Zdravie a krása

Ako začať s otužovaním?

ako začať s otužovanímV tomto článku vám prinášame rady a tipy, ako by ste mohli začať s otužovaním. Pýtate sa prečo sa pustiť do otužovania? Otužovanie je zdravé, lacné a jednoduché. Akonáhle si zvyknete, nebudete chcieť prestať. Zbavíte sa raz a navždy nádchy, zocelíte imunitu a prospeje to aj vašej psychike. Zo začiatku sa vám do otužovania možno nebude chcieť. Je to ale otázka zvyku. Aj keď sa zimy desíte a chcete sa vyhnúť nepríjemnému pocitu, zapáči sa vám to. Pri pravidelnom otužovaní sa totiž začnú vyplavovať endorfíny, čiže hormóny šťastia. V tej chvíli už sa dá hovoriť o návyku.

Návod a postup ako začať s otužovaním

Nikto sa asi nepôjde na prvýkrát vykúpať v januári do zamrznutého rybníka, ale začne doma. Stačí, keď sprchovanie zakončíte prúdom vlažnej vody. Postupne budete používať stále chladnejšiu vodu alebo predlžovať dobu, kedy sa budete sprchovať chladnou vodou.

sprchaIdeálne je namočiť sa vlažnou vodou na pár sekúnd od kolien nadol. Rozhodne nie je múdre pustiť ľadovú vodu a sprchovať celé telo.

Ak vám otužovanie nevadí a netrpíte žiadnou vážnejšou chorobou, postupujte od nôh vyššie. Kým sa ale dostaneme až k srdcu, mali by sme mať istotu, že vám studená voda nevadí, je vám dobre a necítite žiadne ťažkosti. Výhody otužovania sú veľké.

Nemusíte nikam chodiť, nič platiť, je to úplne vo vašich rukách, vy sami určujete tempo, ako rýchlo budete postupovať.

Otužovanie obliekaním

Začať s otužovaním môžete nielen v sprche, ale napríklad aj tak, že pri pohybe vonku sa budete obliekať menej. Dobré je začať na jar alebo na jeseň. Práve tak si môžete znižovať aj teplotu v byte alebo kancelárii, kde pracujete.

Aj v spálni regulujeme teplotu smerom dole a vetráme. Dokonca aj v zime, len s tým rozdielom, že upravíme prúd studeného vzduchu, ktorý do miestnosti prúdi.

Prínosy otužovania

otužovanie v prírodeKeď sa otužujeme, nerobíme to preto, aby sme si niečo dokazovali alebo sa chválili priateľom. Je to v prvom rade zdravé.

Dochádza k zvyšovaniu odolnosti, ďalej k prirodzenému zvyšovaniu pružnosti cievnych a žilových stien.

Tiež sa zlepšuje výkonnosť srdca. Súčasne trénujeme vytrvalosť, pevnú vôľu a schopnosť vedieť sa vyrovnať s nepohodlím.

Mnoho ľudí potvrdilo, že vďaka otužovaniu sa zmiernili, alebo dokonca zmizli u nich niektoré druhy alergií, resp. sennej nádchy.

Tipy ako začať s otužovaním

Nájdite si vhodnú dennú dobu, kedy vám otužovanie sprchou vyhovuje najviac. Nie je nutné tým zakončovať večerný kúpeľ, ak potom zle zaspávate. Skúste to napríklad ráno alebo popoludní medzi druhou a štvrtou. V tomto čase sa najlepšie vyrovnávame s bolesťou a nepríjemnými telesnými stavmi.

Postupujte pomaly, aby vás to bavilo. Buď postupne uberajte na teplote vody alebo nechajte vodu vlažnú a skúšajte sprchovať najprv členky, lýtka, stehná, podbruško, až prejdete k hrudníku. Vyberte si, čo vám viac vyhovuje.

Nezabudnite aj po sprchovaní vlažnou alebo studenou vodou ošetriť pokožku vhodným hydratačným krémom alebo mliekom.

Upozornenie

  • Ak chcete začať s otužovaním, tak sa najskôr uistite, že ste v dobrej zdravotnej kondícii a netrpíte napríklad vysokým, či nízkym krvným tlakom, máte v poriadku srdce, netrápia vás cievne ochorenia alebo iné vážne chronické ochorenie.
  • Ak máte akékoľvek pochybnosti, konzultujte otužovanie s lekárom!
  • Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button