Auto-moto

Ako pripraviť motorku na sezónu?

ako pripraviť motorku na sezónuMotorkári sa už nemôžu dočkať na teplejšie počasie, ktoré im umožní konečne osedlať svoje stroje a vyraziť na prvé jarné jazdy. Pred tým, než ale vyjdete na cesty, je bezpodmienečne nutné vykonať servis motorky a skontrolovať tak, či je v poriadku. Na čo všetko sa zamerať? Dozviete sa v tomto článku ako pripraviť motorku na sezónu.

Obsah článku:

  • Prečo je nutná kontrola stavu motorky
  • Čo je potrebné skontrolovať
  • Ako sa správať na ceste pri prvej jarnej jazde

Prečo je nutná kontrola stavu motorky pred prvým výjazdom?

Motocykel vám niekoľko mesiacov stál v garáži. Aj vtedy, ak ste ho riadne zazimovali a bol na jeseň v perfektnom stave, mohli sa na ňom počas zimy prejaviť únavy materiálov. Každý špecialista na motorky vám preto odporučí, aby ste svoj stroj pred prvým použitím na jar starostlivo prezreli, ideálne s ním zašli do servisu na odbornú kontrolu.

Základnú starostlivosť pred prvou jarnou jazdou si však môžete urobiť sami.

Neskontrolovaný stav môže spôsobiť, že sa hneď vaša úvodná jazda stane nočnou morou. Kto si neprehliadne ani pneumatiky, stav kvapalín či reťaze motorky, ten si môže spôsobiť vážne problémy.

Čo je na motorke potrebné skontrolovať?

Kontrola sa má týkať nielen samotného motocykla, ale rovnako aj vašej výbavy, ktorú počas jazdy budete používať.

Motor

príprava cestnej motorky na sezónuZákladná starostlivosť o motor na jar spočíva predovšetkým v kontrole vzduchového filtra. Ten totiž môže byť zanesený. Dôsledkom toho sa znižuje výkonnosť stroja.

Jednoducho neťahá, tak ako by mal, čo snáď žiadnemu motocyklistovi neurobí radosť. Okrem filtra a jeho prípadnej výmeny sa zamerajte aj na kontrolu sviečok a káblov, ktoré k nim vedú.

Veľmi dôležitá je kontrola stavu tekutín. Pred prvou jarnou jazdou nie je na škodu vymeniť olej. A to aj vo chvíli, keď ste na súčasný olej nenajazdili potrebný počet kilometrov. S výmenou oleja nečakajte, až prejdete 10.000 kilometrov.

Počas zimy olej zostarol, čo opäť môže mať negatívny dopad na chod motora. Kontrolu oleja a jeho doplnenia by ste ostatne mali vykonávať nielen na začiatku sezóny, ale pred takmer každou jazdou.

Pokiaľ sa rozhodnete zájsť do servisu, odporúčam si nechať skontrolovať tiež ventily, či nemajú prílišnú vôľu.

Pneumatiky

Zásadným bodom, na ktorý nesmiete zabudnúť, je kontrola pneumatík motorky. Počas zimy mohlo dôjsť k zníženiu ich hustoty, rovnako mohlo dôjsť k popraskaniu gúm.

Zvlášť v prípade, ak motorka stála po celú dobu na zemi a vy ste s ňou niekoľko mesiacov ani nepohli. Nie náhodou sa pri zazimovaní odporúča využívať stojany na motorky, ktoré zaisťujú, že sa pneumatiky počas státia nedotýkajú zeme.

Pneumatiky teda dôkladne skontrolujte po celom ich plášti, či nemajú viditeľné poškodenia. Ak áno, potom ich radšej vymeňte. Inak je samozrejme nutné ich dohustiť na správny tlak.

Brzdy

Pri jazde hrajú dôležitú úlohu z hľadiska bezpečnosti brzdy. Pred prvou jazdou je tak nutné skontrolovať aj ich stav. Zamerajte sa na brzdové doštičky a kotúče.

Ak sú zanesené, bude potrebné ich odmastiť. Nezabudnite tiež na doplnenie brzdovej kvapaliny. V tomto prípade je najlepšie opäť využiť služby niektorého zo servisov. Prečítajte si aj článok ako si vybrať brzdy na bicykel.

Reťaz

revízia motorky po zimeAby stroj dobre „šliapal“, musí byť v poriadku aj reťaz. Pred jazdou je vhodné ju vyčistiť a tiež premazať.

Všímajte si aj toho, či má reťaz v poriadku ozubenie. Ak je príliš opotrebované, bude celú reťaz nutné vymeniť.

Batéria

Batéria má byť počas zimy mimo stroj. Ak ste tak neurobili, nepočítajte s tým, že by ešte bola funkčná, bude nutné ju vymeniť za novú. Ak ste boli dôslednejší, stačí skontrolovať jej stav, očistiť kontakty a namontovať ju do stroja.

Ďalšia kontrola motorky pred sezónou

Nie je na škodu pozrieť aj ďalšie časti motorky. Najmä to, či sú v poriadku a či sú správne nastavené riadidlá a stupačky.

Vaše vybavenie

Pred prvou jarnou jazdou si starostlivo prejdite tiež vlastnú výbavu, ktorú na motocykel používate. Mám tým na mysli prilbu, u ktorej si všímajte hlavne toho, či je perfektne priehľadná a či nie je náhodou niekde prasknutá.

Občas sa totiž stane, že ju vodič na zimu ledabolo pohodí do garáže a počas zimy na nej potom pristane nejaký ťažký predmet, ktorý ju poškodí.

Aby ste vyrazili so všetkou parádou, je samozrejme vhodné si vyčistiť tiež oblečenie a obuv. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť bicykel.

Ako sa správať na ceste pri prvej jarnej jazde?

Na záver snáď len dodám, že by ste na ceste na začiatku sezóny mali byť maximálne opatrní. Predsa len je to niekoľko mesiacov čo ste na stroji sedeli naposledy.

Motorka sa navyše musí znova dostať do prevádzkového stavu, takže nie je dobré z nej hneď tlačiť maximum.

Podobné články

1 komentár

  1. Rozhodne by som odporúčil ísť s tým do servisu, a oni ju pekne pripravia na zimu, aby sa náhodou po pár mesiacoch niečo nestalo. Lebo potom prísť v jari k nej a vidieť, že niečo zhrdzavelo a tak, je dosť zlé. Odporúčil by som servis motokomplex.sk, ak by náhodou niekto potreboval, teda ten, čo býva v blízkosti Žiliny.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button