Ako darovať krvnú plazmu?
Podľa štatistík potrebujú niekedy v živote krvnú plazmu dvaja z troch ľudí – takže aj vy sa môžete stretnúť s tým, že budete potrebovať krvnú plazmu. Lieky, na ktorých výrobu je krvná plazma použitá, pritom zachraňujú zdravie a životy mnohých pacientov. Prečo sa teda nestať hrdinom a nedarovať krvnú plazmu tým, ktorí ju potrebujú?
Prečo darovať krvnú plazmu?
Krvná plazma je tekutá časť krvi a tvorí cca 55% jej objemu. Má žltkastú farbu a tvorí ju prevažne voda (91%), bielkoviny a minerály. Objem plazmy tvorí u dospelého človeka v priemere cca 3 litre, to je asi 5% jeho celkovej váhy.
Plazma obsahuje viac ako 120 životne dôležitých proteínov a v ľudskom tele funguje ako prenášač cukrov, tukov, hormónov, metabolických produktov, krviniek a kyslíka.
Preto ju nemožno ničím nahradiť. Proces, pri ktorom sa krvná plazma od darcu odoberá, nazývame plazmaferéza.
Krvnú plazmu nemožno vyrobiť umelo, preto sú tisícky chorých ľudí odkázaní na pomoc dobrovoľných darcov. Z krvnej plazmy vzniká celý rad dôležitých liekov, ktoré slúžia pacientom pri ťažkých operáciách, liečbe zriedkavých vrodených ochorení, poruchách imunity spôsobených infekciami.
Ako sa stať darcom krvnej plazmy?
Je to jednoduché! Podmienky darovania krvnej plazmy sú jednoduché. Všetci darcovia krvi a plazmy musia spĺňať zdravotné a sociálne kritériá ustanovené normami slovenskej legislatívy a Európskej únie.
Kto je vhodným darcom
Osoba, ktorá je:
- vo veku 18-60 rokov v dobrom zdravotnom stave (darcovia, ktorí už darovali krv alebo jej zložky, môžu darovať do dovŕšenia 65 roku života),
- s váhou v rozmedzí 50-150 kg,
- s platným osobným identifikačným preukazom a s preukazom zdravotnej poisťovne,
- ochotná absolvovať vstupnú lekársku prehliadku.
Najskôr sa záujemcovia o darovanie krvnej plazmy zaregistrujú, vyplnia lekársky dotazník a absolvujú krvné testy, ktorých výsledky potom určia, či je daná osoba vhodná pre darcovstvo krvnej plazmy alebo nie. Ak je vyšetrenie v poriadku, na recepcii sa darca môže ihneď objednať na odber na nasledujúci týždeň.
Na Slovensku sa priamo krvná plazma ešte neodoberá. Odoberá sa iba krv, krvné doštičky a krvná plazma len v malej miere. Avšak v Európe existujú centrá na odber krvnej plazmy, kde za to dostanete zaplatené. Tieto centrá nájdete v Českej republike, Rakúsku a Nemecku.
Pár tipov pre darcu
Darca by mal k svojmu darcovstvu pristupovať zodpovedne a dodržiavať pár dôležitých rád a tipov:
- Deň pred odberom a v deň odberu by mal darca dodržiavať zvýšený príjem tekutín na 2-3 l (voda, minerálky, džúsy, čaje).
- Konzumovať iba ľahkú a netučnú stravu – skladbou jedálnička totiž môžete výrazne ovplyvniť kvalitu plazmy.
- Odpočívať a dobre sa vyspať (aspoň 7-8 hodín).
- Pred odberom nefajčiť, nepiť alkohol ani nápoje s obsahom kofeínu, ktoré telo dehydrujú.
- Po odbere sa vyvarovať nadmernej fyzickej záťaži.
- Nechodiť na odber nalačno, ideálna je ľahká a diétna strava.
- Vyčleniť si cca 45-60 minút času pre samotný odber.
Tipy ako darovať krvnú plazmu
Na darcu čaká samozrejme mnoho výhod – tou hlavnou je pravidelné sledovanie jeho zdravotného stavu. Z detailných krvných testov, ktoré absolvuje pri každom odbere, môže totiž lekár odhaliť chorobu či virózu, ktorej príznaky zatiaľ darca ani nepocítil.
Okrem finančného ohodnotenia vo výške 20€, ako úhrada za darcov čas a dopravu na miesto, na neho čaká aj občerstvenie, skúsený a milý personál a ďalšie bonusové programy a súťaže.
Pamätajte, že vaše rozhodnutie darovať krvnú plazmu pomôže zachrániť niečí život, či zdravie. A to je naozaj dobrý pocit, čo myslíte? Vaša plazma pomôže tým, ktorí ju potrebujú.
Prečítajte si aj články: