Návody

Ako si vyrobiť tuhý parfum?

Príprava domáceho tuhého parfumu je zábavná, rýchla, lacná a umožňuje namiešať také kombinácie éterických olejov, o ktorých sa vám ani nesníva. Fantázii sa medze nekladú. Navyše presne viete, čo tento tuhý parfum obsahuje a môžete ho darovať blízkym. Tento tuhý parfum si určite vyskúšajte vyrobiť aj vy doma. 

Čo je potrebné ak si chcete vyrobiť tuhý parfum:

  • hrniec a menšia miska na vodný kúpeľ
  • špachtľa
  • jedna väčšia nádobka na uchovávanie parfumu, alebo viac menších nádob
  • 2 polievkové lyžice (cca 30 ml) mandľového oleja
  • 10 g včelieho vosku
  • podľa preferencií vôní éterický olej (EO): 30 kvapiek levanduľového EO + 20 kvapiek Ylang Ylang EO, alebo 30 kvapiek EO z ruže + 20 kvapiek vanilkového EO, alebo 20 kvapiek pomarančového EO + 20 kvapiek citrónového EO + 10 kvapiek bergamotového EO

Postup prípravy tuhého parfumu krok po kroku

Vopred si pripravíme nádobky na skladovanie parfumu, ktoré by mali mať objem zhruba 60 ml. Môže ísť o jednu väčšiu nádobku vo veľkosti krému, alebo viac menších.

Ďalším variantom je kúpa tubičiek na jelení loj.

Príprava vosku

príprava tuhého parfumuVzhľadom na to, že je včelí vosk tuhý, najskôr je potrebné ho rozohriať, aby sa do neho dali vmiešať zvyšné ingrediencie. Použiť môžete buď mikrovlnnú rúru, alebo vodný kúpeľ, ktorý je šetrnejší.

Do menšej čistej misky nalámeme, či nastrúhame včelí vosk a vložíme ho do horúceho vodného kúpeľa tak, aby sa na miernom ohni vosk rozpustil, čo by malo trvať zhruba 5 minút.

Rozpustený vosk by rozhodne nemal bublať.

Pridávanie olejov do domáceho parfúmu

Potom pridáme mandľový olej a všetko premiešame. Pripravenú zmes zložíme zo sporáka a okamžite pridáme vybrané éterické oleje, pretože vosk rýchlo stuhne.

éterický olejVšetko znovu premiešame a nalejeme do nádobiek s viečkom. Čo sa týka éterického oleja, záleží, či preferujete sladkú vôňu, ovocnú, alebo skôr kvetinovú.

Osvedčenými kombináciami sú napríklad levanduľa + Ylang Ylang, alebo ruža s vanilkou, poprípade zmes citrusov tvorená pomarančom, citrónom a bergamotom.

Skladovanie a používanie

Parfum uchovávame na chladnom a tmavom mieste. Parfum sa používa tak, že malé množstvo nanesiete na krk, na zápästie alebo za ucho, a rozotriete.

Tipy ako vyrobiť tuhý parfúm

  • Namiesto mandľového oleja môžete použiť napríklad kokosový alebo iný. Na parfum pokojne stačí aj klasický olej, ale ak na výrobu tuhého parfumu použijete ingrediencie s BIO kvalitou, určite tým nič nepokazíte.
  • Ak máte v úmysle vyrobiť tuhý parfum ako vianočný darček, tak pokojne pridajte mandarínkový éterický olej s prímesou klinčekov a škorice.

Upozornenie

Éterické oleje môžu zriedkavo vyvolať alergickú reakciu, preto sa odporúča urobiť pred ich použitím kontrolný test a vyskúšať ich najskôr na jemnej koži na zápästí. Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button