Ako si vybraťZáhrada

Ako vybrať bubnovú kosačku?

vyberanie bubnovej kosačkyAk si plánujete vybrať bubnovú kosačku, mali by ste vedieť, že tieto kosačky sú primárne určené na kosenie vysokej trávy na rovných a v ťažšie prístupných terénoch. Sú vhodné pre poľnohospodárov, ktorí potrebujú niekoľkokrát do roka pokosiť lúku alebo pole. Využitie nájde aj medzi bežnými užívateľmi, ktorí majú veľkú záhradu. Medzi bubnovými kosačkami sú obrovské rozdiely a to nielen tie, ktoré sa týkajú ceny. Podľa akých kritérií si môžeme vyberať bubnovú kosačku?

Vybrať bubnovú kosačku si môžete napríklad podľa spôsobu kosenia

Podľa spôsobu kosenia si môžete vybrať bubnovú kosačku s jedným bubnom, ďalej tu sú dvojbubnové a diskové. Ako bubnové, tak i dvojbubnové kosačky fungujú na rovnakom princípe, sú opatrené bubnom, ktorý je zakončený dvoma nožmi, ktoré sa okolo bubna otáčajú.

ako vybrať bubnovú kosačkuDvojbubnové sa však neodporúčajú z dôvodu malého využitia a vysokej ceny.

Diskové kosačky majú namiesto bubna iba disk, ktorý kopíruje povrch terénu, vyžadujú preto podstatne menšiu údržbu a nemusíte sa tak veľmi o kosačku starať.

Zakúpiť si môžete bubnové kosačky s pojazdom alebo aj bez neho. Vždy si vyberajte predovšetkým modely s pojazdom.

Pri kosení nerovného terénu sa rýchlo unavíte a niekoľkohodinová práca s týmto strojom je veľmi vyčerpávajúca.  Samozrejme na takejto bubnovej kosačke s pojazdom sa odrazí aj výsledná cena, avšak v budúcnosti to oceníte nespočetnekrát, naozaj vám to uľahčí život ale hlavne kosenie.

Keď chcete vybrať bubnovú kosačku, dbajte na to, aby mala bočné vrecká

Snažte sa vyberať kosačku s väčšími bočnými vreckami, čím sú väčšie bočné vrecká, tak tým ľahšie sa kosačka ovláda. Modely s kolieskami bez bočných vreciek sa veľmi zložito ovládajú a v členitejšom teréne sú nevyužiteľné. Preto si vždy dobre prezrite všetky modely, či obsahujú bočné vrecká a akú majú veľkosť.

ako na výber bubnovej kosačkyIdeálnou voľbou je vybrať si jedno-bubnovú kosačku so záberom cca 70cm. Jedná sa o univerzálne rozpätie.

Väčšie rozpätie je zvyčajne dostupné iba pri dvojbubnových kosačkách. Dobre si preto premyslite, akú a k čomu budete potrebovať takúto dvojbubnovú kosačku. Záleží len na vás a samozrejme na vašej záhrade alebo trávniku, ktorý budete kosiť.

Ak budete mať v pláne využiť kosačku aj na iné účely, tak si vyberte takú, ktorá poskytuje stavebnicový systém.

Vďaka prídavným zariadením ju potom môžete ľahko premeniť v obracač trávy, upratovač nečistôt, ale napríklad aj ako snehovú frézu. Využitie je veľmi široké.

Vybrať bubnovú kosačku by ste mali hlavne podľa motora

Je dôležité, aby ste vybrali kosačku s dostatočným výkonom, ten by mal mať aspoň 4,5 koní. Motory sa ponúkajú SV, OHV a OHC. Motory SV sú pre menej náročné terény ako napríklad váš rovný trávnik pred domom, OHC sú tiché (tie by určite ocenili všetci susedia okolo vás), účinné motory pre široké využitie a OHV sú motory určené pre profesionálne stroje (ak sa jedná o husté alebo drsné porasty, kde si s bežnou bubnovou kosačkou neporadíte).

Ako môžete vidieť, možností je naozaj veľa a niekedy to môže byť pre človeka dosť mätúce. Cena, kvalita, výkon a iné faktory veľmi ovplyvňujú využitie kosačky a je len na vás, ktorú bubnovú kosačku naozaj potrebujete a aj ju využijete.

Dúfame, že sme vám týmto článkom objasnili pár problémov a dali vám pár rád pri výbere, ktoré využijete pri nákupe tej vašej bubnovej kosačky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button