JOJO efekt – čo to je a ako mu môžeme predísť?
Každý druhý človek na Slovensku váži viac, než aká váha zodpovedá jeho výške. Mnohí z nich sa pokúšajú schudnúť a ich život je zmietaný medzi striedaním diét a prejedaním. V praxi to vyzerá tak, že dve kilá zhodia a tri priberú. JOJO efekt – čo to je a ako mu môžeme predísť?
Čo je to JOJO efekt?
Možno ste to tiež zažili: po veľkom úsilí a vôli ste zhodili prebytočné kilogramy, ale počas krátkeho obdobia ste kilá opätovne nabrali, ba dokonca vážite ešte viac než na začiatku chudnúceho procesu.
V tomto prípade hovoríme o JOJO efekte. Čím je spôsobený? K tomuto efektu dochádza vtedy, keď za veľmi krátku dobu schudnete veľa prebytočných kilogramov.
Váš organizmus obdobie diéty považuje za obdobie chudoby a strádania, kedy obmedzujete príjem potravín – energie.
Keď potom začnete po prekonanej redukcii hmotnosti jesť ako pred diétou, telo si začne robiť zásoby na budúce obdobie „chudoby“ .Obdobie diéty považuje za obdobie chudoby a strádania, kedy obmedzujete príjem potravín – energie.
Stanovte si cieľ
Špecialitou obéznych ľudí je stanovenie magického dátumu, odkedy budú držať diétu.
Najobľúbenejší je Nový rok, začiatok mesiaca alebo týždňa či spln. Skladba potravy potom vyzerá tak, že si naordinujú prísnu diétu, ktorá neobsahuje tučné a sladké pokrmy.
Akonáhle sa však títo ľudia vrátia k starému spôsobu stravovania, majú sklon sa prejedať a ich hmotnosť je znovu hore, či dokonca ešte vyššia. Je to aj váš prípad? Stanovte si reálny cieľ a postupnými krokmi zmeňte svoj životný štýl. Dajte si za cieľ, že v jedálničku obmedzíte živočíšne tuky a potraviny s vysokým glykemickým indexom. Zaraďte do neho viac zeleniny a dbajte na pravidelný pohyb.
ZAPAMÄTAJTE SI: Základom úspešného a trvalého schudnutia je postupné zhadzovanie prebytočných kilogramov, pomalé zaťažovanie tela redukciou váhy a postupné zvyšovanie príjmu potravy.
Odstráňte chyby pri diéte
1. Neverte „zázračným“ pilulkám
Je ťažké zázračným pilulkám na chudnutie odolať a nevyskúšať ich, keď sľubujú rýchly váhový úbytok. K dostaniu je rad prípravkov, ktoré však najčastejšie pracujú na princípe našej spoluúčasti.
Ak si už nejaké zakúpite, vyberte také, ktoré obsahujú látky na zníženie apetítu, zvýšenie chuti do cvičenia a spaľovače energie, medzi ktoré patria extrakty zo zeleného čaju a Guyany. L-karnitín zase výborne účinkuje vtedy, keď si doprajete minimálne 25 minút pohybu. Organizmus si ako zdroj energie berie prednostne tuky namiesto sacharidov.
2. Naučte sa počítať denný príjem kalórií
Divíte sa nad tým, že toho veľa nezjete a napriek tomu idú kilá nahor? Najčastejšou chybou sú kalorické desiaty a jedenie sladkých či slaných pochutín.
Nezanedbateľné množstvo kalórií tiež obsahujú sladené nápoje, ako sú džúsy, malinovky a alkohol.
Vytvorte si tabuľku a po dobu jedného týždňa si do nej zapisujte všetky potraviny a nápoje, ktoré požijete. Potom si všetko prepočítajte na kalórie pomocou jednej z kalkulačiek kalórií na internete.
Výsledok porovnajte so svojím priemerným denným výdajom energie (hmotnosť vynásobte číslom 25 a získate základné dennú spotrebu kalórií).
TIP: Prečítajte si článok: Ako schudnúť z brucha bez jojo efektu?
3. Prestaňte hladovať a športujte
Obmedziť jedálniček a nešportovať? Ku každej diéte patrí pravidelný pohyb. Cvičenie vám pomôže prekonať stres z obmedzenia príjmu cukru a tuku a navyše zrýchľuje metabolizmus. Aj niekoľko hodín po cvičení spaľujete kalórie rýchlejšie.
Plusom je pevnejšia telo a vy sa nebudete trápiť previsnutou kožou. Najprv začnite dvadsať minútovou prechádzkou a výšľapom do schodov a postupom času zaraďte aeróbne cvičenia, ako je jóga, kalanetika, pilates alebo plávanie.
Ako si udržať nižšiu hmotnosť?
- Počas chudnutia by ste si mali osvojiť také návyky, ktoré zlepšia kvalitu vášho života a ktoré vám nebudú nepríjemné.
- Myslite pozitívne. Ak budete presvedčení, že znovu kilá naberiete, väčšinou sa tak aj stane.
- Podarilo sa vám schudnúť? Gratulujeme! Ďalším krokom je postupné zvyšovanie množstva jedla. Nezabúdajte si raz týždenne kontrolovať hmotnosť a odpustite si večerné hodovanie.
- Po diéte zvýšte energetický príjem o 400 KJ. Klesla počas 14 dní vaša váha? Môžete pridať ďalších 400 KJ.
- Každý deň si doprajte svižnú prechádzku alebo iný
- Prichádzajú Vianoce alebo rodinná dovolenka? Pripravte sa vopred na tieto situácie, ktoré môžu viesť k zvýšeniu hmotnosti.
- Darujte charite oblečenie, ktoré ste nosili pred redukciou váhy. Keď začnete znova naberať kilá, nové oblečenie vás upozorní na to, že je čas vrátiť sa k zdravému spôsobu stravovania.
JOJO efekt je dôsledkom neuváženého chudnutia. Pamätajte si, že so žiadnou diétou to nesmiete uponáhľať.
Upravte si stravu, pravidelne športujte a majte dostatok trpezlivosti. Až potom sa dočkáte trvalých výsledkov a vy sa budete cítiť sebavedomejšie a krajšie. Aj po diéte nezanevrite na nový stravovací režim a nevracajte sa k sedavému spôsobu života, inak si svoju váhu neudržíte.
Jojo efekt je velmi neprijemna vec. ja som schudol 5kg za mesiac. po 2 mesiacoch som prestal s dietou a pribral som naspat 7kg. je lepšie schudnuť menej mesačne. je to prirodzenejšie pre cele telo