Ako liečiťZdravie a krása

5 tipov, ako instantne zlepšiť svoj spánok

Ako sa vám v noci spí? Dlho nemôžete zaspať, stále sa prevaľujete a ráno sa nakoniec cítite ako keby vás prešiel parný valec? Máme pre vás päť tipov, vďaka ktorým sa môžete tešiť na spánok ako z rozprávky.

Ako instantne zlepšiť svoj spánok

Kvalitný spánok = duševná a fyzická pohoda. Vyspatí sme produktívnejší, priateľskejší k okoliu a cez deň sa nám skrátka všetko lepšie darí. Čo je teda dobré zaradiť do svojej rutiny?

Zvyknite si chodiť spať v rovnakom čase

Všetko sa začína už večer. Oveľa dôležitejšie než o koľkej hodine sa ráno prebudíte, je čas, kedy sa uložíte spať.

V dnešnom zrýchlenom svete nás technológie zvádzajú odkladať večierku na stále neskoršiu hodinu. A ráno sme nervózni a unavení.

Stanovte si preto presný čas, kedy si ľahnete do postele – a držte sa ho deň čo deň.

Vypnite hodinu pred spaním telefóny

Zaspať vás nenechá ani modré svetlo, ktoré vyžaruje z displejov telefónov, tabletov, notebookov a televízie.

Narušuje totiž náš biologický rytmus a zabraňuje vyplavovaniu melatonínu – hormónu, ktorý naše telo potrebuje na rýchle zaspatie.

Vstávajte na prvý budík

Pre väčšinu ľudí je to poriadna výzva. Začať vstávať na prvé zazvonenie, keď boli doteraz zvyknutí budík odkladať aj osemkrát, je poriadna fuška. Aj po niekoľkých odloženiach budíka sa podľa štúdií lepšie nevyspíme.

Opakovane totiž svoj mozog dostávame do počiatočnej fáze spánku a následne ju prerušujeme. Nakoniec sa cítime ešte viac unavení, aj keď spíme o niečo dlhšie.

Dve hodiny pred spaním už nejedzte

Úplne základná rada, na ktorú ľudia občas zabúdajú. Ak si dáte pol hodinu pred spánkom pečený bôčik, možno si skvele pochutnáte.

Kvalita vášho spánku však nebude príliš dobrá. Radšej sa nabudúce najedzte aspoň dve hodiny dopredu: ak idete spať o desiatej hodine, večeru pripravujte najneskôr na ôsmu hodinu.

Voľte skôr ľahké jedlá plné zeleniny, ovocia a vlákniny.

Zariaďte si tmu, ticho a vyvetrajte

Urobte si to v spálni príjemné. To znamená: poriadne vyvetrať a zatiahnuť závesy, žalúzie či rolety.

Ideálna teplota na spánok sa u každého z nás trochu líši, väčšinou sa však pohybuje medzi 17 a 20 stupňov Celsia. Nemenej dôležitá je pre pokojný spánok aj poriadna tma a ticho. Ak bývate v centre mesta, práve tieto dve podmienky môžu byť problematické.

Riešením je vonkajšie tienenie typu vonkajšie rolety. Tie dokážu veľmi efektívne odtieniť slnečné lúče, čím zabraňujú prehrievaniu miestností.

Zároveň tlmia ruch zvonka a poskytujú absolútnu tmu. Výrobca BUILDING Shutters ponúka niekoľko modelov vonkajších roliet:

  • predokenné rolety, ktoré zabudujete bez nutnosti väčších stavebných úprav,
  • zaomietacie rolety, ktorých box elegantne skryjete pod omietku,
  • nadokenné rolety vhodné nielen pre novostavby, ale aj rekonštrukcie
  • a rolety do prekladov, ktoré skryjete do nosného prekladu už pri stavbe domu.

Rolety pre lepší spánok

Ktorý z tipov vás oslovil najviac? Vyskúšajte ich ešte dnes a zajtra už môžete vstávať odpočinutí a s úsmevom na perách.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button