Úvod / Ako liečiť / Ako zistiť, že trpím alergiou?

Ako zistiť, že trpím alergiou?

ako zistiť, či trpím alergiouV súčasnej dobe môže mať človek alergiu doslova na čokoľvek. Alergiou trpí takmer každý druhý človek a objaviť sa môže v akomkoľvek veku. Diagnostika alergie nebýva vždy jednoduchá. Ako spoznať, že trpím alergiou a nejedná sa napríklad o prechladnutie?

Čo potrebujem na to, aby som vedel, že trpím alergiou?


  • denník
  • ceruzku
  • pozorovací talent

Ak chcete zistiť, či máte alergiu, musíte si viac všímať, ako vaše telo reaguje, a tiež by ste mali poznať rôzne alergické prejavy (žihľavka, kýchanie, kašeľ, ekzémy, slzenie a napríklad svrbenie).

trpím alergiou na peľAk máte nejaké podozrenie na alergiu, tak sa najprv spýtajte v rodine, či niekto nemá alergiu. Genetická predispozícia má na vznik alergie veľký vplyv. V prípade 2 alergických rodičov je riziko vzniku alergie u dieťaťa až 50%.

Sledujte okolo seba, čo sa deje. Reakciu na to, čo ste vložili do úst, aké potraviny, pri kožnej vyrážke sa zamyslite nad kozmetikou, pracími prostriedkami a podobne. Všímajte si prostredie, kam prídete, či vám tam niečo vadí a dráždi vás to napríklad ku kašľu alebo ku kýchnutiu. Týmto spôsobom máte šancu sledovať nielen to, či sa jedná o alergiu, ale môžete odhaliť aj spúšťače.

Pozrite sa po okolí, objavili sa nejaké nové alergény (mačka, pes, vták, perie v vankúši, nová kozmetika)?

Stále neviem s istotou povedať, že trpím alergiou…

Ak si nie ste istí, tak si veďte denník, kde si budete zaznamenávať príznaky, dobu, čo ste jedli, kde ste boli a kedy sa tieto príznaky objavili. Alergie môžu byť vyvolané peľmi, potravinami, roztočmi, čistiacimi prostriedkami, kovmi, chemickými látkami a dokonca aj baktériami.

To, že máte alergickú nádchu a nie vírusovú, bakteriálnu alebo nádchu z prechladnutia či chrípku spoznáte tak, že alergická nádcha, na rozdiel od tých ostatných, je vodnatá. Pri alergii nos obvykle svrbí a veľakrát ho sprevádza aj urputné, dlho trvajúce a vyčerpávajúce kýchanie. Túto alergiu zvyčajne sprevádza aj slzenie očí, opuch očí a svrbenie očí.

Naozaj teda trpím alergiou?


Ak chcete zistiť, či máte alergiu, zájdite si k lekárovi, ktorý by sa mal v príznakoch oveľa viac orientovať. Lekár navyše môže vykonať aj odborné testy. Základom je odber krvi, kde sledujú hlavne hladinu IgE a tzv. “Prick test”, kedy sa na koži aplikujú alergény a podľa reakcie kože potom môže lekár rozpoznať typ alergénu.

Ako zistiť, že trpím alergiou?
4.9 (98.13%) 32 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako pribrať na váhe

Ako pribrať na váhe?

Ako pribrať na váhe? Väčšina z nás skôr rieši problém, ako zhodiť nejaké to kilo, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *