Ako si vybraťŠport

Ako vybrať lezečky?

ležečkyLezečky sú neoddeliteľnou výbavou každého horolezca. V súčasnosti sú najčastejšie využívané na umelých horolezeckých stenách. Samotné topánky na lezenie predstavujú nemalú investíciu, a preto je vhodné pri ich výbere postupovať opatrne. Zvyčajne sa odporúča si lezečky požičiavať, aby sme zistili, aký typ je pre nás dobrý a až potom, po otestovaní, sa rozhodnúť pre ich nákup. Ako si ich teda vybrať? Na čo pri ich výbere prihliadať?

Čo sú to lezečky

Je to len slangový výraz pre lezecké topánky. Ide o najobvyklejší názov pre špeciálnu obuv, využívanú pri skalným lezení a boulderingu.

Pre zlepšenie priľnavosti majú zvyčajne lezecké topánky na vonkajšej strane vrstvu z gumy, zvyšujúcu trenie so skalou (prípadne s úchytmi na umelej stene).

Druhy lezeckých topánok

Nazúvačka

Nazúvačka je lezecká topánka bez použitia šnurovania. Drží na nohe pomocou gumičiek alebo suchého zipsu. Je veľmi ľahká, praktická na obúvanie a vyzúvanie.

Nazúvacej lezeckej topánke je prisudzovaná optimálna ohybnosť a cit. Vyžaduje však dobrú muskulatúru nožnej klenby a odporúča sa už zdatným lezcom.

Nízke lezečky

ako vybrať lezečkyNízke lezečky sú najrozšírenejším typom. Topánka a šnurovanie uľahčujú držanie na nohe.

Vykrojenie v oblasti členku zaručuje veľkú voľnosť pohybu v kĺbe.

Lezečky s vyššou topánkou

Tieto topánky chránia členok a sú používané predovšetkým v horách, kde je potrebné zaklinovanie nohami o škáry a klimatické podmienky sú drsnejšie než na cvičných skalách či umelých stenách.

Materiál na lezecké topánky

Topánka býva v drvivej väčšine prípadov z kože alebo z syntetickej kože. Materiál musí byť odolný.

Vnútorná podšívka je bavlnená alebo zo syntetických vlákien. Gumy z ktorých sú vyrábané podrážky prešli značným vývojom, čo sa týka priľnavosti.

Všeobecne sú vyrábané z prírodnej gumy s prídavkom prírodné živice podporujúci priľnavosť a poddajnosť. Podrážka sa niekedy tiež nazýva „lepička“.

Výber lezeckých topánok podľa veľkosti

Pri lezeckých topánkach musí byť pravidlom, aby na nohe držali veľmi pevne a z toho dôvodu si vyberajte lezečky s menším číslom, než si vyberáte klasické topánky. Noha v nich musí byť dokonale pevná, aby nedošlo k posunu. Každý má iný tvar nohy a lezecké topánky treba vyberať aj podľa toho.

Pri prvom nazutí musia lezečky tlačiť, nie veľa, ale mali by tlačiť. Ak tlačia na všetkých miestach rovnako, tak sa jedná o ideálne lezecké topánky, ak tlačia niekde viac, tak si vyberte iný tvar.

Tip na článok: Ako začať s lezením?

Výber lezeckých topánok podľa skúseností

Začiatočníci potrebujú lezecké topánky predovšetkým na tréning, tak je vhodné vyberať pohodlnejšie lezečky, avšak nie voľné.

Prvé lezečky ani nemusia byť drahé. Ak chcete lepšie lezečky voľte podľa vašich skúseností. Keď sa dostanete z umelej steny na skalu, tak je vhodné urobiť prvú investíciu do kvalitnejších lezečiek.

Výber lezeckých topánok podľa skaly

ako vybrať lezečkyVšetky skaliská majú svoju štruktúru a odlišnú tvrdosť a podľa toho sa odlišuje aj typ lezeckých topánok. Tieto kritériá platia predovšetkým pre skúsených lezcov.

Pre pieskovcové skaly je vhodné vyberať mäkké lezecké topánky, a naopak pre tvrdé žulové alebo čadičovej steny sú potrebné lezecké topánky s tvrdou špičkou. Pre umelé steny voľte vždy univerzálne lezečky strednej tvrdosti.

Výber lezečiek podľa šnurovania

Šnurovacie lezecké topánky sú absolútne najlepšie, pretože si u nich regulujete tesnosť. Obľúbené sú tiež lezecké toápnky so suchým zipsom.

Najmenej odporúčaným variantom sú lezecké topánky nazúvacie, tie neposkytnú takú tesnosť, ktorú si ich užívateľ môže regulovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button