Úvod / Zdravie a krása / Ako na kŕče v lýtku?

Ako na kŕče v lýtku?

ako na kŕče v lýtkuNáhle vznikajúce kŕče v lýtku sú bolestivé a väčšinou nevinné. Vyskytujú sa aj bez zjavnej príčiny a dodnes nemá tento častý jav spoľahlivé vysvetlenie. Preto sa o týchto kŕčoch hovorí ako o kŕčovom syndróme.

Osvedčená a okamžitá pomoc na kŕče v lýtku


Pri kŕči lýtkového svalu pomáha jeho okamžité natiahnutie došliapnutím a chôdzou. Ak je niekto na blízku, požiadajte ho, nech vám zatlačí palec a priehlavok smerom k holeni ─ tak vymizne kŕč pomerne rýchlo. Ak vás kŕč prepadne v ľahu, dosiahnete rovnakého efektu pritlačením päty k čelu postele.

Pomáha uvoľňujúca masáž

kŕč v noheLýtka sú pre automasáž dobre prístupné. Je to masáž, ktorú môžete vykonávať sami. Masírujte lýtkový sval, tým dochádza k uvoľneniu kŕču a ten následne povolí až postupne odznie. Alebo masírujte preventívne, predovšetkým pri ťažkej fyzickej záťaži svalstva, čo je účinné proti kŕčovým stavom.

Mokré horúce zábaly

Tieto zábaly uvoľňujú tiež kŕče. Namočte handru do veľa teplej až horúcej vody, vyžmýkajte len trochu, aby z nej netiekla voda a priložte na postihnuté miesto, kŕče v lýtku postupne povoľujú. Pomáha aj cvičenie v teplej vode. Pomôcť môžu tiež iontové nápoje s obsahom horčíka. Niekedy k vymiznutiu kŕčov postačí tableta alebo trocha granulátu magnézia (horčíka).

Porucha funkcie svalstva

kŕče v noháchAk sa tieto kŕče objavujú aj bez predchádzajúcej fyzickej záťaže, ako pri cvičení alebo dlhých pochodoch, môže ísť o celkové ochorenie a mali by ste navštíviť lekára.

Návšteva lekára


Ak sa kŕče v lýtku vyskytujú len občas, nie sú dôvodom k vyhľadávaniu lekára. Iba v úporných prípadoch, kedy vás kŕče budia zo spania a objavujú sa často počas dňa, je nutné vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Tá vám objasní, aké sú príčiny kŕčov a prípadne odhalené ochorenie má lekár liečiť. Spočíva to vo vyšetrení krvi a prípadného vyšetrenia tepnového systému dolných končatín.

Ako na kŕče v lýtku?
4.9 (98.89%) 36 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

srvátka a jej liečivé účinky

Ako využiť srvátku pre fyzické zdravie a pleť?

Pitie srvátky nie je pre niekoho príliš príťažlivé a lichotivé, väčšinou až do tej chvíle, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *