Ako zabrániť lámaniu vlasov? 3 hlavné príčiny, ktoré lámanie spôsobujú
K najčastejším problémom s vlasmi patrí ich lámanie. Postihuje najmä ženy, nevyhýba sa však ani mužom, ktorí majú dlhšie vlasy. V dnešnom článku sa dozviete, aké sú hlavné príčiny lámavosti a tiež tipy, ako tomuto problému v budúcnosti zabrániť. Ako teda zabrániť lámaniu vlasov?
3 hlavné príčiny lámania vlasov
Príčiny možno rozdeliť do 3 základných skupín.
1. Zlá starostlivosť o vlasy
Hlavnou príčinou lámania vlasov je zlá starostlivosť o ne. Ak máte dlhé vlasy, musíte o ne dbať oveľa starostlivejšie. Do tejto skupiny možno zaradiť najmä časté farbenie a odfarbovanie, ale tiež používanie nevhodných hrebeňov a kief, v neposlednom rade tak tiež príliš intenzívne fénovanie.
Česanie vlasov spôsobuje ich lámanie najmä vtedy, ak použijete hrebeň či kefu krátko po umytí, kedy sú vlasy ešte mokré.
Voda oslabí ich pevnosť pri vyčesávaní a potom ľahko dochádza k ich lámaniu. Preto si vlasy zásadne rozčesávajte až v okamihu, keď sú suché.
Časté farbenie vlasov znižuje ich prirodzenú odolnosť a pevnosť. Strácajú totiž potrebné živiny.
2. Nedostatok vitamínov a minerálov
Ani pri vhodnej starostlivosti o vlasy nemáte vyhraté. Zníženie ich vitality totiž spôsobuje aj nedostatok látok, ktoré sú potrebné pre ich rast a pevnosť.
Lámanie vlasov zapríčiňuje najmä nedostatok vitamínov. Konkrétne sa jedná o vitamín C, ktorý prispieva k syntéze kolagénu.
Ďalej telu musíte dodávať vitamín A, ktorý okrem iného ovplyvňuje aj tvorbu mazových žliaz. Okrem lámania sú potom ďalším problémom mastné vlasy. V strave nesmie chýbať ani vitamín E, ktorý prispieva k správnemu vyživovaniu pokožky. Podstatný je tiež prísun vitamínov skupiny B, ktoré slúžia na udržanie pevnosti vlasov.
Okrem vitamínov spôsobuje lámavosť tiež nedostatok železa, vápnika a zinku.
3. Dôsledok vážnejšieho ochorenia
Lámanie vlasov je často spojené s ich vypadávaním. Príčina pritom nezriedka kedy býva v inom, závažnejším ochorení, ktorým trpíte. Typicky sa jedná o problémy, ktoré sa týkajú štítnej žľazy. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť kefu na vlasy.
Postupy, ako zabrániť lámaniu vlasov
V prvom rade je na mieste si povedať, že odstránenie problémov s lámavosťou vlasov tkvie predovšetkým v eliminácii všetkých vyššie uvedených príčin.
Telu dodávajte patričné množstvo vitamínov a minerálov. Nezabudnite ani na každodennú starostlivosť.
Základné tipy proti lámavosti vlasov:
- Po umytí vlasy nechajte prirodzene uschnúť, nedrhnite ich uterákom
- Češte ich len za sucha
- Na husté vlasy používajte hrebeň so širšími zubami
- Fénovanie vykonávajte v patričnej vzdialenosti prístroja od vlasov
- Používajte kvalitné šampóny s kondicionérom
- Pravidelne zastrihávajte končeky vlasov
Ďalšie rady na ozdravenie vlasov
Pre intenzívnejšiu starostlivosť, kedy sa chcete rýchlo zbaviť lámania vlasov, sa dajú využiť rôzne triky – od zábalov až po použitie špeciálnych doplnkov stravy a kozmetických prípravkov.
Proti lámaniu vlasov vyskúšajte napríklad
- Zábal z vaječného žĺtka – účinným riešením je zábal z vaječného žĺtka. Ten zmiešajte s olivovým olejom a medom, naneste na vlasy a nechajte pôsobiť približne po dobu 20 – 30 minút. Potom vlasy umyte pod vodou, použite k tomu ešte kvalitný šampón.
- Zábal z olivového oleja – na polámané vlasy pomáha tiež jednoduchý zábal, kedy na vlasy aplikujete samotný olivový olej, samozrejme nerafinovaný. Vlasy po namočení do oleja zabalíte do igelitu a uteráka a necháte hodinu pôsobiť. Následne vlasy umyjete.
Doplnky stravy proti lámaniu vlasov
V obchodoch s drogériou sú dnes k dostaniu aj špeciálne doplnky stravy, ktoré okrem vitamínov a minerálov obsahujú ešte keratín. Práve keratín je ďalšou dôležitou zložkou vlasov, ktorý ovplyvňuje ich pevnosť a vitalitu.
Pozrite si aj: