Chudnutie

Ako sa zbaviť nadváhy?

Prečítajte si návod ako sa zbaviť nadváhy. Diétu sa niekedy snažili dodržiavať iste mnohí z vás, čitateľov tohto článku. Je to veľmi časté novoročné predsavzatie – zhodiť niekoľko kilogramov, popri ešte častejšom – prestať fajčiť. Spočiatku to ide ľahko, je to zábava s plánovaním jedálnička, návštevami posilňovní, telocviční a bazénov. Časom nadšenie vyprchá a snaha pomaly vyšumí do neznáma. Dodržiavať dlhodobo nevyváženú diétu nikto nevydrží. Dôležitá je celková zmena životného štýlu. Chudnúť sa dá aj bez diéty a drastického obmedzovania sa v jedle. Ako? To sa dočítate v nasledujúcich bodoch.

Čo je potrebné ak sa chcete zbaviť nadváhy:

  • odhodlanie k zmene
  • pevnú vôľu
  • podporu rodiny

Ako začať keď sa rozhodnete zbaviť nadváhy

Zamyslite sa sami nad sebou. Neklamte si, že priberáte aj zo vzduchu. Schválne si skúste niekoľko dní zapisovať každé sústo vložené do úst. Budete prekvapení.

Dojedanie po deťoch, ochutnávanie čohokoľvek pri varení, bezmyšlienkovitá konzumácia pri televízií alebo počítači, atď. Je toho dosť a toto všetko si musíte zakázať. Jedlo budete jesť len posediačky pri stole a v pokoji.

Sústredíte sa len na to, čo jete. Uvidíte, ako si jedlo vychutnáte. Jedlo si rozdeľte na 5-6 porcií denne. Ak neraňajkujete, robíte chybu. Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa a tiež majú byť najvýdatnejšie. Chvatne vypitú čiernu kávu nemožno považovať za raňajky (ani tu s mliekom a cukrom).

Po raňajkách si doprajte desiatu. Potom nasleduje obed, olovrant, večera a prípadne veľmi ľahká druhá večera, najdlhšie však 2 hodiny pred spaním. Dopoludnia jedzte potraviny obsahujúce sacharidy, poobede bielkoviny. Ovocie jedzte dopoludnia, po obede zeleninu.

Na jedlo si urobte čas

Nejedzte v chvate, jedzte pomaly a jednotlivé sústa dobre rozžujte. Vedeli ste, že až po 20 minútach konzumácie jedla si mozog uvedomí, že ste sýti? Pri pomalšom tempe toho zjete oveľa menej.

Ak sa chcete zbaviť nadváhy pripravte si jedlo včas

Začať s prípravou vtedy, keď začnete pociťovať hlad, je neskoro. Neodoláte a občas si niečo malé pri varení „zobnete“. Jedlo si upravte na malý tanier, porcia bude vyzerať bohato, na veľkom by sa strácala a voľná plocha by lákala k zaplneniu.

Zbavte sa zbytočného cukru!

ako sa zbavit nadvahyJedzte pestrú stravu. Obmedzte tuky a cukry. Vyskúšajte úplne vynechať cukor. Je to ťažké, ale keď sa vám to podarí, stratí sa niekoľko kilogramov hmotnosti.

Abstinenčné príznaky sú strašné, pochopíte, prečo sa závislosť na cukre pripodobňuje k závislosti na droge.

Ja sama som cukor vylúčila zo stravy, bola som ťažký „závislák“. Po 3 mesiacoch mi niektoré ovocie príde dokonca presladené.

Pri nadváhe dodržujte kvalitný pitný režim

Veľa pite! Majte na pamäti príslovie, že „hlad je prezlečený smäd“. Nepite sladké malinovky, najlepšie je čistá voda ochutená citrónom, limetkou, mätou alebo inou aromatickou prísadou.

Ak budete dodržiavať odporúčaný denný príjem tekutín, nebude vás trápiť hlad. Mlieko sa do príjmu tekutín nezapočítava a za každou šálkou kávy vypite rovnaké množstvo vody navyše. Niektorí nutriční poradcovia zakazujú kávu úplne.

Robte kompromisy a experimentujte!

Nevarte zvlášť pre seba a iné jedlo rodine. Tam, kde sa to dá, nahraďte príliš tučné výrobky zdravšími (smotana 30% x smotana 12% x plnotučné mlieko, a i.). Miesto pečenia na tuku podlievajte mäso vodou alebo vývarom, ešte lepšou cestou je grilovanie. Vyprážané jedlá sa neodporúčajú ani zdravým a štíhlym.

Nebojte sa nových kombinácií a chutí, používajte rozmanité korenie a bylinky. Čiastočne nimi nahradíte soľ, menšia spotreba soli je zdraviu prospešná. Ak predsa len zhrešíte, nič si nevyčítajte, pochutnajte si a na druhý deň pokračujte v novom štýle stravovania.

Stravovanie doplňte o pohyb

ako sa zbavit nadvahyNezabúdajte na pohyb. Začnite obyčajnú chôdzou, plávaním alebo jazdou na bicykli. Každodenná polhodinová prechádzka by mala byť pravidlom.

Neskôr, s nástupom teplejšieho počasia si intervaly prechádzok sami predĺžite. Dobrá správa je, že aj pri bežnej domácej práci spaľujete kalórie.

Zbaviť sa nadváhy nie je brnkačka. Viac informácií a tipov k danej téme môžete nájsť aj v článku – Ako na redukciu hmotnosti. A pamätajte, že ešte ťažšie ako schudnúť, je zhodené kilá znovu nenabrať Prečítajte si aj  Ako sa pri chudnutí vyhnúť jojo efektu.

Tip ako sa zbaviť nadváhy

Som celoživotná bojovníčka s váhou. Teóriu mám zvládnutú, avšak realizácia je striedavo úspešná. Článok obsahuje niekoľko odporúčaní, ktoré mne boli dané odborníkmi.

Odporúčam, a nie je to myslím na škodu, poradiť sa s nutričnými poradcami, s poradcami v oblasti zdravej výživy, či dietológmi.

Varovanie

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť. Portál neručí a nie je zodpovedný za škody vzniknuté užitím informácií (čiastočným alebo úplným), ktoré sú uvedené v článku. Zároveň portál neručí a nie je zodpovedný za škody vzniknuté užitím informácií (úplných alebo čiastočných) obsiahnutých v článku treťou osobou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button