Zdravie a krásaAko liečiť

Ako zabrániť lámaniu vlasov? 3 hlavné príčiny, ktoré lámanie spôsobujú

ako zabrániť lámaniu vlasovK najčastejším problémom s vlasmi patrí ich lámanie. Postihuje najmä ženy, nevyhýba sa však ani mužom, ktorí majú dlhšie vlasy. V dnešnom článku sa dozviete, aké sú hlavné príčiny lámavosti a tiež tipy, ako tomuto problému v budúcnosti zabrániť. Ako teda zabrániť lámaniu vlasov?

3 hlavné príčiny lámania vlasov

Príčiny možno rozdeliť do 3 základných skupín.

1. Zlá starostlivosť o vlasy

Hlavnou príčinou lámania vlasov je zlá starostlivosť o ne. Ak máte dlhé vlasy, musíte o ne dbať oveľa starostlivejšie. Do tejto skupiny možno zaradiť najmä časté farbenie a odfarbovanie, ale tiež používanie nevhodných hrebeňov a kief, v neposlednom rade tak tiež príliš intenzívne fénovanie.

ako zabraniť padániu vlasov u žienČesanie vlasov spôsobuje ich lámanie najmä vtedy, ak použijete hrebeň či kefu krátko po umytí, kedy sú vlasy ešte mokré.

Voda oslabí ich pevnosť pri vyčesávaní a potom ľahko dochádza k ich lámaniu. Preto si vlasy zásadne rozčesávajte až v okamihu, keď sú suché.

Časté farbenie vlasov znižuje ich prirodzenú odolnosť a pevnosť. Strácajú totiž potrebné živiny.

2. Nedostatok vitamínov a minerálov

Ani pri vhodnej starostlivosti o vlasy nemáte vyhraté. Zníženie ich vitality totiž spôsobuje aj nedostatok látok, ktoré sú potrebné pre ich rast a pevnosť.

vitamíny proti padaniu vlasovLámanie vlasov zapríčiňuje najmä nedostatok vitamínov. Konkrétne sa jedná o vitamín C, ktorý prispieva k syntéze kolagénu.

Ďalej telu musíte dodávať vitamín A, ktorý okrem iného ovplyvňuje aj tvorbu mazových žliaz. Okrem lámania sú potom ďalším problémom mastné vlasy. V strave nesmie chýbať ani vitamín E, ktorý prispieva k správnemu vyživovaniu pokožky. Podstatný je tiež prísun vitamínov skupiny B, ktoré slúžia na udržanie pevnosti vlasov.

Okrem vitamínov spôsobuje lámavosť tiež nedostatok železa, vápnika a zinku.

3. Dôsledok vážnejšieho ochorenia

Lámanie vlasov je často spojené s ich vypadávaním. Príčina pritom nezriedka kedy býva v inom, závažnejším ochorení, ktorým trpíte. Typicky sa jedná o problémy, ktoré sa týkajú štítnej žľazy. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť kefu na vlasy.

Postupy, ako zabrániť lámaniu vlasov

V prvom rade je na mieste si povedať, že odstránenie problémov s lámavosťou vlasov tkvie predovšetkým v eliminácii všetkých vyššie uvedených príčin.

Telu dodávajte patričné množstvo vitamínov a minerálov. Nezabudnite ani na každodennú starostlivosť.

Základné tipy proti lámavosti vlasov:

  • zastrihávanie končekov kvôli lámaniu vlasovPo umytí vlasy nechajte prirodzene uschnúť, nedrhnite ich uterákom
  • Češte ich len za sucha
  • Na husté vlasy používajte hrebeň so širšími zubami
  • Fénovanie vykonávajte v patričnej vzdialenosti prístroja od vlasov
  • Používajte kvalitné šampóny s kondicionérom
  • Pravidelne zastrihávajte končeky vlasov

Ďalšie rady na ozdravenie vlasov

Pre intenzívnejšiu starostlivosť, kedy sa chcete rýchlo zbaviť lámania vlasov, sa dajú využiť rôzne triky – od zábalov až po použitie špeciálnych doplnkov stravy a kozmetických prípravkov.

Proti lámaniu vlasov vyskúšajte napríklad

  • Zábal z vaječného žĺtka – účinným riešením je zábal z vaječného žĺtka. Ten zmiešajte s olivovým olejom a medom, naneste na vlasy a nechajte pôsobiť približne po dobu 20 – 30 minút. Potom vlasy umyte pod vodou, použite k tomu ešte kvalitný šampón.
  • Zábal z olivového oleja – na polámané vlasy pomáha tiež jednoduchý zábal, kedy na vlasy aplikujete samotný olivový olej, samozrejme nerafinovaný. Vlasy po namočení do oleja zabalíte do igelitu a uteráka a necháte hodinu pôsobiť. Následne vlasy umyjete.

Doplnky stravy proti lámaniu vlasov

V obchodoch s drogériou sú dnes k dostaniu aj špeciálne doplnky stravy, ktoré okrem vitamínov a minerálov obsahujú ešte keratín. Práve keratín je ďalšou dôležitou zložkou vlasov, ktorý ovplyvňuje ich pevnosť a vitalitu.

Pozrite si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button