Chudnutie

Paleo diéta – návrat ku koreňom?

paleo dietaAko už sám názov napovedá, Paleo diéta (alebo tiež paleolitická diéta) je diéta, ktorá sa inšpiruje obdobím paleolitu, teda najstaršou a najdlhšou etapou ľudských dejín. V tomto období, ktoré sa začalo zhruba 2,5 milióna rokov pred naším letopočtom a v ktorom ešte neexistovalo poľnohospodárstvo, sa ľudia živili predovšetkým lovom a zberom – a práve tento kočovný spôsob života predstavuje základ Paleo diéty. Paleo diéta – návrat ku koreňom?

Zástancovia tohto stravovacieho režimu sú totiž presvedčení, že ľudské trávenie nie je ešte evolučne prispôsobené k rozkladaniu produktov získaných z poľnohospodárskej činnosti a domestikácie zvierat.

Základ paleo diéty – stop obilninám, sladkostiam a mlieku

paleo navrat ku koreňomĽudia, ktorí dodržiavajú Paleo diétu, vyraďujú alebo obmedzujú zo svojho jedálnička poľnohospodárske produkty ako obilniny, strukoviny, pečivo, mlieko alebo syry. Jedálniček sa tak skladá najmä z mäsa, rýb, zeleniny, ovocia, húb a vajec.

Prvé zmienky o Paleo diéte sa objavili už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia a nejedná sa teda o žiadnu novinku.

Až v posledných rokoch sa však rýchlo šíri jej popularita, o čom svedčí aj fakt, že v roku 2013 sa stala najvyhľadávanejším výrazom pre metódy chudnutia na internete.

Čo sú teda základné predpoklady, z ktorých Paleo diéta vychádza? Medzi hlavné patrí presvedčenie, že fyziológia človeka sa takmer nezmenila od doby, kedy sa naši predkovia živili lovom a zberom, a že moderní ľudia sú teda dobre pripravení na stravovací režim, ktorý Paleo diéta ponúka.

Vznik poľnohospodárstva a industrializácie vedie k dostupnosti surovín, na ktoré naše telo nie je evolučne pripravené. Stravovanie podľa Paleo diéty možno tiež chápať ako reakciu na civilizačné choroby a nadbytok blahobytu, ktorá vedie ľudstvo k obezite.

Stravu našich predkov tvorila predovšetkým zelenina a mäso, nenašli by sme v nej mliečne výrobky alebo sladkosti a len minimum soli či obilnín – a práve tieto suroviny predstavujú základ Paleo jedálnička.

Čo sa na stole objaví a čo naopak zmizne pri Paleo diéte?

Podstatou jedálnička, ktorý vychádza z Paleo diéty, je obmedzenie príjmu sacharidov ako hlavného zdroja energie a ich nahradenie príjmom zdravých tukov.

Na stole sa tak objavia tuky (v podobe mononenasýtených alebo polynenasýtených mastných kyselín), ktoré prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Zdravé tuky obsahujú napríklad tučné ryby, ako je losos.

Na stole by sa tiež malo objaviť viac proteínov v podobe mäsa, morských plodov a iných živočíšnych produktov, ktoré predstavujú základné potraviny pre modernú Paleo diétu.

Jej zástancovia totiž tvrdia, že proteíny predstavovali 19-35% kalórií v strave lovcov a zberačov.

Čo naopak v jedálničku každého nového vyznávača Paleo diéty ubudne, sú sacharidy. Kto sa rozhodne pre túto diétu, musí zabudnúť na sušienky, cestoviny, džemy alebo sladené nápoje.

Tieto potraviny totiž obsahujú rafinované sacharidy, teda cukry a škroby, zbavené počas priemyselného spracovania predovšetkým vlákniny, vitamínov a minerálnych látok. Nadmerná konzumácia týchto cukrov potom môže negatívne pôsobiť na naše zdravie.

Diéta nahrádza rafinované sacharidy konzumáciou neškrobového čerstvého ovocia a zeleniny – tá by mala predstavovať až 45% denného prísunu kalórií a byť tak hlavným zdrojom prísunu sacharidov.

Sacharidy získavame v rámci klasickej modernej stravy z mliečnych výrobkov či obilnín, ale tie sú z paleolitické diéty vylúčené.

Každý, kto sa rozhodne dodržiavať túto diétu, sa musí pripraviť, že na jeho tanieri budú častejšie servírovať napríklad huby, lesné plody alebo napríklad orechy. Rovnaké je to aj v prípade rafinovaných olejov, ktoré sú nahradzované tými nerafinovaným, teda napríklad olivovým olejom extra virgin. Paleo diéta, rovnako ako iné moderné diéty, odporúča tiež zníženie soli v pokrmoch.

Príjem vlákniny a stopových prvkov je zabezpečený nie cez obilniny, ale aj prostredníctvom neškrobového ovocia a zeleniny.

Paleo jedálniček – typy na začiatok

Paleo jedálniček sa vyhýba sacharidom, zato je plný bielkovín a tukov, čo najviac čerstvých a prírodných surovín a samozrejme zeleniny a ovocia.

Na raňajky si môžete prichystať vajcia na rôzne spôsoby a pridať do nich to, čo máte radi – napríklad šampiňóny alebo kuracie prsia.

K obedou si urobte šalát z ovocia alebo zeleniny, ktorého si môžete pripraviť viac a využiť ho aj k večeru. Osvedčil sa aj variant zeleninovej zmesi (papriky, uhorky, mrkva, špenát, reďkovky alebo avokádo) s orechmi, plátkami jabĺk či hrušiek.

Každý deň si k šalátu doprajte ľubovoľne mäso, ryby alebo morské plody. Pridajte citrónovú šťavu a olivový olej a obed máte hotový.

Ukážka Paleo jedálnička môže vyzerať napríklad takto:

Variant I .:

  • základ paleo dietyRaňajky: praženica pripravená na olivovom oleji
  • Obed: brokolicová polievka, grilovaný losos so zeleninovým šalátom
  • Olovrant: uhorkový šalát alebo sezónne ovocie
  • Večera: pečený králik na rozmaríne s hubovým prelivom

Variant II .:

  • Raňajky: ovocný šalát (mix jahôd, čučoriedok a lichi) s orieškami a semienkami
  • Olovrant: mrkva alebo jablko
  • Obed: mrkvová polievka, grilovaný morčací steak a zeleninový šalát
  • Olovrant: hrsť orechov (kupujte si nejaké naozaj kvalitné orechy, nie také, ktoré sa dajú kúpiť v obyčajnom supermarkete)
  • Večera: špenátová omeleta s kuracími kúskami

Variant III .:

  • Raňajky: ovocný šalát s čučoriedkami a medom
  • Olovrant: šalát so strateným vajcom
  • Obed: brokolicová polievka, pečený zubáč s mrkvou
  • Olovrant: zeleninová zmes s cuketou a oreganom
  • Večera: morčacie rezančeky so šampiňónmi

Crossfit a Paleo diéta

crossfit a diétaPaleo diéta býva tiež často spájaná s ľuďmi, ktorí sa zaoberajú kondičným programom zvaným CrossFit, teda špeciálnym kruhovým tréningom sa stanovišťami, na ktorých sa posilňujú rôzne partie tela vlastnou váhou.

Tréningy, ktoré sú založené na funkčnom silovom cvičení (vzpieranie či cvičenie s medicinbalom), vedú v spojení s Paleo diétou podľa jej vyznávačov k rozvoju hlavných fyzických atribútov – najmä sily, kardiovaskulárnej vytrvalosti, celkovej výdrže, pružnosti a pohybovej koordinácie.

Jedálniček ľudí venujúcich sa tejto športovej disciplíne by mal byť ideálne rozdelený podľa základných živín približne takto: proteíny 30%, sacharidy 40% a tuky 30%, čomu viacmenej zodpovedá podstata Paleo diéty.

Stravovanie vyznávačov CrossFit sa teda inšpiruje Paleo diétou, čo je častým dôvodom, prečo bývajú tieto oblasti spojované.

Nutné je však dodať, že mnohí športovci navyše Paleo diétu kombinujú s veľkou fyzickou záťažou, ktorej lovci a zberači čelili aj vo svojej dobe.

Riziká Paleo stravovania

Ako každá diéta aj tá Paleo má odporcov. Mnohí jej vytýkajú, že sa jedná len o módnu záležitosť. To preverí čas, ktorý ukáže či Pelé diétu nahradí novšie a zaujímavejšie diéty.

Väčšia kritika, s ktorou sa musí tento stravovací režim potýkať, je ale výčitka odborníkov, že poňatie človeka, ktorý sa ešte neadaptoval na moderný spôsob života, je postavený na zlej logike.

Človek sa totiž na zmeny v potravinách adaptuje už počas niekoľkých generácií a netrvá mu to teda celé tisícročia, na čom stojí hlavný predpoklad tejto diéty.

Existujú totiž výskumy, ktoré potvrdzujú, že u populácií, ktoré chovali dobytok, sa vyvinula tolerancia k mliečnym produktom.

Výrazným argumentom tiež je, že človek doby kamennej sa dožíval len veľmi nízkeho veku na to, aby sa u neho prejavili všetky choroby, ktorými trpia ľudia v dnešnej dobe.

Odborníci ďalej Paleo diéte vytýkajú vždy trochu problematické vylúčenie mliečnych výrobkov a obmedzenie prísunu sacharidov.

Sacharidy, obilniny a strukoviny, sú pre naše telo dôležitým zdrojom energie aj vitamínov a hodnotných bielkovín. Ich vynechanie – ignorancia všetkých príloh, na ktoré sme doteraz boli zvyknutí – nielen že môže byť pre niekoho ťažká, ale tiež môže spôsobiť únavu z dôvodu nedostatku energie.

Takisto je dôležité si uvedomiť, že získaná energia z Paleo stravy pochádza predovšetkým z tukov, preto je potrebné mať dostatok pohybu. Nadmerná konzumácia mäsa zvyšuje hladinu cholesterolu a tiež zvyšuje riziko cukrovky.

Ako je zrejmé, Paleo diéta je stále živá téma a ako tomu u populárnych vecí býva, sprevádzajú ju tábory odporcov a prívržencov. Avšak to, či sa už rozhodnete túto diétu a poťažmo životný štýl dodržiavať alebo len obhajovať alebo či sa prikloníte na stranu zarytých odporcov, je len na vás. My len dúfame, že vám tento článok dopomôže k lepšiemu rozhodnutiu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button