Najčastejšie otázky ohľadom arganového oleja a retinolu
Arganový olej aj retinol sú super produkty. V tomto článku zodpovieme najčastejšie otázky ohľadom arganového oleja a retinolu.
Vedeli ste, že arganový olej pochádza z plodov podobných vlašskému orechu?
Arganový olej nazývajú niektorí ľudia aj tekuté zlato. Pozrite sa, čo všetko sa skrýva v tomto elixíre krásy a zistíte, prečo je arganový olej tak vzácny.
Arganový olej vyrábali marockí domorodci už po celé generácie. Plody z arganových lesov, ktoré pokrývajú Maroko sa stali obľúbenou surovinou predovšetkým v kozmetickom priemysle. Pôvodné využitie bolo určené na konzumáciu a zdravý doplnok stravy, na liečenie rôznych rán a ľudové liečiteľstvo.
Najčastejšie otázky ohľadom arganového oleja – čo je to arganový olej?
Arganový olej je čisto organický produkt, ktorý sa extrahuje z jadier arganového stromu. Obsahuje veľké množstvá zdraviu prospešných látok. Patrí medzi k nim napríklad vitamín E a mastné kyseliny.
Výrobky s arganovým olejom sa stali veľmi populárne predovšetkým vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle. Práve vďaka vyživujúcim účinkom na vlasy a pokožku siahajú po takýchto výrobkoch ženy v každom veku.
Obmedzené množstvo tohto zdroja v Maroku spôsobilo, že cena tohto cenného oleja je drahšia.
Kedysi sa tu arganový olej bežne používal v domácnostiach ako u nás olivový olej. Až neskoršie výskumy zistili, že má v sebe množstvo zdraviu prospešných látok a tak sa postupne tento cenný zdroj začal vyvážať do celého sveta.
Najčastejšie otázky ohľadom arganového oleja – čo všetko v sebe skrýva?
Tento vzácny olej obsahuje veľké množstvo omega -9 mono nenasýtených neesenciálnych kyselín a tiež omega -6 nenasýtených mastných kyselín.
Tieto dve zložky podporujú pokožku v jej zdravom stave.
Pôsobí priaznivo hlavne na pokožku s akné, pretože práve zložky omega -6 mastných kyselín pôsobia protizápalovo, pokožku krásne hydratuje a tak napomáha lepšiu priepustnosť aktívnych látok do pokožky tela.
Výhodou arganového oleja je tiež fakt, že neupcháva póry. Takže je vhodný na akýkoľvek druh pokožky.
Nielen do kuchyne
Niektoré z prínosov arganového oleja zahŕňajú jeho schopnosť urýchľovať hojenie rán, znižovať hladinu cholesterolu, liečiť rakovinu, zlepšiť zdravie vlasov, pokožky a nechtov, optimalizovať tráviaci systém, zvládnuť cukrovku a posilniť zdravie srdca.
Pridáva sa často do šalátov, ochucuje kuskus a rôzne omáčky. Arganová buničina sa dá dokonca spracovať ako pasta akou je napríklad arašidové maslo.
Vzhľadom na to, že sa dá arganový olej používať nielen v potravinovom priemysle, patrí k všestranne používaným olejom, na vnútorné aj vonkajšie použitie.
Retinol – najčastejšie otázky
Ako retinol používať?
Retinol sa používa zásadne večer, pretože je citlivý na slnko a mohol by spôsobiť alergickú reakciu. Aj tak je vždy po jeho večernej aplikácii nutné nasledujúce ráno naniesť denný krém minimálne s SPF 30.
Ideálne je začať s pleťovým sérom, ktorého malé množstvo v klepkajte končekmi prstov na tvár, krk a dekolt, nechajte vstrebať a naneste nočný krém.
Ak máte suchšiu pleť, môžete skúsiť koncentrované olejové sérum s retinolom proti príznakom starnutia pleti. Vďaka olejovej konzistencii stačí v masírovať malé množstvo oleja na čistú pleť a nechať vstrebať.
Ako zvýšiť účinky retinolu?
Retinol je skvelý parťák s vitamínom C. Ak chcete jeho účinky ešte zvýšiť a dopriať pleti to najlepšie, zaraďte do svojej rutiny denný krém či sérum s vitamínom C a retinol používajte večer.
Vďaka tomuto duu doprajete pleti komplexnú starostlivosť, a tá bude už zakrátko viditeľne krajšia, jemnejšia a omladená.
Hodí sa retinol aj na citlivú pleť?
Určite áno, pri citlivej pleti však začnite opatrne s jemnejšími prípravkami a nižšou koncentráciou.
Najprv 1× týždenne, pri dobrej tolerancii intervaly zvyšujte.
Pomáha retinol na mastnú pleť?
Okrem toho, že retinol zvláda vyhladiť jemné linky a vrásky, zjednotiť pleť, podporiť tvorbu kolagénu a elastínu a spevňovať, dokáže aj minimalizovať póry.
Mastná pleť, ak teda nie je vyslovene citlivá, býva silnejšia než suchá, a preto bude retinol dobre znášať a pravdepodobne znesie aj jeho silnejšiu koncentráciu. Retinol okrem toho, že pleť perfektne omladí, zjemní aj jej štruktúru a minimalizuje zápalové procesy a viditeľnosť pórov.
Ako si dopriať extra omladzujúcu starostlivosť?
Ak máte pocit, že je vaša pleť šedá a unavená, alebo sa trebárs chystáte na večierok a potrebujete rýchlu vzpruhu, pomôže vám maska s retinolom.
Retinol jemne vklepkať prstami. Aktívne látky sa rýchlo vstrebajú a pleť sa za chvíľu viditeľne omladí, osvieži a ihneď sa revitalizuje.
Retinol má v kozmetike dlhodobé a nezastupiteľné miesto. S jeho používaním však začnite opatrne a do svojej rutiny ho zaraďujte postupne.
Ak by sa predsa len dostavila alergická reakcia, ako je začervenanie či svrbenie, počkajte pár dní, než sa pleť upokojí, a potom to skúste znovu. Ak si nie ste istá, môžete sa o jeho vhodnosti pre vašu pleť poradiť s dermatológom. No keď si raz retinol zamilujete, nebudete sa chcieť tohto neprekonateľného pomocníka v kráse už nikdy vzdať.