Jedným z častých problémov, ktoré susedia riešia je otázka, či môžu orezať konáre, ktoré im zasahujú do ich pozemku či domu. Susedské spory sú medzi ľuďmi veľmi časté, zdĺhavé a bývajú veľmi vyčerpávajúce. Pritom väčšina sporov v sebe odráža iba osobné nesympatie medzi susedmi a mnohokrát by im bolo možné predísť, keby by bola vôľa na oboch stranách. S tým teda súvisí aj padanie lístia, prípadne zber ovocia spadnutého z presahujúcich konárov.
Môžete orezať konáre, ktoré patria susedovi?
Susedské práva sú upravené v ust. § 127 Občianskeho zákonníka. Než sa začnete hádať so susedom, či už kvôli prerasteným konárom, opadanému ihličiu alebo zberu čerešní, prečítajte si prvý odsek citovaného paragrafu:
„Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne obmedzoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie … nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na svoj pozemok. “
Z ust. § 127 ods. 1 by ste si mali urobiť minimálne dva závery:
- každý sused môže do istej miery obťažovať iného výkonom svojich práv, avšak nie nad mieru primeranú pomerom a nie spôsobom, ktorým by vážne obmedzoval uplatňovanie práv druhého suseda.
- konáre zo susedovho stromu presahujúce do vašej záhrady odstrániť môžete, ale za dodržania zákonom stanovených podmienok.
Vyzvite suseda, aby šiel orezať konáre sám
Hoci zákon vyššie uvedenú povinnosť nestanovuje (na rozdiel od niektorých zahraničných právnych úprav), z dôvodu „obyčajnej“ slušnosti a zachovania dobrých vzťahov sa odporúča najskôr suseda osloviť. Len ústne a ak nereaguje, písomne.
Susedovi pokojne vysvetlite, že konáre z jeho stromu zasahujú na váš pozemok a tým napr. tienia na vašu záhradu so zeleninou, ktorú kvôli tomu môžete využívať len veľmi obmedzene.
Susedovi povedzte, že ak neodstráni presahujúce vetvy on, urobíte to sami, lebo vás k tomu zákon oprávňuje.
Orezať konáre môžete svojpomocne
Ak vás obťažujú vetvy zo susedovho stromu nad mieru primeranú pomerom, môžete ich v časti presahujúce do vašej záhrady sami odstrániť. Musíte to však urobiť šetrne a vo VHODNÚ ROČNÚ DOBU.
- Šetrne orezať konáre znamená, že ich nebudete lámať, opaľovať, polievať jedom atď. Použite nožnice na strihanie konárov (prípadne pílu) a snažte sa pritom nevstupovať na susedovu záhradu.
- Ďalej musíte vetvy odstrániť vo vhodnej ročne dobe, teda ideálne v čase vegetačného pokoja.
Ak chcete predísť nepríjemnostiam, poraďte sa o čase a spôsobe odstránenia presahujúcich konárov dopredu s odborníkom.
Ak nedodržíte totiž vyššie uvedené podmienky, budete susedovi zodpovedať za prípadnú škodu, čo asi určite nechcete.
Vetvy ani ovocie vám nepatria
Ľudia sa často pýtajú, komu patria odrezané konáre. A ešte viac sporov vyvolávajú situácie, ak zbiera sused ovocie z vetiev, ktoré presahujú na jeho pozemok.
Strom je súčasťou pozemku, na ktorom rastie. Ak sa urodí na strome ovocie, právne pripadne ovocie vlastníkovi stromu, aj keby konáre zasahovali do cudzej záhrady.
Susedovi-vlastníkovi stromu patria plody dokonca aj vtedy, ak samovoľne opadali na cudzí pozemok.
Tipy ako orezať konáre zo susedovho stromu
Ak nepresahujú vetvy do vašej záhrady, nemôžete orezať konáre. Ak vám susedov strom napríklad tieni, a to nad mieru primeranú pomerom, musíte sa obrátiť na súd s tzv. „susedskou žalobou“. Vždy sa pokúste so susedom dohodnúť, a to aj v prípade určitého ústupku z vašej strany.
Článok má informatívny a všeobecný charakter, redakcia nezodpovedá za prípadnú škodu. V konkrétnom prípade sa obráťte na odborníka.
V čase vegetačného pokoja sa dreviny (úplne) vyrubujú. Orezujú sa – naopak – v čase vegetačnej aktivity, aby sa rany zacelili !!!
Určite treba rozlišovať, o aký strom ide. Napríklad orezávať ovocné stromy v čase vegetačnej aktivity, tak to teda určite nie!