Šport

Ako hrať stolný tenis?

návod ako hrať stolný tenisStolný tenis čiže tiež ping-pong je loptovým športom hraným raketou. Všeobecne sa ping-pong radí k najrýchlejším a najtechnickejším športom. Je možné ho hrať v uzavretých miestnostiach, či už v samotných športových halách, špecializovaných herniach, aj v improvizovaných amatérskych podmienkach (v spoločenských miestnostiach, sálach či v pivnici). Je samozrejme možné vidieť ping-pongové stoly v rekreačných oblastiach na voľných priestranstvách. Možnosť hry je však podmienená priaznivými podmienkami počasia.

Čo je potrebné ak chcete hrať stolný tenis:

  • raketu určenú na stolný tenis
  • loptička (priemer 40 mm)
  • ping-pongové stôl (s rozmermi 152 x 274 cm) so sieťkou
  • športové oblečenie
  • športová obuv

Ako si správne vybrať raketu na stolný tenis

Výber samotnej rakety je prakticky daný úrovňou hráča. U začiatočníka je vhodné si vopred ujasniť, či sa ping-pongu bude chcieť venovať len náhodne rekreačne alebo v pravidelnejších intervaloch s cieľom sa mu ďalej venovať.

V obchodných centrách či v športových potrebách nájdeme množstvo už priamo určených rakiet, ktoré sú rozlíšené podľa úrovne. Ceny tých základných sa pohybujú od cca 7 eur. Samozrejme je možné využiť priamo špecializované predajne, v ktorých Vám odborne poradia.

Na trhu je k dispozícii nespočetné množstvo druhov poťahov a driev. Pokročilí hráči tak majú možnosť voľby zostavenia rakety podľa svojich potrieb.

Aký mať správny postoj a pohyb

Rovnako priu každej pohybovej aktivite je u stolného tenisu nutné mať správny základný postoj. Východisková pozícia je podmienená zníženým ťažiskom tela, pokrčením nôh v kolenách s miernym prenesením váhy na špičky chodidiel.

ako hrať ping pongHorná časť tela by mala byť mierne predklonená a ruky by mali byť v optimálnom uhle, tak aby sme boli schopné reagovať na zahraný úder.

Dôležitá je tiež pozícia nôh, lebo pri hre je koordinácia tela závislá práve na prispôsobení postoja. Postoj pri úderoch z forhendu je iný ako postoj pri hraní z bekhendovej strany.

Pri forhendových úderoch (u pravákov) je nutné prenesenie váhy z pravej nohy na ľavú, aby bola umožnená dobrá rotácia trupu.

U hráčov hrajúcich ľavou rukou sa jedná o proces opačný, kedy váha je z ľavej nohy prenesená na pravú.

Ako správne držať raketu

Existujú dve varianty držania rakety: klasické (európske) a tužkové(ázijské). Pre nás Európanov je prirodzenejší klasický spôsob držania, pri ktorom dlaňou zvierame držiatko (rukoväť). Jedinými prstami, ktoré nie sú obtočené okolo rukoväte, sú ukazovák – ten sa opiera o kraj čepele (prípadne poťahu) na bekhendovej strane rakety a palec, ktorý jemne zviera koniec rukoväte na forhendovej strane.

Pri úderoch hraných z bekhendovej strany je nutné prsty resp. ich pozície mierne pozmeniť – prechytiť.

Ázijské držanie rakety je obdobou spôsobu jedenia pomocou paličiek. Rukoväť rakety je zovretá medzi palcom a ukazovákom, zvyšné prsty sa opierajú o čepeľ rakety.

Úderová technika v ping pongu

Úvodným prvkom stolného tenisu je podanie. Tým sa začína hra. Kvalita servisu hrá v samotnej hre dôležitú úlohu a môže byť tým rozhodujúcim faktorom k víťazstvu. Nácvik podania je teda kľúčovou záležitosťou. Samotných druhov podanie je veľa.

Rozlišujeme napr. krátke, stredne dlhé, dlhé, bez rotácie, so spodnou rotáciou, s hornou rotáciou, s bočnou rotáciou, kombinované a tiež tie s vysokým nadhodom, hrané v pokľaku či s prvkami klamlivých pohybov.

Východiskovým úderom, na ktorom sa samotná hra dá stavať je pink. Prakticky sa jedná o to, udržať loptičku čo najdlhšie na hracej ploche v hre. Jedná sa o údery základné, pri ktorých raketou loptičku odrážame na stranu súpera.

Súčasťou Pinku môže byť aj čop. Jedná sa o obranný úder, pri ktorom sa loptička raketou akoby podsekne a udelíme jej tak dolnú rotáciu (falš). Sila falšu je závislá na spôsobe vykonania úderu.

Takto zahraná lopta môže mať vysokú dráhu letu a bude veľkým lákadlom pre súpera k jeho zakončeniu. Zahraný spodný falš môže súperov ponoriť.

Ak sa mu nepodarí loptu zahrať v správnej pozícii alebo falš prebiť rotovaným úderom, tak je pravdepodobné, že jeho pokus skončí v sieti alebo mimo hrací stôl. Jedným z ofenzívnych úderov je smeč. Smeč je prakticky finálny útočný úder, pri ktorom je výrazne zvýšená tvrdosť úderu a jeho účelom je zakončiť výmenu bodovým ziskom.

pravidlá stolného tenisuTechnicky náročnejšie sú ofenzívne údery s rotáciou – topspin. Topspin sa hrá v rôznych variantách – podstatou tohto úderu je udelenie rotácie loptičke s rôznou dráhou letu.

Jednotlivé údery sa líšia uhlom(horný x bočný) rotácie a tiež silou, ktorou sú zahrané. Vo výsledku môže takto zahraná loptička na súperovej polovici prudko odskočiť, čo mu komplikuje možnosť jeho odohrania.

Topspin sa prevažne hrá z forhendovej strany, ale možno ho vykonať aj z bekhendovej pozície – tie sú však technicky podstatne náročnejšie. Pri zahrávaní týchto foriem úderov je dôležitý postoj a samotné zasiahnutie lopty.

Pri údere opäť pracujeme so zníženým ťažiskom tela, pokrčením nôh v kolenách a prenášame váhu na pravé chodidlo (u pravákov). Zároveň sa snažíme prudkým čiastočne bočným švihom zasiahnuť loptu – pri úderovej fáze zvyšujeme ťažisko tela.

Obranné údery v ping pongu

Obranou na smeč, topspin je tzv. blok čiže bloking. Jedná sa o protiútočný úder, pri ktorom sa snažíme brániť súperovmu topspinu či inému útočnému úderu.

Pri blokovaní je nutné mať správny sklon rakety, predvídavosť a nepochybne tiež postreh. Základom je vrátiť útočný úder súpera späť na jeho polovicu. Blok sa vykonáva väčšinou bekhendom. Ťažisko tela je opäť znížené a raketu je dôležité správne nakloniť a mať ju pred telom a ísť tak loptičke naproti.

Stolný tenis je variabilná hra s množstvom mnohých ďalších špecifických úderov, ktoré sú zakomponované do hernej taktiky. Pravidelným a správnym tréningom sa výkonnosť hráča zvyšuje.

Cieľom pravidelného tréningu je osvojiť si základné prvky hry a postupne ich zlepšovať a získavať tak istotu v jednotlivých úderoch. Tí pokročilý sa potom venujú kombinácii rôznych herných variánt, nových prvkov hry, ktorými môžu svojich súperov prekvapiť.

Pravidlá stolného tenisu

Pravidlá sú obsiahle, preto skúsime načrtnúť len to najdôležitejšie. Cieľom hry je zahrať loptičku raketou tak, aby sa aspoň raz dotkla hracej plochy stola na súperovej strane. Predtým sa však nesmie (okrem podania) dotknúť žiadneho iného predmetu okrem sieťky. Ak sa pri podaní dotkne siete, tak sa zahraný servis opakuje.

Výnimku tvoria iba situácie, kedy loptička sieťku nepreskočí alebo dokonca vyskočí z hracej plochy mimo stôl bez toho aby sa jej dotkol.

V tomto prípade sa jedná o chybu a bod je pripísaný súperovi. Hráč získa bod, ak jeho súper nevráti úder raketou po jednom odskoku loptičky späť na jeho hraciu polovicu.

podanie v stolnom teniseOd roku 2000 sa stolný tenis hrá na 11 víťazných bodov (predtým bolo do 21) a namiesto pôvodne piatich po sebe zahrávaných servisov jedným hráčom dochádza k zmene po dvoch podaniach.

Set končí dosiahnutím jedenásteho víťazného bodu. Pokiaľ dôjde k stavu 10:10, hrá sa predĺženie na dva víťazné body so striedaním servisu po jednom.

Víťazom setu sa stáva ten, ktorý dosiahne už spomínaného vedenia o dva body. Stolný tenis sa hrá na tri víťazné sety.

Prečo hrať práve stolný tenis

Stolný tenis nie je nijako limitovaný vekom, je však nutné prihliadnuť k svojmu aktuálnemu fyzickému stavu. Ping-pong môžu hrať muži, ženy aj deti.

Stolný tenis vyšuje fyzickú kondíciu, spevňuje telo a zlepšuje postreh. Môže byť braný aj ako doplnkový šport k tomu hlavnému.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button