Chudnutie

10 tipov ako schudnúť po tridsiatke

ako schudnuť po tridsiatkeJe mi tridsať, už toľkokrát som od svojich starších kamarátok počula, ako ťažké je udržať si váhu alebo ako vytúženú hmotnosť dosiahnuť po určitom veku. Vždy, keď som poukázala na ich jedálniček či spomenula ich pohybovú aktivitu, dokázali mi akurát odvrknúť slovami „Počkaj, až tebe bude toľko, čo mne“. 10 tipov ako schudnúť po tridsiatke.

Návod ako schudnúť po tridsiatke

Je všeobecne známe, že ženy po tridsiatke začnú v priemere strácať 1% svojich svalov, čo postupne spomaľuje ich metabolizmus. To by nebol až taký problém, účinne môžete proti tomuto trendu bojovať cvičením a dostatočným príjmom proteínov.

Lenže nielen, že je metabolizmus ženy v tridsiatke iný, než tej u tej dvadsaťročnej, avšak, aj život a priority sa týmto vekom veľmi často menia.

Podľa štatistík priemerná žena prvýkrát porodí vo svojich 25 rokoch, takže približne do 30 rokov sa bude jej telo spamätávať aspoň z jedného tehotenstva.

detské kiahneMnohé ženy po tridsiatke majú nielen deti, ale súčasne tvrdo pracujú a veľmi často im nezostáva pomaly ani čas na vyčistenie zubov. Ako z toho von? Musíte si usporiadať svoje priority a pozrieť sa na to, či by ste nemohli robiť niečo lepšie.

Prioritou číslo jedna sú určite vaše ratolesti, ktoré z celého srdca milujete a ďalšie je vaše zamestnanie, lebo peniaze celkom určite potrebujete. S týmto nijako nepohnete. Zamerajte sa preto na to ostatné.

1. Nie je jedlo ako jedlo

najlepšia dieta bez pšeniceNemusíte sa napchávať vyprážanými pokrmami, a napriek tomu sa vám zdá, že stále kysnete viac než roky pred tým.

Vaším hlavným nedostatkom zrejme bude nedostatočné povedomie o jedle ako takom. Jete predsa relatívne zdravo, dokonca zdravšie než predtým, práve včera ste si dala cestovinový šalát, a ten je predsa diétny.

Palacinky, ktoré ste robila nedávno k večeri, ste predsa pripravovala úplne bez tuku. Spoznáte, kde je chyba? Cestoviny, múčniky, pečivo – to je ten kameň úrazu. Pšeničné potraviny majú na svedomí zdvíhanie hladiny krvného cukru, ktorý spustí cykly, kedy je nasýtenosť striedaná neovládateľnou chuťou do jedla.

2. Ráno jedz ako kráľ, o obed sa podeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi

Vedeli ste, že ľudia, ktorí pravidelne vynechávajú raňajky, nielen, že neušetria kalórie, ale dokonca sa im ručička váhy v konečnom dôsledku pohne smerom nahor?

V skutočnosti títo ľudia totiž nakoniec zjedia oveľa viac kalórií počas dňa, než keby mali klasicky tri jedlá denne. Jednoducho sa im ten zámer „nepapať“ vymkne z rúk.

3. Zabudnite na radikálne diéty

sú diéty skutočne zdraviu prospešnéIste mi dáte za pravdu, že trápiť sa radikálnymi diétami je absolútne zničujúci a nič neriešiaci prístup.

Hlavným nedostatkom týchto nekompromisných diét je, že v okamihu, keď s nimi skončíte, zastaví sa aj vaše chudnutie a postupne sa vracia všetko do starých, zabehnutých koľají – jednoducho povedané, dostaví sa starý známy a toľko nenávidený jojo efekt.

Pri drastických diétach totiž nedochádza k úbytku tukovej, ale svalovej hmoty. Aby sa jojo efekt nedostavil, nesmiete s diétou nikdy prestať. Nie je to tak zlé, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Existuje mnoho veľmi hlúpych diét, ale súčasne existujú aj tie, ktoré sa diétami snáď nazývať ani nedajú. Ide skôr o zdravšie životné štýly, ktorých princípy by ste si mali osvojiť.

Je len na vás, či vám napríklad viac vyhovuje delená či živá (raw) strava. Obidve sú prospešné v tom smere, že sa naučíte vhodne kombinovať potraviny tak, aby nedochádzalo k zahnívaniu potravy v črevách, čo nevhodná kombinácia jedla spôsobuje. Svoj jedálniček si potom ľahko prispôsobíte svojim vlastným potrebám a chutiam.

4. Práca chvatná, málo platná

Cesta k ideálnej postave a zdraviu ako takému, nie je krátka, inak by predsa všetci boli štíhli! Ani svet nebol stvorený za jeden deň, tak prečo chcete trhať športové rekordy? Všetko má svoje logické opodstatnenie.

Keď budete krôčik po krôčiku plniť svoj chudnúci plán, dokonale spoznáte trasu, budete mať dostatok času odhaliť rôzne temné zákutia, ktorých by ste si v tom zhone nemali šancu ani všimnúť a nič nepríjemného vás neprekvapí.

Postupne sa zbavujte svojich nevhodných stravovacích návykov a sledujte, ako sa vaše telo mení a ako na tieto nové zmeny reaguje.

5. Cvičiť áno, ale šikovne

šikovné cvičenie po tridsiatkeCvičením získate svalovú hmotu, čím sa vám podstatne zrýchli metabolizmus a ten potom bude tuky páliť sám. Paradoxne na chudnutie nie je beh najvhodnejší, pretože aeróbnym tréningom svoj metabolizmus naopak spomaľujete.

Intervalové cvičenie je to pravé orechové na chudnutie! Na spaľovanie tukov sú totiž najvhodnejšie intervalové aktivity s vysokou intenzitou. Skúste namiesto dlhého behu na svoj program dňa zaradiť, hoci oveľa kratšie, intervalové behy.

Alebo počuli ste už niečo o doposiaľ najnáročnejšie metóde intervalového tréningu Tabata?

6. Detoxikujte sa!

detoxikačný procesOčista je základ zdravia a všetkých snáh o redukciu váhy. Keď už ste sa rozhodli svoje telo podrobiť tak veľkej zmene, mali by ste mu jeho prácu s kilogramami maximálne uľahčiť.

Existuje mnoho ciest, ako telo od nahromadených toxínov očistiť. Na trhu je k dostaniu nepreberné množstvo produktov, ktoré vám sú schopné zaručene, bohužiaľ však aj len zdanlivo, detoxikáciu značne uľahčiť.

Je úplne na vás, ktorému z nich dáte prednosť. Niektoré z nich po vás vyžadujú určité úsilie, ktoré sa spájajú s obmedzovaním vašich každodenných činností.

7. Zelený elixír života

chlorella dozička
Chlorella pura

Možno ste o nich už toľko počuli alebo čítali a tiež veľmi prínosné články o mladom jačmeni, chlorelle či spiruline nájdete na našich stránkach.

Ako tomu v skutočnosti je? Ide len o módny trend, alebo si zaslúžene zaslúžia prívlastok superpotravina? Áno, iste, zaslúžia si byť oslavované, avšak musíte byť v tak veľkom množstve zelených potravín obozretní, lebo nie všetky superpotraviny v pravom slova zmysle sú naozaj superpotraviny.

Na etikete výrobku môžu byť tieto výrobky do neba vyzdvihované, veď papier toho znesie veľa a cena môže byť viac ako prijateľná, avšak na úkor kvality!

mlady jačmeň
Bio Mladý jačmeň

Cena kvalitných zelených potravín sa pohybuje okolo tridsať eur, s tým skrátka musíte počítať, avšak u týchto producentov by ste mali mať už istotu, že chlorella bola pestovaná v absolútne čistom prostredí a jačmeň bol usušený pri nízkej teplote tak, aby neboli jeho živiny neprimeranou teplotou zničené.

Na tejto stránke nájdete nákup ako chlorelly, tak mladého jačmeňa od rôznych výrobcov. Teraz na jar však nemusíte míňať svoje ťažko zarobené peniaze na zelené potraviny, keď nimi ste doslova obklopení zo všetkých strán.

Vezmite rukavice, košík, nožík a hurá na žihľavy či púpavy. Odšťavte alebo zmixujte tieto traviny a budete mať čerstvú zelenú šťavu plnú organického chlorofylu, vitamínov a minerálov celkom zadarmo!

8. Plody prírody sú zázrak

priliš veľa ovociaOvocie a zelenina sú plné vitamínov, minerálov a vlákniny, ktoré vaše telo nevyhnutne k svojej funkcii potrebuje, posilní váš imunitný systém a prispeje k správnemu fungovaniu buniek a orgánov.

Tepelne neupravené ovocie a zelenina sú živé potraviny a ten istý účinok budú mať na vaše telo . Kým ovocie je vhodné jesť skôr v dopoludňajších hodinách, konzumácia zeleniny je lepšia v hodinách popoludňajších. Rozhodne nikdy nekombinujte ovocie a zeleninu dohromady.

Ovocie totiž veľmi rýchlo strávite, a ak vo vašom žalúdku narazí na pomalšie trávenú potravinu, začne kvasiť. Vo výsledku budete trpieť plynatosťou, nadúvaním a začne vznikať protoplazmatický jed etanol. Výnimku tvorí listová zelenina, ktorú môžete kombinovať ako s ovocím, tak aj so zeleninou. Ovocie a zelenina vám značne pomôžu telo detoxikovať.

9. Jedzte omega-3 mastné kyseliny

ľanové semiankaOmega-3 a omega-6 mastné kyseliny patria do skupiny polynenasýtených tukov a zatiaľ čo omega-6 mastné kyseliny, ktoré sú v ľanové semienka a v olejoch, človek ich získa bežnou konzumáciou dostatočné množstvo, s omega-3 mastnými kyselinami je to o niečo zložitejšie.

Na omega-3 mastné kyseliny je bohatý stredomorský štýl stravovania s veľkým množstvom darov mora. Okrem iného sa značné množstvo omega-3 mastných kyselín nachádza v zázračnom, a mnohokrát nedocenenom, ľanovom semienku.

Pravidelnou konzumáciou ľanového semienka svojmu telu dodáte to, čo toľko potrebuje. Nielen, že vám bude bezchybne fungovať trávenie, ale nebudete ani pociťovať nijako silný hlad či chuť do jedla. Mnoho ľudí pravidelne investuje do predraženého exotického psyllia a pritom na slovenský ľan, ktorý majú doslova za humnami, úplne nelogicky zabúdajú.

10. Vyhýbajte sa vysokokalorickým nápojom

Tekuté kalórie z alkoholu, sladenej kávy so smotanou, pasterizovaných džúsov, sladených čajov a limonád skutočne horibilnou mierou prispievajú k nárastu hmotnosti.

Jedna nedávna štúdia ukázala, že sladké nápoje sa v kalorickom príjme Američanov podieľajú celými 21%. Keď totiž pijete sladené nápoje, zvyčajne si neukrojíte zo svojej porcie jedla ten diel, ktorý ste odpil, takže nielen, že zjete možno až príliš kalorické jedla, ale k tomu ešte vypijete niekoľko desiatok kociek cukru denne v presladených malinovkách.

Pite obyčajnú vodu, lebo vďaka správnemu pitnému režimu urýchlite funkciu metabolizmu, v rámci možností vás zasýti (nie nadarmo sa predsa hovorí, že hlad je prezlečený smäd) a odplaví odpadové látky z tela von.

Ako chudnúť

superpotraviny darček prírodyChudnúť nie je ľahké v dvadsiatich rokoch, prirodzene to nebude jednoduchšie ani v tridsiatich, či štyridsiatich rokoch. Milé dámy, odporúčam vám naštudovať si čo možno najviac informácií o jedle, ktoré bežne vkladáte do svojho nákupného vozíka.

Plne chápem, že nestačí iba tvrdenie od niekoho úplne neznámeho, kto napíše taký alebo podobný článok, že vaše telo nie je popolnica, takže by ste do nej odpadky vhadzovať zaručene nemali.

Nebola som iná a vždy som si hovorila, že to predsa nemôže byť až tak hrozné. To skrátka k motivácii nestačí.

Urobte si tú námahu, prečítajte si etiketu výrobku (schválne, či vás prejde chuť na rybí šalát v Ečkovom kokteili), zistite si, ako sa vo vašom tele chová taká pšenica, akú moc v sebe skrývajú superpotraviny, prečo by ste mali aspoň v období jari a leta uvažovať o raw food či aké potraviny vám ľahšie pomôžu schudnúť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button