Šport

Ako sa dostať pred letom do formy?

Pred začiatkom leta sa veľa ľudí snaží zhodiť kilá navyše. Veľakrát však volia nevhodnú cestu a skúšajú rôzne striktné diéty či prehnané detoxy. Cítiť sa v lete dobre však môžete aj bez toho, aby ste sa museli trápiť hladovaním. Inšpirujte sa našimi 4 tipmi, ako sa dostať do formy.

Návod ako sa dostať pred letom do formy
Zdroj: Pexels

1. Nájdite si pohyb, ktorý vás bude baviť

Jedným z najdôležitejších krokov k tomu, aby ste športovali pravidelne, je nájsť pohyb, ktorý vás bude baviť. Keď sa do fyzickej aktivity budete neustále nútiť, ľahko sa môže stať, že s ňou prestanete.

Ak vás neláka silový tréning v posilňovni, nič si z toho nerobte. Dvíhanie ťažkých váh nie je jediným spôsobom, ako schudnúť či spevniť postavu.

Ak vás viac baví cvičenie s vlastným telom, joga, pilates, beh či chôdza, venujte sa radšej tomu. Dokonca aj obyčajné bicyklovanie môže byť skvelým spôsobom, ako sa rozhýbať. Niekedy stačí, že budete na bicykli chodiť do práce.

Ak vás odrádza to, že ju máte trochu ďalej alebo je terén náročnejší, porozmýšľajte nad elektrobicyklom. Pomôže vám zdolať horšie časti, a do cieľa tak neprídete s úplne prepoteným oblečením. Navyše vďaka ich rastúcej popularite sa pripravuje aj dotácia na elektrobicykel, takže možno pri jeho kúpe aj ušetríte.

Ako ziskať formu na leto
Zdroj: Unsplash

2. Jedzte pestro a dostatočne

O dôležitosti zdravej stravy sa hovorí z každej strany. No v tom množstve informácií, čo je zdravé a čo nie, sa dá ľahko stratiť. Preto pamätajte, že najdôležitejšie je, aby ste jedli pestro a dostatočne. Netrápte sa nad zopár kúskami pizze či hranoliek.

Ak ich nebudete jesť každý deň, neuškodia vám. Snažte sa najmä o to, aby ste mali vo vašom jedálničku dostatok zeleniny, bielkovín a komplexných sacharidov (najlepšie celozrnné výrobky).

Veľa ľudí sacharidy, napríklad ryžu či cestoviny, počas chudnutia z jedálnička úplne vylúči. No to nie je príliš šťastná voľba. Ak ich máte nedostatok, ale aktívne športujete, môžete sa cítiť unavenejšie, a k tomu mať zvýšenú chuť na sladké.

Často sa tiež stáva, že človek pri chudnutí je málo. Ak je kalorický príjem až príliš nízky, môžete, naopak, začať priberať. Ak je pre vás zostavenie pestrého jedálnička problém, poraďte sa radšej so skúseným nutričným terapeutom.

Letné stravovanie na chudnutie
Zdroj: Unsplash

3. Dbajte na kvalitný spánok

Ak sa chcete naozaj dostať do formy, nezanedbávajte ani kvalitný spánok. Práve počas neho sa naše telo regeneruje po náročných výkonoch. Ak spíte málo alebo sa v noci často budíte, môžete sa na druhý deň cítiť tak unavene, že na nejakú aktivitu ani nepomyslíte.

Navyše to môže ovplyvniť aj vašu stravu. A to tak, že telo si bude pýtať viac sladkého alebo tučných jedál, aby získalo potrebnú energiu. Snažte sa preto spať minimálne 7 hodín a pred uložením do postele dodržiavajte spánkovú hygienu.

4. Doprajte si oddych

I keď do leta už neostáva veľa týždňov, oddych nezanedbávajte. Starať sa o svoje duševné zdravie je rovnako dôležité, ako byť fyzicky v pohode. Snažte sa naozaj „vypnúť“ a nemyslieť len na to, či sa ešte stíhate dostať do formy.

Keď sa budete cítiť psychicky dobre, bude sa vám ľahšie športovať, dodržiavať pestrý jedálniček a zlepší sa vám aj spánok. Navyše, telo potrebuje aj dni bez cvičenia či inej fyzickej aktivity, aby sa stihlo „dať dokopy“. Aj tu totiž platí, že všetkého veľa škodí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button