Zdravie a krásaAko liečiť

Ako zistiť, že trpím alergiou?

ako zistiť, či trpím alergiouV súčasnej dobe môže mať človek alergiu doslova na čokoľvek. Alergiou trpí takmer každý druhý človek a objaviť sa môže v akomkoľvek veku. Diagnostika alergie nebýva vždy jednoduchá. Ako spoznať, že trpím alergiou a nejedná sa napríklad o prechladnutie?

Čo potrebujem na to, aby som vedel, že trpím alergiou?

  • denník
  • ceruzku
  • pozorovací talent

Ak chcete zistiť, či máte alergiu, musíte si viac všímať, ako vaše telo reaguje, a tiež by ste mali poznať rôzne alergické prejavy (žihľavka, kýchanie, kašeľ, ekzémy, slzenie a napríklad svrbenie).

trpím alergiou na peľAk máte nejaké podozrenie na alergiu, tak sa najprv spýtajte v rodine, či niekto nemá alergiu. Genetická predispozícia má na vznik alergie veľký vplyv.

V prípade 2 alergických rodičov je riziko vzniku alergie u dieťaťa až 50%.

Sledujte okolo seba, čo sa deje. Reakciu na to, čo ste vložili do úst, aké potraviny, pri kožnej vyrážke sa zamyslite nad kozmetikou, pracími prostriedkami a podobne.

Všímajte si prostredie, kam prídete, či vám tam niečo vadí a dráždi vás to napríklad ku kašľu alebo ku kýchnutiu. Týmto spôsobom máte šancu sledovať nielen to, či sa jedná o alergiu, ale môžete odhaliť aj spúšťače.

Pozrite sa po okolí, objavili sa nejaké nové alergény (mačka, pes, vták, perie v vankúši, nová kozmetika)?

Stále neviem s istotou povedať, že trpím alergiou…

Ak si nie ste istí, tak si veďte denník, kde si budete zaznamenávať príznaky, dobu, čo ste jedli, kde ste boli a kedy sa tieto príznaky objavili.

Alergie môžu byť vyvolané peľmi, potravinami, roztočmi, čistiacimi prostriedkami, kovmi, chemickými látkami a dokonca aj baktériami.

To, že máte alergickú nádchu a nie vírusovú, bakteriálnu alebo nádchu z prechladnutia či chrípku spoznáte tak, že alergická nádcha, na rozdiel od tých ostatných, je vodnatá.

Pri alergii nos obvykle svrbí a veľakrát ho sprevádza aj urputné, dlho trvajúce a vyčerpávajúce kýchanie. Túto alergiu zvyčajne sprevádza aj slzenie očí, opuch očí a svrbenie očí.

Naozaj teda trpím alergiou?

Ak chcete zistiť, či máte alergiu, zájdite si k lekárovi, ktorý by sa mal v príznakoch oveľa viac orientovať. Lekár navyše môže vykonať aj odborné testy.

Základom je odber krvi, kde sledujú hlavne hladinu IgE a tzv. „Prick test“, kedy sa na koži aplikujú alergény a podľa reakcie kože potom môže lekár rozpoznať typ alergénu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button