Návody

Ako odstrániť roztoče?

ako odstrániť roztočeV tomto článku vám prinášame tipy, ako môžete doma odstrániť roztoče. Roztoče sú absolútne zanedbateľné veľkosťou, ale vedia potrápiť aj dospelého človeka. Roztoče sa stali našimi spoločníkmi v domácnostiach a môžu často za to, že trpíme alergickou nádchou alebo astmou. Nezbavíme sa ich ani najlepším upratovaním. Napriek tomu existujú možnosti, ako vplyv roztočov na naše zdravie, čo najviac zmierniť.

Prečo odstrániť roztoče

roztočeIch výkaly, ktoré v skutočnosti naše alergické reakcie vyvolávajú, sa často v kombinácii s prachom usadzujú na policiach, za nábytkom alebo v rohoch miestnosti.

Pravidelné upratovanie je povinný základ, od ktorého by sme nemali upúšťať. Nábytok by sme mali utierať vlhkou handrou, rovnako tak je dôležité časté vytieranie podláh.

Výlučky roztočov sa často prejavujú navodením chronického zápalu dýchacích ciest, ktorý väčšinou postihuje aj malé priedušky.

Preto má roztočová alergia veľmi významný vzťah k vzniku prieduškovej astmy.

Kde sa najčastejšie nachádzajú roztoče

Najviac roztočov nájdeme tam, kde je teplo a vlhko. Ideálnym prostredím je pre nich matrac, vankúš, perina, látková sedačka, kreslá. Majú tu nielen skvelé útočisko, ale aj dostatok potravy, pretože sa živia šupinkami suchej kože, ktorá sa nám prirodzene odlupuje.

Je dôležité, aby sme po prebudení ešte teplú, rozohriatu posteľ hneď nezastlali. Je dobré rozhodiť perinu a dovoliť vzduchu, aby mohol prúdiť k matracu.

Zvlášť ak sa v noci potíme. Za mrazivého počasia dáme lôžkoviny vyvetrať von. Často stačí desať, pätnásť minút na to, aby sa početné stavy roztočov aspoň prechodne znížili.

Sledovanie vlhkosti

matracV byte by sa nemala držať vlhkosť viac, ako je bežné, pretože v kombinácii s teplom roztočom toto prostredie maximálne vyhovuje.

Preto je nutné veľa vetrať, nesušiť doma bielizeň a pri varení používať digestor. Strážte si to.

Ak nemáte vlhkomer, kúpte si ho, aby ste mali prehľad, ktoré aktivity sú spojené s tvorbou pár a vlhkosti.

Ak máte doma alergika, snažte sa spálňu alebo detskú izbu uspôsobiť tak, aby sa tam vyskytovalo len minimum kobercov, predložiek a ďalšieho domáceho textilu.

A premýšľajte o tom, či je vhodné dopriať deťom chlpatého domáceho maznáčika. A keď už, tak rozhodne nepatrí do postele.

Tipy ako odstrániť roztoče

  • Obliečky perte tak často, ako je to možné. To platí aj pre periny a vankúše.
  • Plyšové hračky sú priamo ideálnym miestom, kde sa roztočom výborne darí. O to viac by sme ich mali udržiavať v čistote a snažiť sa z nich odstrániť roztoče.
  • Pri výbere vhodného vankúša a periny vyberajte také, ktoré sa dajú často prať.
  • Vlasy si češte iba v kúpeľni a hneď po sebe zotrite podlahu.
  • Odstrániť roztoče vám pomôže aj časté vetranie. Vetrajte aj v zime, aby v miestnosti mohol cirkulovať vzduch.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prečítajte si aj
Close
Back to top button