Ako na výchovu problémového dieťaťa – trestať alebo netrestať?
Prečítajte si článok ako na výchovu problémového dieťaťa – trestať alebo netrestať. Máte pocit, že ste vyčerpali všetky výchovné prostriedky a na vaše dieťa nič neplatí a všetko sa míňa účinkom? Ste zúfalí a bezradní, a každá rada príde vhod? Keďže výchova problémového dieťaťa je zložitý a špecifický interakčný proces (každé dieťa je individualita), neexistuje žiadne pravidlo, ako dieťa vychovávať. My sa pokúsime nájsť a vyjadriť niekoľko všeobecných a užitočných námetov z vlastnej praxe, možno niekomu z vás pomôžu.
Postup ako na výchovu problémového dieťaťa
Prvým a najkompetentnejším vychovávateľom dieťaťa je rodina
Dieťa by malo mať pevné miesto v rodine, pocit spolupatričnosti, bezpečia, istoty a opory. Vedieť, že práve tam patrí, že ho máte radi.
Vytvorte pre svoje dieťa pokojné, láskyplne prostredie. Dajte dieťaťu najavo, že ho máte radi, aj keď niekedy hnevá. To však neznamená, že nebudete vo výchove dieťaťa dôslední, a nebudete mať na neho vzhľadom k jeho veku primerané požiadavky.
Vo výchove buďte pokojní, trpezliví a pokiaľ možno, láskaví. Nervozita sa na dieťa ľahko prenáša a situácia sa tým zhoršuje.
Obaja rodičia alebo iní dospelí členovia rodiny by si mali zjednotiť výchovné postupy.
Ak jeden požaduje to, a druhý ono, dieťa je zmätené a nevie, čo je vlastne správne. Obyčajne to dopadne tak, že dieťa sa naučí využívať „slabšieho“ rodičia, alebo nepočúva nikoho.
Pochvala je silnejší motivačný faktor, než trest
Povzbudzujte a pochváľte dieťa aj za menšie čiastkové aktivity a oceňte aj jeho snahu. Tým prispejeme k posilňovaniu aj utváraniu žiaducich spôsobov správania dieťaťa. Je to síce dlhodobý proces, ale oplatí sa. Kritika, vyčítanie, vysmievanie nevychováva, ale skôr škodí.
Nereagujte na agresiu alebo afekt dieťaťa rovnakým efektom, ale naopak. Je vhodné počkať, až sa dieťa upokojí.
Veľakrát je reakcia dieťaťa účelová, chce získať afektovaným správaním nejaké výhody.
Často rodič ustúpi, než aby riskoval scénu na verejnosti a kúpi dieťaťu to, čo, napríklad v obchode, si dieťa vynucuje.
V takýchto situáciách je potrebné hľadať kompromisy.
Trest ako výchovný prostriedok?
Vôbec nie! Trest nebuduje, len dočasne zastavuje negatívny prejav. Ak však zlyhávajú všetky možnosti vo výchovnom pôsobení, je lepšie potrestať ako neriešiť vyhrotenú situáciu.
Skúste namiesto trestov odoberať výhody a odmeny. To je mnohokrát účinnejšie, než trest. Tresty sa niekedy rýchlo vyčerpajú a strácajú svoju váhu a silu, sú málo účinné.
Odmenou môže byť aj pochvala, malá drobnosť, sladkosť, umožnenie nejaké výnimky, po ktorej dieťa prahne, a podobne. Je dobré viesť dieťa k tomu, že nie je dôležité získať niečo materiálneho, ale mať dobrý pocit, že niečo dokázalo.
Trest by mal byť vždy primeraný previneniu a mal by byť účinný. Aj keď dieťa povie, že mu nevadí, vo svojej podstate mu vadí, aj keď sa jedná o sebemenší trest.
Dieťa to vníma ako určitú formu poníženia a s tým súvisiacu nadradenosť dospelého. Keď dieťa potrestáte, musí vždy vedieť, čo spôsobilo a za čo je trestané.
Kedy pri výchove problémového dieťaťa dieťa potrestať
Pokiaľ chcete dieťa potrestať, malo by to nasledovať ihneď po previnení, najmä u malých detí. Je nezmyselné, keď poviete dieťaťu: „počkaj, až prídeme domov, tak si to s tebou vybavím.“ Po dlhšom čase potom už dieťa nevie, čo vlastne implementovalo a považuje následok za nespravodlivý.
Pamätajte na to, že trest dieťaťa nie je riešením problému. Mali by sme problémy riešiť tak, aby k nim v budúcnosti nedochádzalo.
Prečítajte si aj tieto články:
- Ako pripraviť dieťa na zápis do školy?
- Ako vytvoriť pre dieťa podnetné prostredie?
- Ako získať deti do starostlivosti?
- Ako naučiť dieťa správne smrkať?
- Ako vybrať počítačovú hru pre deti?
- Ako si vybrať pani na stráženie detí?
- Ako učiť predškolské dieťa základom grafomotoriky?
- Ako udržiavať vzťah s deťmi v starostlivosti ex-manžela/ky?