Zdravie a krása

Ako bojovať s depresiou vďaka správnej strave?

ako bojovať s depresiou správnou stravouĽudia trpiaci depresiou nemajú väčšinou chuť do jedla, ale ešte častejšie naopak chuť k jedlu býva vyvolávaná a spôsobuje prejedanie sa alebo jedenie sladkostí. Keď trpíme depresiou, pijeme taktiež alkohol, aby sme utíšili naše trápenie. Často sa tiež stravujeme rôznymi polotovarmi, pretože nemáme chuť chystať si niečo „extra“. A viete, že práve takýmto spôsobom stravovania svoju depresiu ešte podporujete? Pozrite sa, ako by ste mali jesť, aby depresia zase odznela. Poradí vám v tom tento článok ako bojovať s depresiou vďaka správnej strave.

Zásady ako bojovať s depresiou pomocou stravy

Dbajte na dostatok vitamínov B a C

boj proti depresiiVitamíny typu B nájdete napríklad v mäse, syroch, celozrnných obilninách (jedzte celozrnné pečivo), mliečnych výrobkoch, vajciach, strukovinách, orechoch a v sezamových, tekvicových alebo slnečnicových semienkach.

Môžete ich ale nájsť ako skupinu vitamínov nazvanú „B-komplex“ v rôznych typoch doplnkov stravy. Vitamín C obsahuje čerstvé ovocie, zelenina (brokolica, kapusta, pomaranče, melón).

Aj tento vitamín môžete užívať v tabletkách, vhodnejšie je ale samozrejme čerstvé ovocie a zelenina.

Jedzte dôležité látky pre telo

Pri ťažkostiach a problémami s depresiou je dôležité udržiavať aj optimálnu hladinu minerálnych látok v tele, ako je železo, draslík, horčík, meď, zinok a vápnik.

Tieto látky nájdete opäť v mäse, strukovinách a obilninách, ale aj vo vnútornostiach, tučných rybách a vajciach. Listová zelenina zvyšuje hladinu vápnika, horčíka a železa. Konzumáciou sušeného ovocia zase doplníte draslík a železo.

Mliečne výrobky a depresia

Mliečne výrobky sa postarajú o zvýšenie vápnika vo vašom tele.

Obmedzte kofeín

kávaKofeín piť môžete, ale nič sa nemá preháňať. Kofeín môže totiž spôsobovať aj nespavosť, čo človek trpiaci depresiou nepotrebuje.

Naopak spánok potrebuje, pretože ho posilňuje.

Obmedzte alkohol

Ak chcete bojovať s depresiou tak alkohol rozhodne nie je riešením problémov, s ktorými si neviete rady.

Nielenže sa po alkohole priberá, ale navyše prispieva k veľmi častým zmenám nálad, takže vaše depresie len podporuje. Riešenie namiesto toho hľadajte radšej v športe.

Antidepresíva

Ak ste konzultovali svoj problém s odborníkmi a tí vám nasadili lieky proti depresii, vyvarujte sa konzumácii alkoholu ako je pivo, likéry, červené víno.

ako bojovať s depresiouNejedzte tavené a zrelé syry, teľaciu a kuraciu pečeň, salámy, mäso v konzerve, sójové omáčky alebo údené ryby. V menšej miere jedzte tiež banány, avokádo, figy, čokoládu, výrobky s vanilkou, horúcu čokoládu, kolu a kávu.

Všetky tieto potraviny majú jedno spoločné: tyramín, ktorý sa nekamaráti s väčšinou antidepresívnych liekov. Ich spoločné pôsobenie môže mať za následok bolesť hlavy, krvácanie z nosa, niekedy až vnútorné krvácanie.

Prírodné produkty proti úzkosti sú niekedy nazývané antidepresíva bez predpisu.

Varovanie

Depresia môže byť cez zimu spôsobená aj nedostatkom svetla, čo sa dá liečiť akýmisi svetelnými terapiami.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button