Ako liečiťZdravie a krása

Ako chrániť svoju imunitu v zimnom období?

Sychravé počasie a výkyvy teplôt nie sú pre náš organizmus a imunitný systém práve najlepšie. Práve z tohto dôvodu by sme sa mali v zimnom období dostatočne chrániť, aby sme sa vyhli oslabeniu imunitného systému. Ako chrániť svoju imunitu v zimnom období?

Ako si ochrániť imunitu počas zimy
Zdroj obrázka: Autor:Yulia Furman / Shutterstock.com

Vrstvenie oblečenia

Dôležitým základom je vrstvenie oblečenia. V zimnom období by sme sa nemali vyhýbať termoprádlu, ktoré chráni naše rizikové partie pred prechladnutím.

Muži si obľúbia pánske termo spodné prádlo, ženy zase nosenie dámskeho body. Najviac by sme si mali chrániť kríže, močové cesty, ale aj krk, či hlavu. Vrstvenie oblečenia je dôležité a nemalo by sa podceniť ani u detí, ktorých imunitný systém je krehkejší.

Ak im dávate robiť domáce oblečenie z teplákoviny v metráži, ktorú si sami kupujete, viete, že materiál by mal byť na dotyk príjemný. Zároveň by sa pri deťoch nemalo tiež zabúdať na vrstvenie.

Ochrana hlavy a dýchacích ciest

V extrémne chladných podmienkach, napríklad na takej zimnej lyžovačke v Tatrách, by ste si mali chrániť hlavu a aj dýchacie cesty.

Počas lyžovania by sa nemalo zabúdať na zimné lyžiarske kukly. Pri iných aktivitách, alebo celkovo pri pobyte v mrazoch by sa mala chrániť hlava, najmä spánky, nos, ústa, uši a krk. Akékoľvek podcenenie ochrany týchto miest by sa mohlo podpísať na oslabení imunity.

Odporúčame používať aj pletené čiapky, šály a taktiež netreba zabúdať aj na rukavice.

Doplnenie vitamínov

Chrániť imunitu v tomto období by ste si mali aj dopĺňaním potrebných vitamínov. Odporúčame zvýšiť konzumáciu kyslej kapusty, kyslomliečnych produktov, citrusových plodov, listovej zeleniny, či zázvoru. Imunitu ochráni práve vitamín C a vo veľkej miere aj vitamín D.

Zvýšte príjem vitamínov, zabezpečte si pestrú stravu a vyhnite sa vyprážaným jedlám, ktoré zaťažujú celé tráviace ústrojenstvo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button