Ako liečiť

Čo spôsobuje nedostatok vitamínu D?

čo spôsobuje nedostatok vitamínu DVitamín D je v tele obsiahnutý v niekoľkých formách a vyskytuje sa v rôznych orgánoch. Napríklad vitamíny D2 a D3 sa sústreďujú hlavne v pečeni. Je zaujímavé, že naše telo dokáže vitamín D tiež samo produkovať. Ide napríklad o vitamín D3, ktorý sa vytvára z cholesterolu. Tvorba pritom prebieha priamo v koži. Aby sa mohol vytvárať,  potrebujete mať dostatok slnečného žiarenia. Čo ale spôsobuje nedostatok vitamínu D?

V článku sa dozviete:

  • Príčiny nedostatku
  • Ako sa nedostatok tohto vitamínu prejavuje
  • Ako zvýšiť prísun
  • Dá sa vitamínom D predávkovať

Príčiny nedostatku vitamínu D

Najčastejšou príčinou nedostatku vitamínu D je nedostatočne vyvážená strava. Okrem toho je tento jav taktiež spôsobený nedostatočným pobytom na slnečnom žiarení.

Ďalšou príčinou je aj zle trávenie, kedy organizmus nie je schopný prijať vitamín D z potravy. V neposlednom rade môže príčina spočívať v tom, že vám nesprávne funguje pečeň, napríklad v dôsledku jej cirhózy.

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu D?

V prvom rade je podstatné si povedať, k čomu vlastne vitamín D slúži. Ide o látku, ktorá pomáha vstrebávaniu vápnika, ktorý ovplyvňuje pevnosť a silu kostí.

V prípade, že dlhodobo trpíte nedostatkom tohto vitamínu, dochádza k odvápneniu kostí, čo spôsobuje ich rednutie.

Ďalej sa malý prísun vitamínu D prejavuje aj tým, že je znížená celková obranyschopnosť organizmu.

Ako zvýšiť prísun vitamínu D?

vitamín D zo slnkaAk vám lekári zistia, že trpíte akútnym nedostatkom vitamínu D, je potrebne ho telu čo najskôr dodať, a to vo forme liekov.

Okrem toho je však dobre vedieť, v akých potravinách sa vitamín D nachádza.

V akých potravinách sa nachádza vitamín D:

zdroje vitamínu D

  • rybia pečeň
  • rybie mäso
  • mlieko
  • maslo
  • vajcia
  • ovocie – napr. banány

Dá sa vitamínom D predávkovať?

Nielen nedostatok, ale aj príliš veľké množstvo vitamínu D môže byť zaťažujúce pre váš organizmus. Museli by ste ho však dodávať v skutočne veľkom množstve. Riziko, že dôjde k predávkovaniu a tým pádom aj k ochoreniu obličiek či srdca, je úplne zanedbateľné.

Oveľa vyššie riziko hrozí v prípade, že ho v tele nebude dostatok.

Doporučená dávka vitamínu D pre dospelého jedinca je 2,5 mikrogramov denne, deti by  mali mať zaistený prísun okolo 10 mikrogramov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button