AkoaPreco.com > Ako liečiť > Čo spôsobuje nedostatok vitamínu D?

Čo spôsobuje nedostatok vitamínu D?

čo spôsobuje nedostatok vitamínu DVitamín D je v tele obsiahnutý v niekoľkých formách a vyskytuje sa v rôznych orgánoch. Napríklad vitamíny D2 a D3 sa sústreďujú hlavne v pečeni. Je zaujímavé, že naše telo dokáže vitamín D tiež samo produkovať. Ide napríklad o vitamín D3, ktorý sa vytvára z cholesterolu. Tvorba pritom prebieha priamo v koži. Aby sa mohol vytvárať,  potrebujete mať dostatok slnečného žiarenia. Čo ale spôsobuje nedostatok vitamínu D?

V článku sa dozviete:

  • Príčiny nedostatku
  • Ako sa nedostatok tohto vitamínu prejavuje
  • Ako zvýšiť prísun
  • Dá sa vitamínom D predávkovať

Príčiny nedostatku vitamínu D


Najčastejšou príčinou nedostatku vitamínu D je nedostatočne vyvážená strava. Okrem toho je tento jav taktiež spôsobený nedostatočným pobytom na slnečnom žiarení.

Ďalšou príčinou je aj zle trávenie, kedy organizmus nie je schopný prijať vitamín D z potravy. V neposlednom rade môže príčina spočívať v tom, že vám nesprávne funguje pečeň, napríklad v dôsledku jej cirhózy.


Ako sa prejavuje nedostatok?

V prvom rade je podstatné si povedať, k čomu vlastne vitamín D slúži. Ide o látku, ktorá pomáha vstrebávaniu vápnika, ktorý ovplyvňuje pevnosť a silu kostí. V prípade, že dlhodobo trpíte nedostatkom tohto vitamínu, dochádza k odvápneniu kostí, čo spôsobuje ich rednutie. Ďalej sa malý prísun vitamínu D prejavuje aj tým, že je znížená celková obranyschopnosť organizmu.

vitamín D zo slnkaAko zvýšiť prísun vitamínu D?

Ak vám lekári zistia, že trpíte akútnym nedostatkom vitamínu, je potrebne ho telu čo najskôr dodať, a to vo forme liekov.

Okrem toho je však dobre vedieť, v akých potravinách sa vitamín D nachádza.

Jedna sa predovšetkým o tieto:

zdroje vitamínu D

  • rybia pečeň
  • rybie mäso
  • mlieko
  • maslo
  • vajcia
  • ovocie – napr. banány

Dá sa vitamínom D predávkovať?


Nielen nedostatok, ale aj príliš veľké množstvo vitamínu D môže byť zaťažujúce pre váš organizmus. Museli by ste ho však dodávať v skutočne veľkom množstve. Riziko, že dôjde k predávkovaniu a tým pádom aj k ochoreniu obličiek či srdca, je úplne zanedbateľné.

Oveľa vyššie riziko  hrozí v prípade, že ho v tele nebude dostatok.

Doporučená dávka vitamínu D pre dospelého jedinca je 2,5 mikrogramov denne, deti by  mali mať zaistený prísun okolo 10 mikrogramov.

Mohlo by vás zaujímať

ako zvládnuť opicu

Ako predísť opici?

A už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.