Ako si vybraťŠport

Ako si vybrať kolieskové korčule?

jazdenie na korčuliachS príchodom jari sa blíži tiež obdobie, keď mnoho ľudí začne zvažovať nákup nových kolieskových korčúľ. Ak patríte tiež medzi nich, možno vám príde vhod pár rád, ako pri výbere korčúľ postupovať, na čo sa predajcov pýtať a pridáme aj pár tipov na najobľúbenejšie kolieskové korčule u nás.

Podľa čoho si správne vybrať kolieskové korčule

Korčule nevyberajte podľa vzhľadu, ale s ohľadom na vaše zručnosti

Základné a veľmi často podceňované pravidlo. Zlým výberom si môžete korčuľovanie nielen sprotiviť, ale aj ohroziť vašu bezpečnosť. Preto si skutočne zodpovedne odpovedzte na otázku, ako dobrý ste korčuliar a podľa toho korčule vyberajte.

S výberom vám pomôže akýkoľvek kvalitný predajcu korčúľ, však hodí sa poznať pár jednoduchých rád.

kolieskové korčuleZačiatočníkom, u ktorých sa nepredpokladá príliš rýchla jazda, sú odporúčané kolieskové korčule s kolieskami s priemerom 80 milimetrov.

Takéto má v ponuke väčšina známych značiek a s výberom by tak nemal byť problém. Skúsenejším korčuliarom budú vyhovovať skôr korčule s väčšími, 84 mm kolieskami, ktorými je veľká časť fitness korčulí určených pre rekreačné korčuľovanie.

Medzi také patrí aj bestseller v podobe dámskych kolieskových korčúľ K2 Alexis Boa, ktoré sú medzi korčuliarky obľúbené vďaka unikátnemu systému upnutia Boa.

Otočné navíjacie koliesko s oceľovým lankom, ktoré slúžia k jednoduchému a rýchlemu upnutie nohy vnútri topánky korčule, modernému dizajnu a priaznivej cene . Skúsenejších a pravidelných korčuliarov oslovia korčule s kolieskami 90 alebo 100 mm, ktoré už umožňujú veľmi rýchlu jazdu.

Sú lepšie drahšie značkové alebo lacnejšie neznačkové kolieskové korčule

Za kvalitu sa platí a u kolieskových korčulí to bohužiaľ platí tiež. Ak teda chcete komfortné a bezpečné korčule, v ktorých sa budete cítiť príjemne a ktoré vám po prvej jazde korčuľovanie neznepríjemnia, oplatí sa siahnuť po niektorom zo značkových výrobkov.

Na výber máte z mnohých možností. Napríklad u nás najobľúbenejšie kolieskové korčule K2 sú doslova prešpikované radom patentovaných technológií.

Či už ide o vyššie spomínaný Boa systém, extrémne pohodlnú mäkkú topánku (tzv. Softboot), alebo po ventilačný systém Vort, ktorý sa stará o správnu cirkuláciu vzduchu vo vnútri topánky a odvod potu z okolia vašej nohy.

kolieskove korčuleAko potvrdzuje aj zástupca autorizovaného predajcu korčúľ, „Najväčšou výhodou značkových korčúľ je aj to, že v prípade opotrebenia niektorého z dielov ako sú napríklad kolieska alebo ložiská, ich môžete ľahko nahradiť. U viacerých lacných neznačkových korčúľ sa s touto možnosťou vôbec nepočíta.

Po určitej dobe tak nezostáva, než korčule vymeniť za nové. A výmena celých korčúľ za nové sa môže pekne predražiť „.

Pri výbere kolieskových korčúľ sa tak oplatí dobre zvážiť nielen samotnú cenu, ale aj vybavenie a úroveň komfortu, ktorý korčule ponúka. V neposlednom rade aj prípadný servis a možnosť výmeny niektoré z komponentov v budúcnosti.

Aké komponenty sú ešte dôležité?

chráničeMedzi tie základné patrí kvalitná a pevná topánka, ktorá zaistí dostatok stability a udrží nohu pri jazde fixovanú. Ďalším komponentom, ktorý má dosť zásadný vplyv na celkový komfort pri jazde, je samotný rám, do ktorého sú upevnené kolieska.

Pri lacnejších typoch korčulí sa môžete stretnúť s rámom plastovým. Ten je však s pevnejším a lepším hliníkovým rámom  a výrazne krehkejším a špeciálne ťažším jazdcom sa  neodporúča.

O kvalite jazdy rozhodujú aj ložiská koliesok. U nich je však veľmi ťažké rozoznať ich skutočnú kvalitu a oplatí sa tak orientovať hlavne podľa ceny korčúľ. U tých značkových máte istotu, že kvalita ložiská zodpovedá úrovni typu korčule, ktorú si kupujete.

Neriskujte zbytočne, používajte vhodné ochranné vybavenie

Pri jazde na kolieskových korčuliach sa dá dosiahnuť rovnakej rýchlosti, ako pri jazde na bicykli.

Pri prípadnom páde v takej rýchlosti sú na nezaplatenie všetky možné ochranné prvky, ktoré na tele máte. Samozrejmosťou by mala byť jednoznačne helma. Tá chráni to najcennejšie, vašu hlavu, a tiež sada chráničov na ochranu lakťov, kolien a dlaní.

Nepodceňte ani dostatočné oblečenie s ohľadom na vonkajšie podmienky. Odporúčame tiež namontovanie pätnej brzdy. Tá slúži na bezpečné zastavenie korčúľ a využitie nájde hlavne u tých, ktorí s korčuľovaním len začínajú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button