PrečoZdravie a krása

Ako a prečo je margarín nezdravý?

prečo je margarín nezdravýMargaríny mali byť zdravou náhradou masla. Konzumácia živočíšnych tukov v kravskom masle bola spájaná so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych chorôb. Ukázalo sa ale, že margaríny nie sú tak zdravé, ako sa tvrdilo. Prečo dať prednosť kvalitnému maslu pred margarínom? V tomto článku vám vysvetlíme prečo je margarín nezdravý. 

Prečo je margarín nezdravý?

Margaríny obsahujú tzv. trans tuky (stužené rastlinné tuky). Trans tuky sú zdraviu škodlivé a podieľajú sa na vzniku kardiovaskulárnych a ďalších ochorení. V súčasnej dobe sa predávajú margaríny, ktoré už väčšinou obsahujú len malé množstvo trans tukov.

Výrobcovia tvrdia, že pri používaní nového výrobného procesu tzv. esterifikácii škodlivé trans tuky skoro nevznikajú.

Problém je ale v tom, že v potravinárskej výrobe sa stále využívajú margaríny lacné, ktoré majú väčší obsah trans tukov.

Kde nájdete lacné margaríny

margarínTieto margaríny sa používajú napríklad do polotovarov, do jedál v reštauráciách, v rýchlych občerstveniach a podobne.

Lacné margaríny nájdete napríklad v čipsoch, sušienkach, čokoláde, nátierkach, zmrzlinách, tyčinkách, majonéze a ďalších bežných potravinách.

Čo obsahujú margaríny

Aj keď v súčasnej dobe bežne predávané margaríny obsahujú údajne len malé množstvo trans tukov, obsahujú okrem toho aj mnoho ďalších zdraviu škodlivých ingrediencií.

Obsahujú veľké množstvo omega-6 mastných kyselín. Omega-6 mastných kyselín máme celkovo v potrave nadbytok. Nadbytok omega-6 vedie k nerovnováhe medzi omega-3 a omega-6. Pri tejto nerovnováhe môže dôjsť k rozvoju chorôb napríklad rakoviny, chorôb srdca, depresií a astmy.

Margaríny ďalej obsahujú napríklad emulgátory, farbivá, vitamíny a ďalšie chemické látky. Pri výrobe margarínov sa môžu používať zmesi, ktoré obsahujú napríklad ťažké kovy.

Väčšina margarínov obsahuje palmový olej, ktorý škodí nielen nášmu zdraviu, ale jeho výroba vedie k ničeniu pralesa, vymieraniu a zabíjaniu zvierat. Tak už viete, prečo je margarín nezdravý.

Kvalitné maslo

kvalitné masloMaslo predstavuje mliečny výrobok, v ktorom sú obsiahnuté tuky a kalórie, takže je často spájané s problémami s obezitou.

Avšak, pokiaľ budete konzumovať maslo v primeranej norme, tak vám obezita spojená s maslom určite nehrozí, čo dokázal aj vedecký výskum.

Kvalitné maslo je lepšie ako umelý margarín. V masle sa prirodzene vyskytujú vitamíny, hlavne vitamín A (dôležitý pre zrak a pokožku, a je taktiež významný antioxidant) a vitamín D (podporuje vstrebávanie vápnika) a rôzne iné.

Tipy

Odporúčame radšej kvalitné maslo ako margarín, ale majte na pamäti, že všetko je potrebné konzumovať v rozumnej miere. A teda aj konzumáciu masla nesmiete preháňať.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button