Zdravie a krásaŠport

Ako pribrať na váhe?

Ako pribrať na váheAko pribrať na váhe? Väčšina z nás skôr rieši problém, ako zhodiť nejaké to kilo, alebo si váhu aspoň udržať. Niektorí z nás ale majú opačnú snahu – snažia sa naopak nejaké to kilo pribrať. Napríklad sú svojim okolím aj podozrievaní z toho, že nejedia, hladujú alebo dokonca trpí poruchou príjmu potravy. Niektoré ženy chcú na váhe tiež pribrať, aby získali viac „ženské tvary“, teda aby sa im zaoblil zadoček, trochu naplnil dekolt alebo zaoblilili stehná. Základom zdravého priberania je jedálniček a pohyb.

Ak chcete pribrať na váhe tak základom je zdravá strava

To, že chcete pribrať na váhe, však rozhodne neznamená, že sa budete nezriadene kŕmiť nezdravým vyprážaným jedlom, sladkosťami a že budete piť sladké nápoje. Tak to nie je. Aj pri snahe o zvýšenie telesnej hmotnosti je potrebné dodržiavať zásady zdravej výživy a prijímať kvalitné potraviny.

Cieľom predsa nie je zničení si vlastnú telesnú schránku, preto nie je v žiadnom prípade vhodné konzumovať tzv. prázdne kalórie a nutrične nehodnotné jedlá.

Pravidelné malé porcieZákladom vášho jedálnička by mali byť obilniny a výrobky z nich, mäso (hydinové, hovädzie a chudé bravčové), vajcia, ryby a mliečne výrobky, pričom vhodnejšie sú tie viac tučné.

Súčasťou každého jedla by potom mala byť zelenina alebo ovocie.

Vhodné je tiež konzumovať kvalitné sušené ovocie a orechy, čo možno vlastne považovať za také zdravé maškrtenie. Môžete si samozrejme dopriať aj veľmi kvalitnú čokoládu, teda tú s vysokým podielom kakaa.

Rozloženie jedla pri priberaní na váhe

Ak chcete pribrať na váhe, aj jedlo je potrebné rozložiť do viacerých menších porcií počas dňa. Odporúča sa jesť pravidelne po 2,5 až 3 hodinách, teda jesť päťkrát až šesťkrát denne, pričom najdôležitejším jedlom je výdatné raňajky.

Pokiaľ nebudú pre zvýšenie hmotnosti stačiť samotné zmeny vo vašom jedálničku a zaradenie energeticky hodnotnejších jedál, môžete popri potravín tiež vyskúšať napr. NUTRIDRINK, čo je tekutá výživa plná potrebných živín a vitamínov a tiež s vysokým obsahom energie.

Pohyb a priberanie na váhe

CvičenieAni v prípade, že chcete pribrať na váhe, neplatí, že by ste mali obmedziť svoj pohyb. Ba naopak aj pri snahe pribrať je vhodné športovať.

Najvhodnejšie je v tomto prípade najmä pravidelné posilňovanie dvakrát až trikrát týždenne, kedy budete priberať svaly. Veľmi nevhodné sú naopak vytrvalostné behy.

A nezabudnite na to, že rovnako ako nie je vhodné chudnúť príliš rýchlo (optimálne dve kilá za mesiac), nie je v žiadnom prípade vhodné ani pri priberanie na váhe naháňať, pozvoľná zmena je pre váš organizmus prospešnejšia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button