Zdravie a krása

Aké existujú typy úzkosti?

Úzkosť je bežnou súčasťou života každého človeka. Mnohí ľudia sa obávajú vecí, ako sú zdravie, peniaze alebo rodinné problémy.

Úzkostná porucha je však viac ako len dočasná obava alebo strach. Pri tomto stave úzkosť nezmizne a časom sa môže zhoršovať.

V tomto článku vám predstavíme najčastejšie typy úzkosti u ľudí, ktorí ňou trpia. Pozývame vás, aby ste si ho prečítali!

Typy úzkosti
Zdroj obrázku: Thomas Andre Fure / Shutterstock.com

Úzkosť – čo to je?

Úzkosť je normálna ľudská emócia a je súčasťou nášho života.

Keď úzkosť spôsobuje veľmi silný stres a/alebo nám bráni v správnom fungovaní v každodennom živote, vrátane silného vplyvu na školu, prácu alebo vzťahy, potom sa nazýva poruchou.

Úzkostné poruchy často pretrvávajú dlhý čas a spravidla samé nezmiznú. Ak sa neliečia, u mnohých ľudí prerastú do depresie.

V súčasnosti je online psychoterapia pohodlným spôsobom, ako dosiahnuť odbornú pomoc bez toho, aby ste museli opustiť domov.

Druhy úzkosti

V medicíne existuje mnoho typov úzkosti, nižšie uvádzame tie, ktoré sa vyskytujú najčastejšie:

Fóbie

Ide o veľmi silný strach, ktorý sa objavuje v určitých situáciách alebo pri kontakte s určitými zvieratami či predmetmi. Medzi najčastejšie fóbie patrí strach z pavúkov (arachnofóbia), strach z výšok (akrofóbia), strach z uzavretých priestorov (klaustrofóbia) atď.

Človek trpiaci fóbiou zvyčajne robí všetko pre to, aby sa vyhol stresovým situáciám, alebo sa im snaží čeliť, čo však zvyčajne končí extrémnym utrpením.

Aby sa strach považoval za fóbiu, musí trvať aspoň šesť mesiacov. Fóbie sa netýkajú detí, ktoré bojujú so strachom primeraným ich veku, napr. 4-ročné dieťa sa bojí tmy.

Generalizovaná úzkostná porucha

Prebieha vtedy, keď sa niekto obáva mnohých životných problémov, medzi ktoré môžu patriť: financie, prírodné katastrofy na svete, vzťahy s blízkymi, zdravie a dokonca aj výkony v škole alebo v práci.

Uvedené obavy je veľmi ťažké zvládnuť a pravidelne sa opakujú, čo môže sťažovať sústredenie sa na každodenné činnosti.

Niekedy sa obavy vyskytujú častejšie a sú také silné, že môžu sťažovať sústredenie a môžu spôsobovať aj niektoré ťažkosti, ako sú bolesti hlavy, žalúdka, svalové napätie a podráždenosť.

Úzkostná porucha

Vyskytuje sa vtedy, keď niekto zažíva záchvaty paniky, ktoré nejakým spôsobom zasahujú do jeho každodenného života.

Záchvaty paniky môžu zahŕňať akúkoľvek kombináciu pocitov vrátane zrýchleného tepu srdca, zrýchleného dýchania, bolesti na hrudníku, závratov, nevoľnosti alebo bolesti brucha, ako aj rozmazaného videnia alebo pocitu, akoby ste sa nachádzali mimo seba.

Záchvaty paniky môžu byť vyvolané niečím konkrétnym, ale môžu sa objaviť aj neočakávane. Ich intenzita zvyčajne vrcholí do 15 minút.

V prípade paroxyzmálneho úzkostného syndrómu by záchvaty paniky nemali byť spájané so špecifickou fóbiou alebo sociálnou úzkosťou.

Úzkosť z odlúčenia

Vyskytuje sa vtedy, keď má niekto pretrvávajúce a nadmerné obavy, že zostane sám. Úzkosť z odlúčenia môže byť normálnou súčasťou raného vývoja dieťaťa, ale ak sa stane nadmernou, môže narušiť jeho vývoj.

Úzkosť z odlúčenia vyvoláva myšlienky na to, čo sa stane s rodičom alebo opatrovateľom v prípade odlúčenia, napríklad ak zomrie alebo ochorie.

Z dôvodu tejto zvýšenej úrovne úzkosti sa môže osoba javiť ako keby bola „prilepená” a môže mať problém ísť sama do školy, byť sama doma alebo spať vo svojej izbe.

Separačná úzkosť sa často môže objaviť po veľmi stresujúcej situácii alebo po strate milovanej osoby. Napríklad pre malé dieťa po strate domáceho maznáčika alebo pre mladého dospelého, ktorý sa prvýkrát sťahuje z domu rodičov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prečítajte si aj
Close
Back to top button