AkoaPreco.com > Ako liečiť > Ako zistiť, že trpím alergiou?

Ako zistiť, že trpím alergiou?

ako zistiť, či trpím alergiouV súčasnej dobe môže mať človek alergiu doslova na čokoľvek. Alergiou trpí takmer každý druhý človek a objaviť sa môže v akomkoľvek veku. Diagnostika alergie nebýva vždy jednoduchá. Ako spoznať, že trpím alergiou a nejedná sa napríklad o prechladnutie?


Čo potrebujem na to, aby som vedel, že trpím alergiou?

  • denník
  • ceruzku
  • pozorovací talent

Ak chcete zistiť, či máte alergiu, musíte si viac všímať, ako vaše telo reaguje, a tiež by ste mali poznať rôzne alergické prejavy (žihľavka, kýchanie, kašeľ, ekzémy, slzenie a napríklad svrbenie).

trpím alergiou na peľAk máte nejaké podozrenie na alergiu, tak sa najprv spýtajte v rodine, či niekto nemá alergiu. Genetická predispozícia má na vznik alergie veľký vplyv. V prípade 2 alergických rodičov je riziko vzniku alergie u dieťaťa až 50%.

Sledujte okolo seba, čo sa deje. Reakciu na to, čo ste vložili do úst, aké potraviny, pri kožnej vyrážke sa zamyslite nad kozmetikou, pracími prostriedkami a podobne. Všímajte si prostredie, kam prídete, či vám tam niečo vadí a dráždi vás to napríklad ku kašľu alebo ku kýchnutiu. Týmto spôsobom máte šancu sledovať nielen to, či sa jedná o alergiu, ale môžete odhaliť aj spúšťače.

Pozrite sa po okolí, objavili sa nejaké nové alergény (mačka, pes, vták, perie v vankúši, nová kozmetika)?


Stále neviem s istotou povedať, že trpím alergiou…

Ak si nie ste istí, tak si veďte denník, kde si budete zaznamenávať príznaky, dobu, čo ste jedli, kde ste boli a kedy sa tieto príznaky objavili. Alergie môžu byť vyvolané peľmi, potravinami, roztočmi, čistiacimi prostriedkami, kovmi, chemickými látkami a dokonca aj baktériami.

To, že máte alergickú nádchu a nie vírusovú, bakteriálnu alebo nádchu z prechladnutia či chrípku spoznáte tak, že alergická nádcha, na rozdiel od tých ostatných, je vodnatá. Pri alergii nos obvykle svrbí a veľakrát ho sprevádza aj urputné, dlho trvajúce a vyčerpávajúce kýchanie. Túto alergiu zvyčajne sprevádza aj slzenie očí, opuch očí a svrbenie očí.

Naozaj teda trpím alergiou?


Ak chcete zistiť, či máte alergiu, zájdite si k lekárovi, ktorý by sa mal v príznakoch oveľa viac orientovať. Lekár navyše môže vykonať aj odborné testy. Základom je odber krvi, kde sledujú hlavne hladinu IgE a tzv. “Prick test”, kedy sa na koži aplikujú alergény a podľa reakcie kože potom môže lekár rozpoznať typ alergénu.


Mohlo by vás zaujímať

najlepší lekár je šport

Najlepší lekár? Šport

Šport je fenoménom dnešných dní, žiaľ zdá sa, že čoraz viac ľudí sa venuje jeho …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.