojazdené auto

Na nákup auta sa vydajte s ucelenou predstavou, aký typ vozidla a v akej výbave ho chcete a so základnou znalosťou ceny, za ktorú je možné daný typ automobilu zaobstarať.

čo robiť, keď chceme kúpiť ojazdené autoTiež si prečítajte rôzne diskusné fóra a recenzie na vami vybraný typ automobilu. Rady a poznatky skúsených majiteľov vám môžu s tým, aby ste mohli predísť prípadným komplikáciám pri nadobudnutí zlého a kazového typu vozidla.

Ak ste našli vhodné auto, a ste si istý že si chcete kúpiť ojazdené auto, ktoré ste objavili, overte si predajcu, ktorý auto predáva.

Základný monitoring na internete nie je nikdy na škodu. Môžete sa dozvedieť celý rad dôležitých informácií, ktoré môžu byť pre kúpu automobilu zásadné.

Rozhodne nepodceňujte skúšobnú jazdu. Počas nej môžete rozpoznať celý rad skutočností, ktoré z úst predajcu iste nebudete počuť. Odporúčame, aby ste si so sebou vzali ako doprovod niekoho skúsenejšieho, kto je schopný počas krátkej prehliadky a skúšobné jazdy rozpoznať stav vozidla.

Počas skúšobnej jazdy vyskúšajte citlivosť radiacej páky, stav spojky, zvuk motora a stav bŕzd. Predajca by vám mal umožniť kompletnú prehliadku automobilu vrátane prehliadky podvozku, nielen vám, ale tiež napríklad vášmu odbornému sprievodu.

Vzhľad ojazdeného auta

Dôležitý je tiež vzhľad auta – stav laku, škrabance, odreniny a pod. Ten vám mnohé o stave a minulosti vozidlá napovie. Pamätajte, že vzhľad, ktorý má vaše vybrané ojazdené auto nie je zďaleka to najdôležitejšie kritérium, ktoré by pre vás malo byť rozhodujúce. Aj pod krásnou škrupinou sa môže schovávať časovaná bomba v podobe poruchového a takmer nepojazdného vozidla.

Stočenie tachometra

kúpiť ojazdené autoV Slovenskej republike je stáčanie tachometra problematickou záležitosťou – bohužiaľ, je to fakt s ktorým musíte rátať, keď si chcete kúpiť ojazdené auto.

Počítajte teda s faktom, že viac ako polovica ojazdených áut ponúkaná v tuzemských autobazároch stočený tachometer o desaťtisíce, ak nie stotisíce kilometrov. Ide o podstatný fakt, ktorý ovplyvňuje celkový technický stav vozidla. Bohužiaľ, stáčanie tachometra je ťažko preukázateľné.

Diagnostiku je možné vykonať u novších typov vozidiel. Počítač vám ukáže všetky ťažkosti a problémy, ktoré ojazdené auto trápia. Jedná sa o jednu z najspoľahlivejších metód, ako zistiť ťažkosti a poruchy pri aute.

Keď si chcete kúpiť ojazdené auto, nezabudnite na jeho VIN

Hoci ste už rozhodnutý kúpiť ojazdené auto, ktoré ste si vybrali, skontrolujte si vždy výrobný kód vozidla čiže VIN. Toto číslo býva vyrazené do karosérie, alebo umiestnené pod čelným sklom. Ďalej sa môže nachádzať v spodnej časti prístrojovej dosky alebo na podlahe pri spolujazdca. Číslo musí byť na všetkých miestach zhodné a tiež sa musí zhodovať s číslom uvedeným v technickom preukaze.

odkúpenie ojazdeného autaAk máte so sebou odborníka, ten dokáže posúdiť, či už nedošlo k manipulácii s výrobnými číslami a ak podozrenie má, radšej od kúpy auta upustite.

V budúcnosti by ste mohli mať z toho celkom slušné problémy a preto sa radšej takýmto pochybným predajcom a vozidlám z ďaleko vyhýbajte.

Tento fakt ako laik spoznáte horko ťažko. Musíte sa zamerať na rovnakosť laku vo všetkých častiach karosérie a ak najdete výchylky farebných odtieňov, je tu veľká pravdepodobnosť, že ojazdené auto bolo rozrobené.

Ďalej môže dopomáhať kontrola lícovania škár, pôvodného uchytenia jednotlivých karosárskych dielov ku skeletu karosérie, stav prednej nápravy a pod.

Túto prehliadku dokáže objektívne posúdiť iba odborník alebo skúsený mechanik. Ak nemáte dostatočné skúsenosti alebo vedomosti či skrátka nemáte vôbec predstavu ako máte v takomto prípade postupovať, zavolajte si so sebou odborníka alebo skrátka niekoho, kto tomu skutočne rozumie a vie čo robiť. Prečítajte si aj článok ako si kúpiť ojazdený bicykel.

Ďalšie potrebné doklady k vozidlu

Vyžiadajte si ďalšie príslušné doklady k vozidlu, ako je napríklad servisná knižka. Dávajte si pozor, aj servisnej knižky sa dnes veľmi hojne falšujú. Overte si, či sú údaje v nej uvedené pravdivé a ak sa vzťahujú k predmetnému vozidlu.

Pri kúpe auta sa nerozhodujte príliš rýchlo. Predajcovia prechádzajú častými školeniami a vedia, ako vás prinútiť k rýchlej kúpe vozidla. Buďte veľmi opatrní a hlavne obozretní. Ak kupujete novšie vozidlo a predajca sa preukazuje servisnou knižkou, zavolajte do centrály obchodného zastúpenia pre SR a vyžiadajte si všetky dostupné informácie.

Rozhodne nepodliehajte eufórii a nátlaku predajcu. Ako každá nehnuteľnosť aj automobil má svojho kupcu a ak je vám súdené, tak iste na vás počká, než si overíte, že práve ono je pre vás vhodné.

Podobné články

1 komentár

  1. Ja aj keď viem, na čo si mám dať pozor, keď kupujem auto, tak napriek tomu si na to sám netrúfam. Nepoznal by som, či najazdené kilometre zodpovedajú autu a či je okolo motora všetko v poriadku. Keď som si vlani vyberal auto, tak išiel so mnou kamarát automechanik a nakoniec sme vybrali Volkswagen Sharan a som spokojný. Z auta je krásne vidieť, takže sa ho nebojí riadiť ani manželka. Nedávno som k nemu objednal vystreľovací kľúč z ******* , čo je super vychytávka.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button